BEKENDMAKING De Waterschans nr. 2-2006 4. Dolle Dinsdag Op 25 augustus gaf de Duitse commandant van Parijs de stad over aan de Franse generaal Le- clerc en reeds de volgende dag trok de uit Engeland terugge keerde 'president van het vrije Frankrijk' Charles de Gaulle zege vierend over de Champs Elysées. Het zat de geallieerden even mee. Op 3 september verrasten de Brit ten Antwerpen. De Duitsers zagen zelfs geen kans om de havenin stallaties te vernielen. Belgische verzetsstrijders waren hen te vlug af. Wel moest nog de Wester- schelde richting Noordzee wor den veroverd en de tegenpartij zette alles op alles om dat zo moeilijk mogelijk te maken. Ij lings gingen de Duitsers Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren extra versterken en daar kregen ze een hele maand de tijd voor, want Montgomery had andere plannen. Op de snelle val van Antwerpen volgde een onverwachte reactie. Radio Oranje, de spreekbuis van de Nederlandse regering in Lon den, maakte bekend dat Engelse troepen weldra de Nederlandse grens zouden bereiken. Dat be richt had een dubbele uitwerking. Nederland jubelde, heel voorzich tig natuurlijk, terwijl de Duitsers even in de war raakten. Zij waren bang dat de geallieerden door zouden stoten naar het Hollands Diep om zo voor de Duitse troe pen in West-Brabant en Zeeland de terugweg af te sluiten. Haastig begonnen ze in te pakken. Dat de den ook veel vrienden van de Duitsers zoals de NSB-ers. Op 5 september ontstond er een ware chaos, in de vaderlandse geschie denis bekend als 'Dolle Dinsdag'. Om vlugger weg te kunnen vor derden de Duitsers alle mogelijke vervoermiddelen zoals auto's, fiet sen, karren, paarden tot kinderwa gens toe. In Bergen op Zoom ble ken onder de bezetters ook enkele aardige kerels te zijn Ze openden de magazijnen en begonnen voedsel uit te delen. Grote voorra den lagen opgeslagen in de kazer nes, de voormalige suikerfabriek De Zeeland, sommige villa's en het Provoosthuis. Wat begon als een uitdeling ontaardde al gauw in een ware plundering. Van alles werd er weggesleept, ook meubi lair en gereedschappen. Er was een grote schaarste en alles had waarde. Wie echter niet kwamen opdagen, dat waren de bevrijders. Zo kregen de Duitsers tijd om bij te komen. Ze voerden nieuwe troepen aan en herstelden de orde in de stad. Het gemeentebe stuur maakte op bevel van de be zetters bekend dat de geroofde goederen op donderdag 7 septem ber weer ingeleverd moesten wor den. Wie meewerkte, mocht vrij uitgaan. Bij onvoldoende mede werking zouden enkele burgers worden terechtgesteld. Zo ver kwam het gelukkig niet. 5. West-Brabant moet wachten Wanneer worden wij echt bevrijd? Dat was de grote vraag waarmee de Nederlandse bevolking na de kater van Dolle Dinsdag bleef zit ten. Voor Brabant gold dat des te meer, want Antwerpen was zo dichtbij, maar goed dertig kilome ter van Bergen op Zoom. En wat hadden de geallieerden aan een nagenoeg onbeschadigde haven, als er geen schepen konden ko men? Lag het niet in de lijn van de verwachting dat na de inname van Antwerpen meteen een offen sief zou worden ingezet om ook de Westerschelde vrij te maken? Voor hun bevoorrading waren de geallieerden immers nog altijd voor een heel groot deel aangewe zen op de door hen snel aange legde havens bij het invasiestrand. De Duitsers beseften dat ook. Van Breskens en Vlissingen hadden ze sterke bolwerken gemaakt met veel bunkers en Walcheren was één groot fort geworden. Montgo mery gunde zijn manschappen na 3 september in Antwerpen even rust en liet hen daarna vervangen. Intussen konden de geslonken voorraden worden aangevuld. Maar dat was niet alles. 'Monty' had een eigen plan. De Engelse opperbevelhebber droomde van een snelle doorstoot vanaf het Al- bertkanaal in België naar de Ve- luwe en van daaruit naar het Duitse Ruhrgebied, het indus triële hart van Duitsland. Wellicht was de oorlog dan nog vóór de jaarwisseling afgelopen. De eerste fase van die operatie, 'Market Garden'genoemd, zou bestaan uit een offensief vanuit Neerpelt naar Eindhoven, Grave, Nijmegen en Arnhem. Parachutisten moesten zich snel meester maken van de bruggen over de Maas bij Grave, over de Waal bij Nijmegen en over de Rijn bij Arnhem. Op 17 sep tember startte de operatie. Nijme gen werd gehaald, maar Arnhem bleek net 'één brug te ver'. Die mislukking betekende voor Ne derland boven de rivieren een lange, koude hongerwinter. Voor Bergen op Zoom betekende het bijna twee maanden uitstel van de bevrijding. Hitier wierp inmiddels zijn nieuwe wapens in de strijd, de Uit gebouwen van de Duitsche Weermacht zijn groote hoe veelheden goederen (levensmiddelen, dekens, lakens enz.) door burgers weggehaald. Op last van den Wehrmachtkommandant moeten alle goede ren afkomstig uit die gebouwen en woningen worden terug gebracht. Indien hieraan niet wordt voldaan zullen eenige burgers terechtgesteld worden. De bekendmaking in Bergen op Zoom na Dolle Dinsdag. De Waterschans nr. 2-2006 De bevelhebbers van het lsle Canadese leger met hun grote baas generaal Montgomery. Links luitenant-generaal Guy Simonds en rechts generaal Henri Crerar. Bij de verovering van Bergen op Zoom was Crerar enige tijd afwezig wegens ziekte en was Simonds de eerste man van het lste Canadese leger. Normaal was Simonds de commandant van het 2de Canadese legerkorps, waarvan ook de regimenten SAR en L&W deel uitmaakten. zogenaamde 'Vergeltungswaffen', de V-l en de V-2. Zijn voor naamste doelen waren Londen en Antwerpen. Langs de kust wa ren heel wat lanceerinstallaties gebouwd. Door het oprukken van de Canadezen werden de bases in Frankrijk en België uit geschakeld. Na de nederlaag bij Arnhem ging de aandacht van Montgomery weer uit naar Ant werpen. Hij had ondervonden hoe moeilijk het was om voorra den aan te vullen via Norntan- dië. De Duitsers hadden intus sen niet stilgezeten. In West-Bra bant versterkten de Duitsers hun legermacht en er werd constant gewerkt aan de verbetering en uitbreiding van de verdedigings werken, ook in en rond Bergen op Zoom. De stad moest daar voor werkkrachten leveren en geregeld maakten de Duitsers jacht op hen. Wie naar de kerk of de bioscoop ging, liep het ri sico bij de uitgang te worden op gepakt. Wat de bezetters nodig hadden aan materialen, vorder den ze van het stadsbestuur en van particulieren. De spanning groeide en de voedselvoorraad slonk. 6. De strijd om de Scheldemond Montgomery had zijn Britse troe pen in Antwerpen vervangen door het 2de Canadese legerkorps. Op 2 oktober 1944 begon de 2dc divisie van dit korps met de uitvoering van haar opdracht, de toegang tot Zuid-Beveland forceren door het veroveren van de versterkte Kree- krakdam, de smalle verbinding tussen West-Brabant en Zuid-Be veland. Dat was geen sinecure. De Duitsers benutten de Brabantse Wal als barrière en gebruikten de omliggende polders als waterlinie. De Canadezen hadden drie dagen nodig om de Nederlandse grens te bereiken, maar op 5 oktober was het dan zover. Die dag be vrijdden ze Putte en de volgende dag Ossendrecht. Op 7 oktober werd het Franssprekende Régi ment de Maisonneuve ingehaald door de bewoners van de Volks abdij Onze Lieve Vrouw ter Dui nen, in de oorlogstijd in gebruik als ziekenhuis voor langdurig zie ken uit Rotterdam. Langs bos- en polderwegen trok het regiment naar Woensdrecht, maar liep daar vast op het krachtig verzet van de Duitsers. Dat was ook het geval in Hoogerheide. De polders van Os sendrecht en Woensdrecht ston den onder water en hun dijken vormden moeilijk te nemen ob stakels. Bovendien lag het terrein vol mijnen. Daar kwam nog bij dat het juist die dagen abnormaal veel regende. Het was moeilijk vechten en de ene aanval na de andere werd afgeslagen. De Duit sers voerden op het laatste mo ment nog een regiment parachu tisten aan onder commando van luitenant-kolonel baron Friedrich von der Heydte. Tien dagen ach tereen golfde de strijd om de Kreekrakdam heen en weer met zware verliezen aan beide zijden. Een tragisch dieptepunt voor de Canadezen was de 13de oktober, 'Zwarte Vrijdag'. Het regiment van de Black Watchers verloor op één dag 149 man (50 doden, 72 ge wonden en 27 krijgsgevangenen). Evenals in Woensdrecht maakten ook de bewoners van Hooger heide en Huijbergen bange dagen door en meerderen van hen over leefden het geweld niet. Mensen van Woensdrecht zochten een vei lig heenkomen in Bergen op Zoom of weken uit naar de reeds bevrijde plaatsen in de omgeving. Op 17 oktober was de Zeeuwse Dam dan eindelijk stevig in han den van de Canadezen, maar Vlis singen was nog ver weg en er lag nog een tweede dam in de weg, de Sloedam tussen Zuid-Beveland en Walcheren. Maar eerst wilde Montgomery de linkeroever van de Westerschelde in handen krij- Kolonel Gordon Dorward de Salaberry Wotherspoon ('Swatty), de commande rende officier van het South Alberta Regiment. 73 Met groofen aandrang verzoek ik van deze bekendmaking kennis te nemen en aan den oproep gehoor te geven. Gelegenheid tot STRAFFELOOS inleveren bestaat op DONDERDAG 7 September 1944 van 9-18 uur onder de toren van de Groote Kerk (Markt). Bergen op Zoom, 6 September 1944. De Burgemeester van Bergen op Zoom Dr. Mr. H. A F. LIJNKAMP UWÉ I|~ ill iïT>riTB'i"lllli'iirinTI"

De Waterschans | 2006 | | pagina 17