Ben Daeter geridderd Deze Waterschans WELKOM Kroonleden De Lievevrouwestraat ZES EEUWEN STADSSTRAAT 41 De Waterschans De Waterschans nr. 2-2006 Op vrijdag 29 april viel een aantal Bergenaren de eer te beurt om een lintje te mogen ontvangen. Eén van hen was onze voormalige hoofdre dacteur Ben Daeter. Hij kreeg niet zomaar een lintje, maar werd zelfs be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding heeft Ben onder andere gekregen voor zijn werk als hoofdredacteur van De Waterschans gedurende vijftien jaar, zijn werkzaamheden in de wijk commissie van de Bergse Plaat en de werkgroep Leefbaarheid. Ook is Ben twee jaar hoofdredacteur geweest van de BRTO en is hij sinds 2003 voorzitter van de Stichting Markiezenhof Madurodam. Onlangs is Ben Daeter naar Middelburg verhuisd, maar dat betekent nog niet dat hij Bergen op Zoom vergeten is. Als lid van de Ex terne Begeleidingsgroep Bergse Haven zal hij nog een oogje in het zeil houden. Ben, van harte gefeliciteerd met je onderscheiding. Het is je van harte gegund! Namens bestuur en redactie, Yolande Kortlever De heer F. van der Steen, Bergen op Zoom Mevrouw I. Bogaard, Bergen op Zoom De heer A. van Dijk, Bergen op Zoom De heer P. Kleij, Bergen op Zoom De heer T. Bouma, Bergen op Zoom Mevrouw P. Goossen, Bergen op Zoom De heer P. Meeuwisse, Bergen op Zoom De heer W. Bakker, Bergen op Zoom De heer Th. Nijssen, Kalmthout (B) De heer F. Quik, Bergen op Zoom De heer R. Evertse, Bergen op Zoom Mevrouw M. Vierling-van Tongeren, Stavenisse Inleveren kopij voor Waterschans III, 2006: VOOR MAANDAG 31 JULI De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - Tapperij DE KROON - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel MERCURE DE DRAAK - RABO BANK, Bergen op Zoom - GEBR. VOETS Weg en Waterbouw BV, Rosmalen - Woningstichting SOOMLAND - Stichting Wonen West-Brabant De Waterschans nr. 2-2006 Zoals gebruikelijk starten we De Waterschans met de nodige mede delingen en dit keer is er zelfs een heugelijke mededeling: voormalig hoofdredacteur Ben Daeter is on langs geridderd. Graag wil ik u wij zen op de aankondiging van de jaarlijkse excursie van de Geschied kundige Kring, de tentoonstelling in de Grote Kerk te Breda en de aankondiging van het boek van Jan Weyts over de Lievevrouwestraat. Allemaal zeer de moeite waard. Op pag. 44 beginnen we met een artikel van onze stadsarcheoloog Marco Vermunt. Hierin vertelt hij over Archeologische vondsten in de Van der Rijtstraat waarbij oud muurwerk werd gevonden. Had hier soms de middeleeuwse stads muur gestaan? Marco graaft voor ons in het verleden en doet verslag. Op pag. 48 het tweede deel van het artikel van Ad van den Bulck 't Contoer boven de eetcamere waarin hij de invloed van de hië rarchie en distantie op de woon- vleugels van Het Markiezenhof on derzoekt. Hierin trekt Ad van den Bulck enkele interessante conclu sies en komt daarmee tot een an dere indeling van Het Markiezen hof tijdens de zestiende eeuw dan Meischke. Tevens beschrijft hij de omvang van de hofhouding van de Van Glymessen, de intensiteit van de bewoning van Het Markiezen hof en schetst de inrichting van de woonvertrekken. Op pag. 58 vinden we een boeiend artikel van Marie-Charlotte Le Bailly over: Een Bergenaar in dienst van Romeinse humanisten: Cornelius de Fine. Marie-Charlotte Le Bailly is gepromoveerd op de rechtspraak van het Hof van Hol land, Zeeland en West-Friesland in het midden van de vijftiende eeuw en werkt momenteel als fellow aan het Koninklijk Nederlands Insti tuut te Rome. Tijdens haar onder zoek in Rome kwam zij het dag boek tegen van Cornelius de Fine, een uniek document. Het waren niet alleen Bergse schippers en kooplieden die hun weg in Europa vonden. In dit artikel maakt u ken nis met Cornelius de Fine, ofwel Van den Eynde. Op pag. 64 vertelt Ward Warmoes- kerken in zijn Wardtaal over een belangrijke episode uit onze vader landse geschiedenis: de Tachtigja rige Oorlog. Dit naar aanleiding van het verschijnen van het jeugd boek Het verraad van Holland van Siebe Huizinga. Een boek waarin ook Bergen op Zoom voorkomt. Het artikel van Ward geeft hiervoor aan jong en oud de nodige achter grondinformatie. Op pag. 69 stappen we over op een andere oorlog in een recenter ver leden, de Tweede Wereldoorlog. Gijs Huijbregts behandelt in zijn artikel De bevrijding 1944-1945 door de geallieerden. Hij kan hier over enorm veel vertellen, waar door dit artikel in twee delen zal verschijnen. We wilden de lezers immers niets onthouden. Het tweede deel zal met name gaan over de bevrijding van Bergen op Zoom en verschijnt in ons septem bernummer. Op pag. 75 start Monique Raats met een serie artikelen over Menu kaarten met een verhaal. In een aantal Waterschansen zal zij steeds een bijzondere menukaart uit de collectie van Historisch Centrum het Markiezenhof bespreken en het verhaal erachter vertellen. De menukaarten hebben betrekking op personen of gebeurtenissen uit de Bergse geschiedenis van de laatste anderhalve eeuw. In de eerste afle vering staat een menukaart van Thalia centraal. Op pag. 78 behandelt Yolande Kortlever Vijf markante jaartallen voor de geschiedenis van Brabant en de Nederlanden. In elk jaar zijn er momenten dat we bij bepaalde gebeurtenissen stilstaan en deze herdenken. In dit artikel komen vijf historische gebeurtenissen aan bod: 1106, 1356, 1406, 1506 en 1806. Tenslotte op pag. 81 vindt u onze rubriek Leesportefeuille. Gijs Huij bregts heeft voor ons weer een keur aan tijdschriften doorgenomen en voorziet ons van de krenten in de pap. Yolande Kortlever Hoofdredacteur Dat is de titel van een in septem ber te verschijnen boek van de hand van Jan Weyts. Daarin komt de ontwikkeling van deze straat door de eeuwen heen aan bod. De oudste verkavelingen en hui zen worden besproken, evenals de bouwactiviteiten als gevolg van bloei, oorlogen, subsidies en ont ploffingen. De bouwhistorie wordt ook per huis beschreven, in relatie tot het gebruik en de ei gendomssituaties. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor boedelin ventarissen, die een beeld geven van de bewoners en de indeling en het gebruik van huizen. Er zijn lijsten van de eigenaren en, waar mogelijk, van het gebruik opgeno men. Het onderzoek naar eigena ren en boedelinventarissen is door zijn vrouw Ria verricht. Zij heeft hier een substantiële bijdrage mee geleverd. Het boek is full color rijk geïllustreerd en van veel tekenin gen van huizen en details voor zien. Na het verschijnen zal de verkoopprijs 24,- bedragen. Tot 15 juli geldt een voorintekenprijs van 21,50. Voorintekenen is mo gelijk bij de boekhandels Quist en Van de Kreek en bij Het Markie zenhof. FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 36ste jaargang nr. 2, juni 2006 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: F Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Ereleden J.W.A. van Gastel Dr. WA van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: Drs. Irene van Kemenade Penningmeester: R. van Tilborg Duke Ellinglonerf 3 4614 XL Bergen op Zoom Tel. 0164-255427 e-mail: vantiIborg.ron@wanadoo.nl Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Overige bestuursleden: Dr. Ir. T. van den Boom F Evers K. Peijs Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx R. van den Bergh Drs. J. Dekker Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peeters Scannen beeldmateriaal: P. Flipsen Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-2 3 7572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp

De Waterschans | 2006 | | pagina 1