Ga eenS kijken! 104 In grote steden als Parijs en Rome vind je op elke hoek van de straat een fontein of pomp met eau potable of acqua potabile, een plek waar je als toerist op een warme dag fris water kunt drinken. Gratis. Aangeboden door de stad. Vroeger stonden er ook in Bergen op Zoom op bijna iedere hoek van de straat putten of pompen met gratis drinkwater. Zijn al die 'openbare drinkgelegenheden' ver dwenen, of is er nog steeds iets van te zien? De waterput op de Grote Binnenplaats van het Markiezenhof is in 1979 voorzien van een gotische gietijzeren opstand. (Foto: Ward Warmoeskerken, 2006) Deze ronde Gobertanger plaat op de Grote Binnenplaats van de Markiezen hof geeft de plaats aan waar ooit een put heeft gestaan. (Foto: Ward War moeskerken, 2006) Restauratie-beeldhouwer Kemperman is bezig in zijn atelier om de Belgische pomp uit 1864 een flinke opknapbeurt te geven, alvorens deze op de Grote Markt geplaatst wordt. (Uit: De geschiedenis van de openbare drinkwatervoorziening te Bergen op Zoom, p. 44) De Belgische pomp van de Grote Markt heeft inmiddels een plaats gekregen op het Zuivelplein. (Foto: Ward Warmoes- kerken, 2006) Meer "Jeten Orer putten en pontpen? Van de oorspronkelijke pompen is he laas bijna niets meer te zien. Wel is er in de stad nog een aantal putten te vinden. Bij het tuintje van de Sint-Ger- trudiskerk aan de Kerkstraat staat rechts naast het toegangshek een grote stenen waterput. Dit is de put die op 'het oude kerkhof' stond. In de krammen die de stenen van de bo venrand van de put met elkaar ver binden is het jaartal 1981 te lezen. In dat jaar werd de stenen putopstand in ere hersteld. De ondergrondse put is nog volledig intact en zou zo weer gebruikt kunnen worden. Een vergelijkbare waterput vind je op de achterplaats van Het Markiezen hof. De putopstand van deze put is bij de restauratie van Het Markiezenhof (1960-1987) weer opgemetseld. Deze put kan, in tegenstelling tot de an dere putten in Het Markiezenhof, niet meer gebruikt worden. Bij de restau ratie bleken er namelijk explosieven uit de Tweede Wereldoorlog in te lig gen. Daarom heeft men de put niet verder durven leegmaken of onder zoeken. Vlak achter deze put staat tegen de muur een pomp. Dit is een nieuw exemplaar dat niet werkt, op een plek waar vroeger een pomp heeft gestaan. Tenslotte staat op de achterplaats van het Markiezenhof tegen de muur bij de trap naar de ka pel een stenen "drencke". Aan de voorzijde zitten ijzeren ringen waar aan de paarden en ezels konden worden vastgebonden, MHrEïHHL ding, Om diefstal van de emmers tegen te gaan, werden er aan de kettingen grote ijzeren ringen gemaakt die niet door de katrol len konden. Niet alleen regels voor de bevol king moesten ervoor zorgen dat de putten en de pompen bruik baar bleven en dat het water drinkbaar was. Ook het onder houd aan de putten en de pom pen moest daaraan bijdragen. Dat onderhoud werd door het stadsbestuur 'aanbesteed'. Eén persoon, de 'aannemer', ver richtte voor een vastgesteld be drag gedurende enkele jaren het onderhoud aan alle (of een be paald aantal) putten en pom pen. Hierbij moest hij het ijzerwerk (onder andere katrollen en kettin gen) en het metselwerk onder houden en de put schoonhou den. De pompen moesten eens in de veertien dagen gesmeerd worden. Tevens moesten het hout en ijzer regelmatig geschilderd worden. Reparaties en arbeids loon werden door de stad beko stigd, Wanneer de aannemer voor onderhoud in de put zelf moest zijn, dan werd door de stadstim merman een steiger geplaatst. Als er schade aan het ijzerwerk van een put was, moest de aan nemer die binnen 24 uur herstel len. Deze regel was ingesteld vanwege een nevenfunctie van de putten: bij brand werd het wa ter uit de putten gebruikt als blus water. Om stadsbranden als in 1397 en 1444 te voorkomen moesten de putten dus altijd bruikbaar zijn: zij waren onder deel van de brandbestrijding van de stad. De putten in het Haven kwartier werden tweemaal per week gecontroleerd, omdat juist daar grote kans was op brand, vanwege de vele pottenbakke rijen die er gevestigd waren, PIRrCtHHL Ook op de eerste of grote binnen plaats van Het Markiezenhof staat een oude put. Hier is de stenen op bouw bij de restauratie geplaatst. De blauwe smeedijzeren opstand met katrol is in 1979 geschonken door de Stichting Vrienden van Het Markiezen hof. Het origineel is verloren gegaan en dateerde uit de zestiende eeuw, In een rekening van Het Markiezenhof uit 1523 wordt namelijk een bedrag vermeld voor het "doen maecken te Hoogstraten d'yserwerck boven op te borne putte wegende 990 pond". Oorspronkelijk stond op de Grote Bin nenplaats nog een andere put. Bij de renovatie is besloten de put niet terug op te bouwen, omdat deze pal voor de toegangspoort naar de achter plaats zou komen te staan. Wel is in de bestrating de plek van deze put aangegeven met een ronde Gober tanger plaat. Ooit bezat Het Markie zenhof nog meer putten. Behalve de drie genoemde was er nog een put in de huidige Franse tuin en waren er twee putten binnen, de ene in de ruimte op de hoek van de Steen- bergsestraat en de Hofstraat, de an dere in de zaal, waar zich ooit de keuken van Het Markiezenhof be vond. Verder was er nog een put in de kelder onder de kleine binnen plaats. Van al deze putten is boven de grond helaas niets meer te zien, maar ook deze putten zijn nog intact en bruikbaar. Van de twee putten op de Grote Markt is niets meer te zien, Wel is in de nieuwe bestrating met een cirkel de plaats aangegeven van de put bij de Kremerstraat en Zuivelstraat. Onder de grond bevindt zich nog steeds de originele put. Door de eeuwen heen hebben er op deze put verschillende pompen gestaan, maar met de komst van de waterleiding aan het begin van de twintigste eeuw moest de laatste pomp het veld ruimen. Op 25 juni 1985 is op deze plaats echter een nieuwe pomp neergezet, ge schonken door Junior Kamer 'Het Markiezaat' en Philip Morris. Inmiddels is deze pomp alweer verdwenen van de Grote Markt, omdat er bij de her inrichting van het plein in 2003 geen plaats meer voor was. De pomp is gelukkig nog steeds te zien, en wel op het Zuivelplein, waar hij na een grondige schilderbeurt is neergezet. Helaas werkt de pomp niet meer. Toch is hij het bekijken waard. Op de voorzijde lezen we het jaartal waarin de pomp is gemaakt: 1864. Aan de achterzijde bevindt zich een deurtje naar het binnenwerk van de pomp, waarop te lezen is door wie en wanneer de pomp geschonken is. De versiering van de pomp is verbon den met het water. Onder de bekro ning van een vaasvormig ornament bevinden zich vier dolfijnachtige vis sen met daaronder op elke hoek een schelp. De kraan waaruit ooit het wa- ter stroomde komt uit de mond van een vrouw, die wat weg heeft van Medusa. Hoewel het overgrote deel van de putten en pompen verdwenen is uit Bergen op Zoom, zijn er nog vol doende restanten om een beeld te krijgen van de vroegere watervoor ziening in de stad. Dus: ga eens kijken! Raadpleeg dan de volgende litera tuur: Jacobs, J., "De restauratiegeschiede nis van het Markiezenhof", in: Ja cobs, J. (ed.), 'Besturen en bouwen met Booij', deel I: 'Restaureren is geen zaak van mooi of lelijk'. Bergen op Zoom 1999. Slootmans, K., Bergen op Zoom, een stad als een huis. Roosendaal 1967. Vanwesenbeeck, C., De geschiede nis van de openbare drinkwatervoor ziening te Bergen op Zoom. Bergen op Zoom 1985. Heb je vragen of opmerkingen? Surf naar: www.geschiedkundigekringboz.nl -1

De Waterschans | 2006 | | pagina 12