Vijf markante jaartallen voor en de Nederlanden DE GESCHIEDENIS VAN BRABANT De Waterschans nr. 2-2006 1 ÏO 6, 1 3 5 6, 1 406, 1506 EN 1806 Drs. Yolande Kortlever 'gaat geen jaar voorbij of er valt iets te herdenken. In 2006 ko onder andere vijf markante gebeurtenissen daaivoor in aan merking uit ons verleden. 900 jaar geleden: 1106 Brabant een hertogdom Inmiddels is bij velen in onze pro vincie wel bekend dat we dit jaar Brabant 900 vieren. Op 13 mei 1106 ontving Godfried I, graaf van Leuven, de titel van hertog uit handen van keizer Hendrik V tij dens de Rijksdag in Worms. Door gebiedsuitbreiding groeide het territorium uit tot het hertogdom Brabant. Het omvatte de huidige provincies Vlaams-Brabant, Waals-Brabant, het hoofdstedelijk gewest Brussel, Antwerpen en Noord-Brabant (formeel tot 1648). Wat veel mensen niet weten is, dat titel 'hertog van Brabant' nog steeds bestaat. Kroonprins Filip van België mag sinds 1993 deze ti tel voeren. Nederland en België vieren het 900-jarig bestaan van het hertog dom Brabant gezamenlijk. Op 13 mei jongstleden werd het start schot gegeven met een grootse ontvangst van alle gemeentebe sturen in het voormalige hertog dom Brabant in Nederland en België door het gemeentebestuur van Leuven. In Antwerpen stond het jaarlijkse kathedraalconcert in mei in het teken van 900 jaar Bra bant. Op 1 september zal er een cultureel evenement plaatsheb ben rond het provinciehuis in Den Bosch met een groot con cert. In oktober is er een kunst tentoonstelling in en rond het jachtslot van de hertogen in Turn hout. Op 14 en 15 oktober vindt de zesde editie van Grensinciden ten plaats in Baarle-Hertog-Nas- sau. Een weekend vol muzikanten, sprekers en auteurs die de ver schillen en overeenkomsten tus sen Nederland en Vlaanderen rond het thema 'Brabant 900' zul len illustreren. Op 29 november wordt in Brussel een conferentie gehouden, getiteld: 'Brabant in Europa'. Omroep Brabant heeft inmiddels de eerste serie televisie programma's uitgezonden over Brabant 900. Deze ging met name over de identiteit van de Braban ders in Noord-Brabant. De tweede televisieserie start in het najaar en behandelt de geschiede nis van Brabant. Voor meer infor matie ga naar http://www.om- roepbrabant.nl/brabant900/ Klik op 'Geschiedenis' en u kunt per eeuw een overzicht van de ge schiedenis van Brabant raadple gen. Ook kunt u op deze website de afleveringen van de eerste tele visieserie nog eens bekijken. Wilt u meer informatie over de acti viteiten in het kader van Brabant 900, ga dan naar www.bra- bant900.nl of www.brabant900.be 650 jaar geleden: 1356 De eerste Blijde Inkomste In de veertiende eeuw maakte Bra bant een opvolgingsoorlog mee. In 1355 stierf hertog Jan III. Zijn dochter Johanna, gehuwd met de Luxemburgse graaf Wenzel, was erfgename. Ook de graaf van Vlaanderen en de hertog van Gelre maakten aanspraken op de aantrekkelijke erfenis, waardoor oorlog onvermijdelijk was. Het pleit was na korte tijd beslecht. Dankzij de steun van de Bra bantse steden konden Johanna en Wenzel definitief de macht aan vaarden. De overwinning had ech ter een hoge prijs. De steden dwongen het hertogelijke paar in 1356 de 'Joyeuse Entree' ofwel 'Blijde Inkomste' af. In dit docu ment, met de status van een soort grondwet, werd de inspraak van de onderdanen op het gebied van bestuur, rechtspraak en financiën gewaarborgd. Ook de rechten van personen, dorpen en steden wer den vastgelegd. De onderdanen mochten de gehoorzaamheid aan de landsheer opzeggen als hij deze privileges schond. Evenals bij de Hoekse en Kabeljauwse twisten in Holland en Zeeland, was ook in Brabant de vraag in het geding hoe ver de macht van de landsheer reikte. Ook daar werd de centrale macht beperkt. De Blijde Inkomste betekende een grote overwinning voor de ste den en stimuleerde het zelfbe wustzijn van de Brabanders.' Lokale en regionale heren namen het gebruik van de Blijde Inkom ste als inhuldiging over. Het was een feestelijke dag waarop de heer in een stad werd ingehuldigd en de privileges van die stad door hem werden bevestigd. Vaak werd hij dan ook betaald voor deze be vestiging. Voor zover bekend was Jan I van Glyrnes de eerste heer van Bergen op Zoom die samen De Waterschans nr. 2-2006 met zijn vrouw Joanna van Bou- tersem een Blijde Inkomste deed te Bergen op Zoom op 3 april 1419. Ter gelegenheid hiervan wer den oude privileges bevestigd, maar ook nieuwe verleend. Hoe ging zo'n inhuldiging? Op 13 juli 1550 werd markies Jan IV of ficieel ingehuldigd door het stads bestuur als markies van Bergen op Zoom. Jan en zijn familie verble ven in het kasteel te Borgvliet. De voltallige geestelijkheid, het ge hele stadsbestuur, de ambtenaren, de kerkmeesters, allen in hun zwarte ambtelijke tabbaarden, de gezworen schutters met haakbus sen, spiesen, hellebaarden, vaan dels en trommels wachtten hun markies halverwege de Borgvlietse Dreef op. Hier werd Jan IV wel kom geheten en vervolgens naar de stad begeleid. De markies reed op een Spaans rijpaard, met aan zijn rechter zijde zijn broer heer Robert van Bergen, coadjutor van de bisschop van Luik, en aan zijn linker zijde zijn schoonvader Jan van Lannoy, heer van Molenbeke. Daarachter veel edele heren en vrouwen, vrienden en familiele den. Op de plek van ontmoeting werd de markies welkom geheten door een vertegenwoordiger van iedere poortersgroep. Vervolgens bood Cornelis van Bergen, drossaard van stad en land van Bergen op Zoom, de markies een blank, rijk verguld zwaard aan, de schout An- tonis Leniss reikte de roede van justitie over en de burgemeester buiten de bank, Pieter Spotten Claes, overhandigde de nieuwe markies de sleutels van de stad, drie symbolen van de machtsbe voegdheden van de markies. Heer Jan gaf de symbolen onmiddellijk weer aan hen terug, om daarmee aan te geven dat zij deze taken in zijn naam zouden uitvoeren. Hierna trad de koordeken naar voren en toonde heer Jan het Evangelieboek. De markies stapte van zijn paard en kuste het boek. Weer op zijn paard gezeten maakte de stoet zich op om naai de stad te gaan. Dit uiteraard in een vaste rangorde met muzikan ten voorop. In de stad luidden de klokken en stonden de leden van de gilden vanaf de Boschpoort tot aan het Hof langs de weg opge steld. Eerst ging het gezelschap naar de kerk en vervolgens naar het stadhuis. Hier legde Jan IV de eden af en het stadsbestuur zwoer de markies trouw namens de bur gerij. De rest van de dag was het feest. De armen van de stad kre gen extra giften en 's avonds was er vuurwerk met dertig brandende pektonnen op de Grote Markt en aan de haven.2 600 jaar geleden: 1406 Antoon van Bourgondië wordt hertog van Brabant Hertogin Johanna stierf kinder loos. Na haar dood in 1406 kwam Brabant aan Antoon, de tweede zoon uit het huwelijk van haar Vlaamse nicht Margaretha van Male met hertog Filips de Stoute van Bourgondië. Brabant werd door Antoon 'gebourgondiseerd' en Brussel werd het bestuurscen trum met de centrale instellingen. In 1427 stierf de zoon en opvolger van Antoon, Jan IV, kinderloos. Hij werd opgevolgd door zijn broer Filips van Sint-Pol die in 1430 eveneens kinderloos over leed. Filips de Goede (1419-1467) was erfgenaam en werd door de Staten van Brabant erkend als op volger. Brabant was nu definitief opgenomen in het Bourgondisch rijk. 500 jaar geleden: 1506 Filips de Schone overleden In 1494 kwam Brabant aan de achterkleinzoon van Filips de Goede. Filips de Schone was de zoon van Maria van Bourgondië en Maxintiliaan van Habsburg en de laatste hertog van Bourgondië in deze lijn. Hij werd in 1478 ge boren te Brugge. Frappant is dat Jan III van Glymes, heer van Ber gen op Zoom, en Filips de Schone beiden in september 1494 hun Blijde Inkomste deden. Filips echter reisde langs verschillende steden in de Nederlanden om zich daar te laten inhuldigen. Hij was pas zestien jaar toen hij de re gering op zich nam. Beide heren kenden elkaar goed en Jan III was zelfs nauw betrokken geweest bij de opvoeding van Filips en bleef diens raadsheer. De landsheer werd populair bij de bevolking. Zijn huwelijk in 1496 met Jo hanna, de dochter van Ferdinand van Aragon en Isabella van Casti- lië, verbond de Nederlanden en Spanje met elkaar. Overigens werd dit huwelijk ingezegend door Hen- Filips de Schone. Koninklijke Musea voor Schone Kunsten, Brussel. drik van Glymes, bisschop van Ka- merijk en broer van Jan III. In 1504 werd Filips koning van Cas- tilië na het overlijden van zijn schoonmoeder koningin Isabella. Op 25 september 1506 overleed hij in het Spaanse Burgos na een zeer kortstondig ziekbed. Over de exacte doodsoorzaak gaan de me ningen uiteen. Was hij vergiftigd, 7 9

De Waterschans | 2006 | | pagina 20