Leesportefeuille cuuun ycj&vïK. AVENHAGE De Waterschans nr. 2-2006 De Waterschans nr. 2-2006 DOOR DRS. G.A. Huijbregts 81 was het de pest of iets anders?3 Op 22 september 2006 organi seert de Vlaams-Nederlandse Ver eniging voor Nieuwe Geschiede nis een congres over Filips de Schone te Brussel. Van 26 januari tot 15 april 2007 wordt er in Fi lips' geboortestad Brugge een ten toonstelling gewijd aan Filips de Schone, getiteld: De schoonheid en de waanzin. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de Ma- drileense Stichting Carlos de Am- beres in samenwerking met hel Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen (KMSKA) en de steden Burgos en Brugge. De tentoonstelling zal eerst plaatsvinden in zijn sterfhuis, het Casa del Cordon te Burgos en daarna in de Onze-Lieve-Vrouwe- kerk in zijn geboortestad Brugge. In deze kerk werd ook zijn hart bijgezet in de graftombe van zijn moeder, Maria van Bourgondië. Het gaat om een selecte tentoon stelling van een dertigtal stukken, elk van hoge kwaliteit en nauw verband houdend met het onder werp. Prof. dr. Miguel Angel Za- lam (Universiteit Valladolid) en Prof.dr. Paul Vandenbroeck (Ka tholieke Universiteit Leuven en KMSKA) zijn de tentoonstellings commissarissen. De tentoonstelling wordt opge bouwd rond vier thema's: - Een Huis en zijn mythes: De vorst, de dynastie, het Gulden Vlies; - Ridderlijke rituelen en etiquette aan het Hof; - De kunsten aan het Hof (schilder kunst, beeldhouwkunst, wandta pijten, muziek, edelsmeedkunst); -De duisternis der liefde het einde van de koning en het onmogelijke afscheid. De Stichting Carlos de Amberes is een privé-instelling zonder winstoogmerk, gesticht in 1594 die zich vandaag volledig toelegt op het aanhalen van de culturele en historische banden tussen Spanje en Brugge. 200 jaar geleden: 1806 Konink rijk Holland onder Lodewijk Na poleon Op 5 juni 1806 werd het konink rijk Holland uitgeroepen. Lode wijk Napoleon (eigenlijk Louis Bonaparte), de broer van keizer Napoleon Bonaparte, was daar mee de eerste koning van het la tere Nederland. Lang is hij niet aan de macht geweest. Na slechts vier jaar moest hij afstand doen ten gunste van zijn broer. Het ko ninkrijk werd toen bij het Franse keizerrijk ingelijfd. In de periode dat Lodewijk Napoleon koning was heeft hij door tal van initiatie ven de basis gelegd voor de be stuurlijke eenheid van Nederland. Noten: 80 In Jaarboek 65 (2005) van de Roosendaalse stichting De Ghul- den Roos treffen we twee artikelen aan die op Bergen op Zoom be trekking hebben. De schrijvers zijn geen onbekenden voor de le zers van De Waterschans. De ar cheoloog van onze stad M.J.A. Vermunt geeft een overzicht van de door opgravingen en studie verworven inzichten in zijn bij drage: 'Bergen op Zoom in de Ro meinse Tijd' (p. 21-33), terwijl de oud-archivaris van Bergen op Zoom W.A. van Ham uitgebreid ingaat op de Wapens en vlaggen in Westelijk Noord-Brabant na de her indeling van 1997 (p. 57-107). Vondsten op de Brabantse Wal wijzen volgens Vermunt op bewo ning, zeker vanaf de Ijzertijd. Zijn opgravingen op het Thaliaplein en op Kijk in de Pot leverden heel wat Romeins materiaal op, hoofd zakelijk scherven van aardewerk. Van de aanwezigheid van een stad, kazerne of heiligdom is nog niets gebleken. Wel acht de stads- archeoloog het aannemelijk dat er ter plekke een cultusplaats was, waar een (plaatselijke?) godheid te hulp werd geroepen of bedankt voor een verkregen gunst door een kannetje, ring, munt of ander object in het ven te gooien. Zowel op het Thaliaplein als op Kijk in de Pot wijzen de resultaten van het onderzoek in die richting. Van Ham betrekt in zijn studie naar de wapens en vlaggen ook het ontstaan van deze emblemen vanaf de zegels in de Middeleeu wen tot en met de logo's van onze dagen, hun betekenis, hun func ties en de erkenning en vastleg ging ervan door de overheid. Daarop komt de gemeentelijke herindeling van 1997 aan de orde en de gevolgen welke die had voor de wapens en vlaggen van alle ge meenten van West-Brabant. De betreffende wapens, vlaggen en logo's zijn in kleur prachtig weer gegeven. Bijlage 1 beschrijft de ge meentewapens en -vlaggen zoals die na de herindeling officieel zijn vastgelegd. Bijlage 2 verklaart de gebruikte vaktermen. Ook de geraadpleegde bronnen, archiva lia en literatuurlijst ontbreken Lodewijk Napoleon, koning van Holland (1806-1810), in Hollands marineuniform. Museum Schloss Arenenberg, Salenstein, Duitsland. 1. Liek Mulder, Anne Doedens en Yolande Kortlever, Geschiedenis van Nederland. Van prehistorie tot heden. Baarn 2005 - 3e druk. 70. 2. C.J.F Slootmans, Jan metten Lippen. Zijn familie en zijn stad. Rotterdam/Antwer pen 1945, 375-376. 3. Jean-Marie Cauchies, Philippe Ie Beau. Le dernier due de Bourgogne. Turnhout 2003, 203-208. Stad-, later gemeentewapen van Bergen op Zoom. Detail van het wapendiploma 1817. Collectie HCM.

De Waterschans | 2006 | | pagina 21