UITNODIGING VOOR DE JAARLIJKSE DAGEXCURSIE 2006 PERSBERICHT De Waterschans nr. 2-2006 U kunt de definitieve datum noteren: Zaterdag 16 september a.s. De Rotterdamse havens, maar met een vaartocht OVER DIVERSE SCHEEPVAARTWEGEN!!! De Waterschans nr. 2-2006 Nieuwe omvangrijke expositie in de Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk in Breda Hel Bestuur en de Activiteitencommissie van onze Kring hebben wederom het genoegen om U uit te nodigen voor onze jaarlijkse excursie. De vóóraankondiging in het vorige nummer bevatte reeds enkele gegevens daar over, maar voor mensen met een wat korte memorie herhalen wij die voor alle zekerheid nog maar eens: Over ons reisdoel scheepten wij U tot nu toe af met een verwijzing naar de toekomstplannen voor de ontwik keling van ons Bergen als "Avestad". Ditmaal verklappen wij ons echte reisdoel: Leest U hieronder het (ons inziens aantrekkelijke) globale dagprogramma: - Vertrek met bus(sen): 08.00 uur v.a. de Sporthal Gageldonk Bergen op Zoom. - Aankomst Spijkenisse: 09.30 uur. - Vertrek per boot: 10.00 uur. - Aankomst Leuvehaven: 14.30 uur (hartje Rotterdam). aTijdens deze bootreis zal de kapitein van de salonboot, in samenspraak met de heer Wim Klapwijk (die vrij wel zijn hele werkzame leven in deze havens doorbracht), U uitgebreid vertellen over wat zich in die wereldha ven allemaal afspeelt. U kunt deze reis over water goed volgen, rustig gezeten aan een kaartentafel. b. Ook de inwendige mens wordt natuurlijk niet vergeten: - Ochtendkoffie/thee met "iets" daarbij. - Ook zal aan boord worden geluncht (soep, broodje kroket, 2 belegde broodjes met koffie, thee of melk). - een consumptiebon voor een (fris-)drankje naar keuze. - Bezoek Maritiem Museum: ±14.30-16.30 uur. Daarbij laten wij U de vrijheid om de keus te maken tussen het binnenmuseum en/of de daar aangemeerde schepen van het buitenmuseum. -Vertrek per bus vanaf de Leuvehaven: 16.30 uur. De terugreis zal leiden via de zogenaamde "Kop van Zuid", waar wij langs diverse oude en (soms spraakma kende) nieuwe gebouwen rijden. - Geschatte tijd van terugkomst in Bergen op Zoom: 18.00 uur. Huishoudelijke mededelingen: - Introductie van één persoon per lid is toegestaan. - Uw telefonische opgave voor deelname wordt ingewacht vanaf 3 juli tot uiterlijk 26 augustus 2006 en wel bij Wim van Riemsdijk (0164-) 24 8 8 73. (Mocht U daarna alsnog verhinderd blijken, dan is één telefoontje voldoende om andere gegadigden nog aan een plaatsje te helpen). - De individuele deelnemersprijs bedraagt 45,- (alles inbegrepen). (Museumjaarkaarthouders worden verzocht deze mee te nemen; voor restitutie van de entreeprijzen zal wor den gezorgd). - Het verschuldigde bedrag dient onmiddellijk na aanmelding te worden gestort op: postrekening 2405922 of bankrekening 52.50.45.244 t.n.v. de Penningmeester Geschiedkundige Kring te Bergen op Zoom, onder ver melding van "Rotterdam 16 september 2006. -Voor de thuisblijvers: Telefoonnr. van de salonboot: 0181-626126. Telefoonnr. Scheepvaartmuseum: 010- 4132680. Wij rekenen alvast op de maximale deelname van 100 personen!!! Bestuur en Activiteitencommissie. 4 2 Op donderdag 29 juni 2006 wordt de expositie 'Praal en Devotie, bidden en zingen in schoonheid' geopend en is vanaf 30 juni 2006 tot 30 juni 2007 te bezichtigen. Het is de tweede expositie in een reeks van drie. Door middel van mediaplayers is het mogelijk om op een bijzondere manier de ge hele voorgaande expositie nog steeds te zien. Praal en Devotie, bidden en zingen in schoonheid In 2004 werd herdacht dat 600 jaar geleden de Nassaus hun in trede deden in Breda. Ter gelegen heid daaivan werd het eerste deel in de reeks van drie exposities over de Grote Kerk gerealiseerd. Deze eerste expositie: 'Pronk en Praal, de Nassaus in de Grote Kerk van Breda' werd door ruim 100.000 mensen bekeken. De tweede expo sitie over de geschiedenis van de kerk, met de titel 'Praal en Devo tie, zingen en bidden in schoon heid' vertelt het verhaal over de periode 1410 tot en met 1566, de periode waarin het katholicisme van de late middeleeuwen bepa lend was. Deze periode wordt afge sloten in 1566, het jaar van de Beeldenstorm, waarmee de over gang naar het protestantisme wordt gemarkeerd. In de expositie wordt niet alleen verteld hoe in die tijd een katholieke mis werd gezongen door kanunniken en choralen, maar ook wat voor mensen dat wa ren, hoe zij leefden en wat voor kleding zij droegen. Bijzondere bruiklenen De expositie belicht de bijzon dere schilderingen die in die pe riode in de kerk zijn aangebracht en die uniek zijn voor Nederland: de Annunciatieschildering, schil dering Het Goede en Kwade Ge bed, de in 2005 herontdekte pi laarschildering van de Heilige Lucia en de 8 meter hoge muur schildering van de Heilige Chris- toforus. Stuk voor stuk prachtige pareltjes van een hoge kwaliteit. Naast deze interieuronderdelen zijn er heel veel unieke objecten te zien. Uit diverse musea, biblio theken en kerken uit binnen- en buitenland zijn bijzondere objec ten in bruikleen ontvangen. Zoals bijvoorbeeld een 16e- eeuws pa neel uit Luik, middeleeuwse pa nelen uit kasteel Heeswijk, kerk- zilver uit diverse Brabantse en Belgische kerken, unieke koor boeken en middeleeuwse manus cripten uit Amsterdam. Leiden en Den Haag, een schilderij van de Heilige Christoffel en een tresoor uit particuliere verzamelingen. In de expositie wordt bijzondere aandacht besteed aan het wonder van het Sacrament van Niervaart. Tot 1566 was Breda een bede vaartplaats, waarbij pelgrims de Grote Kerk bezochten om de bloedende hostie van Niervaart te aanbidden. De hostie verdween op miraculeuze wijze uit de kerk en is nooit meer teruggevonden. Ook alle uitingen van de Heilige Hostie werden uit de Protestantse Grote Kerk verwijderd. Als extra bijzonderheid wordt de expositie vanaf september 2006 opgeluis terd met het 'Veelluik van het Sa crament van Niervaart', een serie schilderijen over het Sacrament dat na 440 jaar weer in de kerk te rugkeert onder de titel: Bredaas Museum op Locatie 'De Kerk schat'. De Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk in Breda, een Rijksmonu ment dat tot de belangrijkste mo numenten van Nederland be hoort, heeft van 1995 tot en met 1998 intern en extern een gron dige restauratie ondergaan. De kerk herbergt een aantal Laatmid deleeuwse grafmonumenten die als ensemble nergens anders in Nederland voorkomen. Ook de ge welfschilderingen zijn onvergelijk baar met die in andere Neder landse kerken. De gewelfschilde ringen van de Prinsenkapel zijn uniek voor Europa: zelfs in Italië is er geen tweede schildering in deze vorm te vinden. De aanwezigheid van deze unieke kunstschatten en schilderingen is mede te danken aan de (Oranje) Nassaus die zich in 1404 in Breda vestigden. De kerk is het gehele jaar geo pend van maandag tot en met za terdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 13.00-17.00 uur (be houdens evenementen en activi teiten). Kijk ook op www.grotekerkbreda.nl De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.^CSCllicd.k'Und.igCkringbOZ.nl Als webmaster functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Webmaster 43

De Waterschans | 2006 | | pagina 2