Ward Warmoeskerken ÏOI ergen op Zoom wordt wel eens 'stad aan het wa- 'ter' genoemd. En ja, de stad heeft iets met water. In de dertiende eeuw ontstond Bergen op Zoom aan de oevers van het zoute water van de Schelde en bij het zoete water van de Zoom. De ligging aan de Schelde was van levensbelang voor de stad. De ha ven maakte handel en aanvoer van goederen moge lijk. Maar ook het zoete water was belangrijk voor de stad. Zonder drinkwater konden de inwoners niet le ven. Beste Marie, Dat is een Verrassing, nietZomaar een briefje Van mij. Dat u/as al lang geleden en nu Vond ik bet u/et tijd u/orden om u/eer eens iets Van mezelf te laten boren. Is alles in orde met je Ik Vernam Van de buurVrouuJ Van grootmoeder dat jij en Rinus plannen maken om binnen niet at te lange tijd in het buu/etijk te treden. Is dat inderdaad zo? Je u/eet het nooit met die kletspraat hier in Bergen op Zoom. Het zou in ieder geval u/el mooi nieuu/s zijnIs je bruiloft niet het mooiste moment Van je teven Afgelopen zomer hadden u/ij ook een bruiloft in de familie. Mijn nichtje Van BorgVliet trouu/de daar met ene Janus Van Geel. Op het erf u/erd een groot feest gevierd. En u/arm dat het die dag u/as! In de brandende zon reden u/e met paard en Wagen Van oom Sjef naar BorgVliet. En op die Vreugdevolle dag Was er een trieste gebeurtenis: in de middag Vond een buurjongen een dode geit in de stal op het erf. Gestorven door de aanhoudende Warmte. Het Was immers de hele zomer goed Warm. Er is in Bergen op Zoom zelfs een decreet uitgegaan, Waarin stond dat de stoepen niet meer geschuurd mochten Worden, omdat anders de bornputten te snel teeg zouden geraken... Beste Marie, ik hoop snel Van je te horen hoe het met je gaat en hoe het zit met jou en Rinus! Gegroet, Joris pater putten \flt Putten PHrEtHHL De Wouwsestraal met voor het hek van het militair hospitaal een lantaarn met eronder een pomp, op een foto uit circa 1905. (Uit: De geschiedenis van de openbare drinkwatervoorziening te Bergen op Zoom, p. 22) doorsnede zo groot als de te ma ken put. Dit rad liet men in het gat zakken en het werd waterpas gesteld. Op het rad moest een muur gemetseld worden van ruim een meter hoog. Als dat was ge beurd werd het gat onder het rad uitgediept en zakte het rad met de stenen muur beetje bij beetje naar beneden, totdat het ongeveer anderhalve meter on der het waterniveau lag, Nu kon het muurtje op het rad verder op gemetseld worden, zodat de ge hele put een stenen binnenwand kreeg, Boven de grond werd het metselwerk verder voltooid. Ten slotte moest de aarde rond de put goed worden aangestampt. Bovenop de putrand werd vaak een ijzeren putopbouw gemaakt waaraan katrollen en kettingen met emmers bevestigd waren. De putten stonden verspreid over de gehele stad. De oudste twee stonden op de Grote Markt, het centrum van de middeleeuwse stad. Eén put in de noordooste lijke hoek bij de Kremerstraat en Zuivelstraat en één in de zuidwes telijke hoek bij de Bosstraat. Deze laatste is in 1492 dichtgegooid. De andere is nog eeuwenlang in gebruik gebleven. Zonder alle putten op te sommen, is een aantal toch het vermelden waard. Zo stond op de Bosstraat op de Vlasmarkt een put met de naam de 'Vier Eemers'. Deze naam is terug te zien op een van de panden aan de Vlasmarkt en verwijst waarschijnlijk naar de vier emmers van de put. Een andere put was die 'op de Vijfhoek', waarmee het noorden van het huidige Sint-Catharinaplein be doeld is. Daar komen immers vijf straten bij elkaar: de Hofstraat, de Mosselstraat, de Wijngaard straat, de Klaverstraat en het Sint- Catharinaplein. Als laatste verdie nen twee putten bij de Sint-Ger- trudiskerk korte aandacht. Bij de afbraak van hef Nieuwe Werck - de uitbreiding van de kerk- in v De putten zijn te verdelen in twee soorten: 'bornputten' en 'welen'. De naam bornput is een verbas tering van 'bronput', Deze putten waren gemetseld, terwijl de welen of 'welputten' gemaakt waren van hout. Naast born- en welputten waren er in Bergen op Zoom ook enkele 'drencken'; bakken waaruit paarden van handelaren en reizigers konden drinken. Ook werden deze dren cken gebruikt om de paarden en andere lastdieren te wassen, Om een stenen put te maken was nogal wat inspanning nodig. Eerst moest gezocht worden naar een geschikte plaats met vol doende opwellend grondwater. Waarschijnlijk deed men dat met behulp van een wichelroede: een wilgentak of hazelaartak in de vorm van een vork. Gevoelige mensen konden met zo'n wichel roede een ondergrondse wate rader of wel opsporen. Als de plaats eenmaal bepaald was, moest er een gat gegraven wor den. Om ervoor te zorgen dat de grond niet zou wegzakken, werd er vaak trapsgewijs gegraven. Vervolgens moest er een houten rad gemaakt worden met een Een zogenaamde 'muurpomp' in de Rijkebuurtstraat op een foto uit circa 1895. (Uit: De geschiedenis van de openbare drinkwatervoorziening te Bergen op Zoom, p. 22) Vanaf het vroegste begin van de stad moest er vers drinkwater zijn voor iedereen. Het was een taak van het stadsbestuur om hier voor te zorgen. Daarom werden er op openbare plaatsen putten en pompen aangelegd waaruit de armere inwoners gratis water konden halen. De rijkere mensen hadden vaak een eigen put die hen van drinkwater voorzag, De openbare putten en pompen werden ook gebruikt door de vele reizigers en handelaren die de stad bezochten. tl pompen

De Waterschans | 2006 | | pagina 10