Ce Nederlanden tegen Spanje 1368-1648 De Tachtigjarige Oorlog was, grof gezegd, een strijd tussen de katholieke Spanjaarden en de protestantse Nederlanders. Aan de ene kant waren er de koningsgezinde, Spaanse troepen, die hun ko ning Philips II verdedigden. Aan de andere kant stond de grootste tegenstander van de koning, prins Willem I van Oranje, die werd bijgestaan door zijn Staatse troepen. Afbeelding 1: Op deze plattegrond van Bergen op Zoom is te zien hoe de stad dooi de hertog van Panna belegerd werd van 23 september tot 12 november 1588. Getekend door Bartholomeus Dolendo, ca. 1610. Collectie Historisch Centrum het Markiezenhof (HCM). 6 6 6 7 Afbeelding 2: Portret van markies Ambrosias Spinoladie in 1622 Bergen op Zoom aan viel. Gravure door J. Muller naar een poilret door M.J. van Miereveld. Collectie HCM. ^JHrPtRHL Landvoogd Alexander Farnese, hertog van Parma, sloot een bondgenootschap met de ka tholieke gewesten Henegouwen en Artois in de Unie van Atrecht. Prins Willem i van Oranje, die in middels door de Staten-Gene- raal tot stadhouder was be noemd van Holland en Zeeland, bleef niet achter, Samen met zijn broer Jan van Nassau verenigde hij de voornamelijk calvinistisch gezinde gewesten in de opstan dige Nederlanden in de Unie van Utrecht (1579). Op deze ma nier wilde hij de strijd tegen de regering van Philips II voortzet ten, Ook Bergen op Zoom sloot zich aan bij de Unie van Utrecht. Dit was geheel tegen de zin van de toenmalige markies van Ber gen op Zoom, Jan van Withem. Hij was loyaal aan Philips II en zag dus niet veel goeds in dit verbond, dat immers tegen hem gericht was. Philips II had ondertussen wel be grepen dat de prins van Oranje zijn grootste vijand was en besloot hem daarom vogelvrij te verkla ren, zodat iedereen hem zonder straf mocht doden. Hij meende immers dat de dood van de prins het einde zou betekenen van de oorlog. De vogelvrijverklaring maakte Philips II echter niet popu lair en in 1581 werd de koning dan ook afgezworen als heer der Ne derlanden. Enkele jaren later, in 1584, werd prins Willem I van Oranje in Delft dodelijk getroffen door een pistoolschot van Baltha- sar Gerards. Met de dood van de prins was de oorlog echter nog niet ten einde.,. Toen Philips II geen gezag meer had in de Nederlanden, moest er gezocht worden naar een nieuwe koning. Ondanks ver schillende pogingen in Frankrijk en Engeland, heeft men geen geschikte opvolger kunnen vin den. Er is toen besloten een nieuwe staatsvorm in te voeren: de republiek. De Staten-Gene- raal van de opstandige gewes ten verklaarden, dat men geen vreemden meer als staatshoofd zou erkennen. De zelfstandige Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was hiermee in 1588 een feit. In hetzelfde jaar werd de Spaan se Armada, de Onoverwinnelijke Vloot, door de Engelsen en Ne derlanders overwonnen, De Spanjaarden wilden met de vloot Engeland en vervolgens de Nederlanden aanvallen, Zover kwam het echter niet, want zo Het jaar 1609 luidde een nieuwe periode in voor de Tachtigjarige Oorlog; een periode van wa penstilstand. Deze periode duur de tot 1621 en wordt daarom het Twaalfjarig Bestand ge noemd. De onderhandelingen hierover hebben plaatsgevon den in Antwerpen en Bergen op Zoom. Gedurende deze twaalf jaar was er geen strijd tussen de Nederlanders en de Spanjaar den. Dit gaf steden de mogelijk heid om de oorlogsschade te herstellen en nieuwe bouwpro jecten te beginnen, Het was dankzij de wapenstilstand name lijk weer mogelijk om vanuit de Zuidelijke Nederlanden Gober- tangersteen aan te voeren. In Bergen op Zoom werd hiermee tijdens het Twaalfjarig Bestand het Stadhuis op de Grote Markt verfraaid. De gevels van het ei genlijke stadhuis en het naastge legen pand 'Leeuwenborgh' werden samengevoegd tot één geheel, (Zie hiervoor de eerder PTHrEtHRL traag als de 130 logge schepen uitgegeven WARdTAAL in Water- Oorlog hervat was, stond het van de Spanjaarden waren, zo schans 1-2004). volgende gevaar voor de muren snel konden de Engelse schepen van Bergen op Zoom: Spinola. zich er tussendoor manouvreren. Ook de Gertrudiskerk werd in die Deze Italiaanse veldheer in De Nederlanders sloten met hun jaren onder handen genomen, Spaanse dienst ondernam in het schepen een vluchtweg naar De stenen van het niet voltooide voorjaar van 1622 een veldtocht Duinkerken af en tijdens een Nieuwe Werck (zie de WARdTAAL in de Zuidelijke Nederlanden, zware storm lukte het de Engel- in Waterschans 3-2005) werden waarbij hij werd tegengewerkt sen en de Nederlanden om de gebruikt om het oude gedeelte door Staatse troepen, die van Armada te vernietigen, wat voor van de kerk te kunnen herstellen. de Staten-Generaal de op- Spanje natuurlijk een grote ne- Behalve aan deze grote, be- dracht gekregen hadden om in derlaag was. langrijke panden werd er ook dit deel van het land verwarring aandacht besteed aan woon- te stichten en te plunderen, Om 1588 was ook voor Bergen op huizen in de stad. Bij al deze hier tegen op te treden en om Zoom een belangrijk jaar in de werkzaamheden hoopte men de vaart op de Schelde in zijn Tachtigjarige Oorlog. In dat jaar dat het oorlogsgeweld voor- macht te krijgen, besloot Spinola deed de eerdergenoemde graaf goed verleden tijd zou zijn. Bergen op Zoom in te nemen, van Parma een poging om de Op 19 juli vielen de Spaanse stad in te nemen. Op 23 septem- Niets was minder waar. In 1622, troepen de stad voor het eerst ber rukte zijn leger, dat uit zo'n een jaar nadat de Tachtigjarige aan: in het zuiden rukten de 30.000 soldaten bestond, op naar de vestingstad, Zeven we ken duurde het beleg door Parma; zeven weken lang pro beerde hij de stad in te nemen, maar op 12 november vertrok hij: Bergen op Zoom bleek onneem baar. Ook na de komst van Parma zijn er door de Spaanse troepen diverse pogingen ge daan de stad in te nemen. Met name tussen 1597 en 1605 werd Bergen op Zoom regelmatig be legerd en aangevallen. Al deze pogingen bleven zonder resul taat,

De Waterschans | 2006 | | pagina 14