E WATERSCHANS i 2006 De Waterschans nr. 2 2006 H. Antonius Abtkerk in de wijk Nieuw-Borgvliet, 1991 - Collectie HCM. niet, evenmin als het notenappa raat. We hebben hier zonder meer te maken met twee waardevolle bijdragen aan een interessant jaar boek. Meer over de recente opgra vingen van Marco Vermunt in de Nieuwsbrief Ni: 30 van de Stichting In Den Scherminckel van decem ber 2005, nr. 30. De Stichting Monumentenprijs Noord-Brabant, opgericht in 1987, geeft ieder jaar een Juryrapport uit bij gelegenheid van de uitreiking van de Monumentenprijs. De Fe deratie Noordbrabants Monu- mentenoverleg is het uitvoerend orgaan van de stichting en de sub sidie komt van het provinciaal be stuur. Elk jaar wordt een bepaald thema opgegeven en de eigenaars of beheerders van de in aanmer king komende monumenten kun nen meedingen naar de prijs. Een jury beoordeelt de inzendingen. Voor 2005 was het thema: 'Oor spronkelijke muurschilderingen c.q. kleurstellingen in religieuze gebouwen. De schilderingen of kleurstellingen zijn in gave staat bewaard gebleven of gerestau reerd, en dragen op passende wijze bij aan de functie van het gebouw'. Uit de gemeente Bergen op Zoom dongen er drie monu menten mee, drie kerken namelijk de Sint-Gertrudiskerk, de Ont- moetingskerk en de Sint-Quiri- nuskerk (Halsteren). De jury kende de prijs 2005 toe aan de Heilige Nicolaaskerk in Helvoirt. Het juryrapport is een fraai boekje met afbeeldingen van de 38 aangemelde objecten. Het Monumentenhuis Brabant houdt zich eveneens bezig met het behoud van religieuze gebou wen en objecten. Het gaf verleden jaar een boekje uit onder de titel: Toekomst religieus erfgoed in Noord-Brabant. Deze stichting maakt zich zorgen over het verlo ren gaan van kerken, kloosters, pastorieën en andere religieuze gebouwen als gevolg van de voort schrijdende ontkerkelijking en se cularisatie. Meerdere monumen ten zijn reeds gesloopt. Daarom ziet de stichting Het Monumen tenhuis Brabant uit naar mogelijk heden om dergelijke met de on dergang bedreigde panden een passende bestemming te geven. Het boekwerkje geeft talrijke voor beelden van zo'n geslaagde herbe stemming. Daar rekent het Monu mentenhuis ook de aan de ere dienst onttrokken kerk van de Heilige Antonius Abt te Nieuw Borgvliet (blz. 36 en 37) toe. In het gebouw is nu onder meer een kinderdagverblijf, een ontmoe tingsplaats voor de wijk en een kapel voor een moment van be zinning en gebed. Het achter de kerk gelegen kerkhof blijft als be graafplaats in gebruik. tic. IN DEZE AFLEVERING: I" Gertrudis van Nijvel opnieuw bezocht Water putten uit putten en pompen R.K. Orkestvereeniging en Kunstkring 'Der Vreughdenbloeme' De bevrijding 194 4-1945 Wist U dat? Vakantieontdekkincen en gedachtenassociaties Boekbespreking Brabants miiiiiiiMHi

De Waterschans | 2006 | | pagina 22