i A N HEt BEGIN vflN 80 JHrEN HïrIJE Ward Warmoeskerken 6 4 65 We schrijven 23 mei 1568, de slag bij Heiligerlee, het begin van de Tachtigjarige Oorlog. Deze Oorlog was het gevolg van de Opstand in de Neder landen tegen de regeringswijze van Philips II, de zoon van keizer Karei V. Voor een goed overzicht van het ontstaan van de Tachtigjarige Oorlog moe ten we terug naar het jaar 1517. M mwwvk pfpf J Vfv- 10 Thomas, Bergen op Zoom, 23 juni 1588 Na lange tijd eindelijk iets Van je te horen doet me goed. Zoals ik in je brief tas maak jij, net als ik en utaarschijnlijk net als Veel andere mensen, moeilijke tijden door. De oorlog duurt maar Voort, er lijkt geen einde aan te komen. Ik moet u/et toegeven dat er hier in de omgeving nog geen hevige stagen geleverd zijn, maar de dreigingen Van de Spaanse Vijand Voelen u/e u/el degelijk. De avonturen die jij beleeft, zijn trouu/ens niet mis, Thomas. Ik denk dat menig jongen Van onze leeftijd niet graag in jouu> schoenen zou staan... Er zou een boek geschreven kunnen u/orden oVer alles u/at jij meemaakt Ik hoop dat de oorlog snel Voorbij is, u/ant in ons jonge leven hebben jij en ik nog niet Veel Vrede gekend. Het ga je goed, Thomas. Joris TTommels slaan, trompetten schallen. Kanonskogels hameren op I de muren, vuurroeren knallen. Overal is lawaai, rook en vuur. Spaanse soldaten springen uit de loopgraven, van achter de rieten en de aarden schansen. Door een wolk van buskruit rennen ze naar de stad. Ze zetten stormladders tegen de stadsmuren en klimmen omhoog. Over hun gehelmde hoofden regent het kogels, pijlen, ste nen, kokende pek en hete pekel. Met deze woorden begint Het verraad van Holland, een historische jeugdroman geschreven door Siebe Huizinga. In dit boek wordt het verhaal verteld van Thomas, Een verhaal dat zich afspeelt ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog, met name in de jaren 1587 en 1588, Thomas kan goed tekenen, De jongen wordt knecht bij koopman Bitter, voor wie hij schatkaarten natekent. Dat doet hij natuurlijk niet zonder reden,Door Bitter wordt Thomas op een belangrijke missie gestuurd. Tijdens die missie doemen er duistere figuren op, Inmiddels verzamelen zich Spaanse troepen ten zuiden van de grote rivieren, De onoverwinnelijke Armada van de Spanjaarden bereidt zich voor op een grote zeeslag, Thomas is dan getuige van een samenzwering die de vrijheid van Holland bedreigt, Hij moet vluchten voor zijn le ven en komt uiteindelijk terecht in Bergen op Zoom, waar het tot een huiveringwekkende ontknoping komt! Siebe Huizinga, Het verraad van Holland (Uitgeverij De Fontein, Baarn, 2006) ISBN 90 261 3176 3, 9,95, AA-Acw pRltPl H L In dat jaar reageerde de Duitse monnik Maarten Luther met af schuw op de uitbundige levens stijl en de idealen van paus Leo X: zijn levensstijl was in scherp contrast met het eenvoudige le ven van Christus en dat beviel Luther niet. Daarom stelde hij vijf ennegentig stellingen op die zich keerden tegen de losban dige katholieken. Het perkament met die stellingen sloeg hij op de deur van de slotkerk in het Duitse plaatsje Wittenberg. Door de stellingen van Luther ontstond er een discussie over het geloof en de kerk. Gevolg was dat mensen zich afkeerden van het katho lieke geloof, omdat zij verlang den naar een soberder levens wijze in navolging van Christus. De reformatie was begonnen, het protestantisme ontstond. De ideeën van Luther verspreid den zich snel over Europa. In Frankrijk was het Calvijn die de protestantse leer verkondigde. Zijn leer werd in de Nederlanden door veel mensen overgeno men. Overal werden door deze calvinisten hagepreken gehou den en wat de katholieke keizer Karei V er ook aan deed, niets hielp. De reformatie was ook in de Nederlanden onomkeerbaar. In 1555 deed Karei V in Brussel af stand van zijn regering, omdat hij het regeren moe was. Zijn zoon, Philips II, volgde hem op als heer der Nederlanden, Ook werd hij koning van Spanje. In die hoeda nigheid vertrok hij al snel uit de Nederlanden naar het zuiden (1559). Het gezag in de Neder landen werd toen waargeno men door zijn halfzuster Marga- retha van Parma. Als landvoog des werd zij bijgestaan door ver schillende stadhouders. Zo was de markies van Bergen op Zoom, Jan IV van Glymes, stadhouder van het gewest Henegouwen en prins Willem 1 van Oranje stad houder van de gewesten Hol land, Zeeland en Utrecht. Het centrale gezag bleef bij Philips II liggen, in Spanje. In de jaren die volgden leidde ontevredenheid onder de bevol king tot de Opstand in de Ne derlanden. Het overgrote deel van de bevolking was namelijk tegen de regeringsvorm van Phi lips II. Behalve een gevolg van politiek verzet was de Opstand ook een gevolg van godsdien stig verzet. De calvinisten ver langden namelijk naar de vrij heid, om het geloof te belijden op hun eigen manier. Hierbij wer den zij gesteund door de luthe ranen. Philips II eiste echter dat zijn wetten zo streng mogelijk werden toegepast en nage leefd. Hierdoor werd men steeds opstandiger, 1566 was een hon gerjaar, waardoor de onrust toe nam. Dit resulteerde uiteindelijk in de Beeldenstorm in alle ge westen in augustus 1566. In Ber gen op Zoom echter vond de Beeldenstorm pas in 1580 plaats: in 1566 was het gelukt om de Gertrudiskerk gesloten te hou den voor de vandalen. De ontevredenheid onder de bevolking nam toe door de komst van de hertog van Alva, die in 1567 met een leger uit Spanje naar de Nederlanden kwam om de beeldenstormers te straffen. Daartoe stelde hij de Raad van Beroerten in, een bij zondere rechtbank. De rechters van deze 'Bloedraad' waren ka tholieke Nederlanders en Span jaarden. Al snel werd Alva land voogd in plaats van Margaretha van Parma. In die hoedanigheid voerde hij als nieuwe, directe belasting onder andere de 'tiende penning' in. Dit hield in dat een tiende deel van de op brengst van alle verkochte goe deren afgedragen moest wor den. Naast de 'tiende penning' bestond ook de 'twintigste' en de 'honderdste penning'. Deze vorm van belasting leidde na tuurlijk tot verdere onvrede, met name bij handelslieden. De 'tiende penning' is in de praktijk overigens nooit geïnd. Uit angst voor Alva was Prins Wil lem I van Oranje inmiddels naar Duitsland gevlucht. Daar ver kocht hij zijn bezittingen en met de opbrengst daarvan huurde hij soldaten. Onder leiding van zijn broer leverden die soldaten op 23 mei 1568 een slag tegen koningsgezinde troepen in Heili gerlee, in het noorden van de Nederlanden. Na de overwin ning werden de soldaten echter gedwongen om zich terug te trekken, omdat Alva met zijn troepen naderde. De slag bij Heiligerlee wordt gezien als het officiële begin van de Tachtigja rige Oorlog, die in feite achten zestig jaar duurde... Heb je vragen of opmerkingen? Surf naan www.geschiedkundigekringboz.nl

De Waterschans | 2006 | | pagina 13