De Waterschans nr. 2-2006 en Dagblad De Zoom van die dag blijkt wel dat er 's avonds een concert plaatshad, verzorgd door het fanfarekorps "Arbeid adelt" onder leiding van C.G. Govaarts, uitsluitend toegankelijk voor le den van Thalia en van de fanfare. Misschien werd dit concert ge houden ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Wilhel- mina op 31 augustus. Op de menukaart staat FJ. Simons als kok vermeld. Dit is Jacobus Franciscus Simons, geboren op 16 augustus 1854 te 's-Hertogenbosch. In het bevolkingsregister van Ber gen op Zoom komt hij voor, met af en toe omgewisselde voornamen, melden als lid, maar moest wel de ballotage door de leden afwach ten. Ook alleenwonende dames en vrouwelijke huisgenoten van leden konden lid worden. Had een vrouw echter mannelijke ge zinsgenoten die geen lid waren, dan was zij van lidmaatschap uit gesloten. De lees- en conversatiezaal was vanaf negen uur 's ochtends open. Wanneer er 's avonds om elf uur niemand meer aanwezig was werd de zaal gesloten. Leden die zich na drie uur 's nachts nog in de zaal ophielden waren de kastelein 1,- nachtgeld schuldig. De kran ten en tijdschriften mochten door niemand worden meegenomen, ook niet door kastelein en be dienden. Het bestuur bepaalde wat ter lezing werd aangeboden. De lokaliteiten konden gehuurd worden door muziek- en toneel gezelschappen, gymnastiekvereni gingen, commissies, gemeente lijke instellingen en dagelijkse be sturen van visserijen, begrafenis verenigingen, leesgezelschappen en dergelijke. Dat men in die tijd ook lekker kon eten in Thalia bewijst de menukaart van zaterdag 30 augus tus 1903. Of dit het "menu van de dag" was of een diner bij een spe ciale gelegenheid is niet met ze kerheid te zeggen. Uit advertenties in de Bergen op Zoomsche Courant als banketbakker en kastelein in Thalia. In 1906 is hij vertrokken naar Breda. In de zalen van Thalia werden in de loop der jaren vele uitvoerin gen gegeven door de plaatselijke muziekgezelschappen en toneel verenigingen. Diverse revues wer den opgevoerd. Voorbeelden hier van zijn "Oe smakt oe da?" dooi de toneelvereniging Onder Ons in 1928 en uitvoeringen van het Ber gen op Zoomsch Revue Comité, zoals "Ga nou gauw deur" in 1935 en "Ek 't oe nie gezeed" in 1936. Maar het gebouw werd ook regel matig gebruikt voor promotieten toonstellingen. De VVV en de lo kale industrie organiseerden in december 1924 de Bergen op Zoomsche Middenstand Industrie Tentoonstelling (BAMIT) in de grote zaal van Thalia. In juli 1925 was het gebouw te klein voor de RIO-tentoonstelling (Reclame Is Onmisbaar). In de tuin werd een groot tentoonstellingsgebouw neer gezet en ook in de aangrenzende straten werden kraampjes opge steld. In 127 stands presenteerden de veelal Bergse middenstands- en nijverheidsbedrijven zich aan het publiek. Om de expositie enigszins rendabel te maken wer den er ook, tegen betaling, ver makelijkheden aangeboden: elke avond werd in de tuin een bal- champêtre gehouden en diverse muziekgezelschappen verzorgden concerten. Andere evenementen die in de loop der jaren in Thalia werden ge houden, waren bijvoorbeeld de na tuurhistorische bloemen- en plan- tententoonstelling Semper Vivum De Waterschans nr. 2-2006 in 1934, de DIRAGO-tentoonstel- ling (Door Intense Reclame Altijd groter Omzet) in 1935, het bei aardcongres en het congres van het Nederlandse Rode Kruis tij dens de Markiezaatsfeesten in 1938 en een grote automobielten toonstelling in 1955. Het ging de sociëteit niet altijd voor de wind. In 1931 diende het bestuur bij de gemeente een ver zoek in om het spelen van kinde ren op de paden in de Thaliatuin te verbieden in verband met be schadigingen. De gemeente ging hier echter niet op in, omdat dit strijdig zou zijn met de bepalin gen in de erfpachtovereenkomst. Daarin stond de voorwaarde dat de tuin toegankelijk zou blijven voor het publiek. Omdat er bin nen een paar weken weer enkele ruiten sneuvelden en planten wer den vertrapt en uitgetrokken, deed het bestuur een herhaald drin gend verzoek "om toch in hemels naam maatregelen te nemen, dat de tuin en het gebouw van Thalia beschermd worden tegen de ver nielzucht en baldadigheid der Bergen op Zoomsche jeugd". On danks bijval van enkele gemeente raadsleden, een raadslid zei zelf ook wel eens een baldadige jon gen een klap om de oren gegeven te hebben, bleef de tuin open voor de jeugd, omdat er in de bin nenstad weinig rustige speelgele- genheden waren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het gebouw in beslag geno men door de Duitse Wehrmacht en na de bevrijding was het enige tijd in gebruik bij het Rayon Tex- tielbureau en het Bureau Roe rende Goederen. Thalia was niet de enige sociëteit in Bergen op Zoom. In 1907 had de Groote Sociëteit een terrein naast Thalia in erfpacht verkregen en daarop een eigen gebouw ge plaatst. In 1945 fuseerden beide sociëteiten tot de Vereniging De Grote Sociëteit Thalia. In 1960 was het gebouw niet meer geschikt voor (toneel-) uitvoerin gen en de vereniging ging een contract aan met de gebroeders Benner om haar voorstellingen voortaan in het Luxor-theater in de Lievevrouwestraat te laten plaatsvinden. Het einde van een markant gebouw naderde. In 1963 werd er nog een vakantiebeurs in Thalia gehouden. Daarna begon de sloop van het inmiddels danig afgetakelde gebouw. Op de open plaats werd een openbaar plant soen aangelegd, in de volksmond De Stenen Tuin geheten, en er kwam een semi-permanente vesti ging van supermarkt Albert Heijn. Deze zou tot 1981 blijven staan. Het plannen maken voor de vrij gekomen ruimte begon. Vele ideeën werden naar voren ge bracht tot in 1998 het huidige Pa radeproject werd gestart, dat nu zijn beslag krijgt. Literatuur: Bronnen: h HPafNACrtl ULE HE*J Groote Sociëteit, Bergen op Zoom Drukte tijdens de RIO-tentoonstelling in 1925. liet in 1907 naast Thalia gevestigde gebouw van De Groote Sociëteit. De afbraak van Thalia in 1963. De tijdelijke vestiging van Albert Heijn naast de muziekkiosk in 1982 (foto II. Bos). C. Vanwesenbceck, Bergen op Zoom, stad aan het water: 100 jaar toerisme en recreatie 1894-1994. Bergen op Zoom. 1994. Programma der feestelijkheden, te geven bij de plechtige opening der localiteiten van de Naamlooze Vennootschap genaamd "Tha lia" op woensdag 25 juli 1883. Huishoudelijk reglement van de Sociëteit "Thalia" te Bergen op Zoom, 1905. R.I.O. tentoonstelling juli 1925 Bergen op Zoom: officieel programma. Dagblad De Zoom. 7-5-1882 en 30-8-1903. De Bergen op Zoomsche Courant, 30-8- 1903. Historisch Centrum het Markiezenhof (HCM), Archief Gemeentebestuur Bergen op Zoom 1926-1971, dossiers 029-B01/1932, 039-E08/1945 en 280-Q/1960. HCM, Notulen Gemeenteraad Bergen op Zoom, 28-10-1932.

De Waterschans | 2006 | | pagina 19