De R.K. Orkestvereeniging en Kunstkring vDer Vrueghdenbloeme' Feestgebouw „Thalia" Soirée Artistique De Waterschans nr. 3-2006 CULTURELE EMANCIPATIE VAN DE KATHOLIEKE BURGERIJ in Bergen op Zoom in het Interbellum René Asselbergs £3 S3 £3 PROGRAMMA ÏO 7 Een woord vooraf Ruim 20 jaar hebben het archief en de bestuursnotulen van De Vreugdebloem ongelezen op mijn zolder gelegen. Ik had ze aange troffen in de nalatenschap van mijn vader, Arnold Asselbergs (1902-1984) en voorlopig opgesla gen met het vage idee er later nog eens iets mee te doen. Dat is nu gebeurd. Om een beeld te krijgen van het culturele leven in Bergen op Zoom in de eerste decennia van de twintigste eeuw en dan vooral van het muziekleven hier ter plaatse, ben ik begonnen met het lezen en herlezen van de archieven van De Vreugdebloem. Het beeld dat hieruit oprijst is er een uit een voor sommige lezers nog niet zo ver verleden. Voor velen zal het echter al definief geschiedenis zijn. De hierna volgende 'reconstructie' van een tijdperk moet gezien wor den tegen de achtergrond van een verzuilde samenleving die naar een hoogtepunt groeide. Ontstaan Het vooroorlogse Bergen op Zoom kende al een rijk muziekleven.' Voor een deel werd dit gevoed door de in 1867 opgerichte mu ziekschool, een van de eerste in het land.2 Een echt symfonieorkest kende de stad echter nog niet, maar in het najaar van 1923 zou daar verandering in komen. De R.K. Jong-Studentenclub 'Petrus Canisius', een vereniging van jonge Bergse studenten die cabaretavon den verzorgde en liefdadigheids optredens gaf, had in de loop van 1923 met succes een uitvoering ge geven voor militairen van de Vrij willige Landstorm. In januari van dat jaar hielden de militairen een oefening op de Woensdrechtse hei. Ook hadden de studenten bijge dragen aan een liefdadigheidsuit- S3 £3 S3 S3 S3 S3 £3 S3 S3 S3 S3 £3 £3 S3 Uitnoodiging tot de te geven door de R.K. Jong-Studentenclub „Petrus Canisius" en de R.K. Symphonie „De Vreugdebloem" Op Zondag 10 Febr. 1924 Aanvang 8 uur precies 'M De heer lan van den Beemt, Bariton PAUZE Toegang vrij op vertoon dezer uitnoodiging. £3 £3 £3 E3 £3 £3 £3 S3 S3 £3 £3 S3 £3 £3 £3 S3 £3 £3 S3 £3 £3 £3 S3 £3 S3 £3 £3 S3 £3 voering (ten bate van de Missie) in het gebouw van dc Sociëteit 'Tha lia' Zij hebben toen veel indruk gemaakt met een Jazzband ('The Chicle-Chacles') die zeer enthou siast maar vanuit muzikaal oog punt gezien nog wat ongepolijst en ongedisciplineerd verschillende nummers ten gehore bracht. In een verslag van het optreden van de band heet het: "uiterst lawaaie rig, paarde ze aan een toomelooze ongebondenheid de grootst moge lijke artistieke wanorde, en konden Thalia's muren spreken, ze zouden U gewagen, hoe in den jare 1923 de Bergenaren nog in het primaire tijdperk der muziekgeschiedenis leefden en o.a. het gebruik der maatsoorten nog niet kenden".3 Er bleek intussen toch wat op gang te zijn gebracht. De oprichting van het Bergen op Zoomsch Strijkor kest (vooralsnog uitsluitend violis ten) bracht sommigen ertoe te den ken: wat anderen kunnen, kunnen wij ook. Kapelaan A. Ooninckx, die zich wilde inzetten voor de cultu rele verheffing van de katholieke burgerij in de stad, voelde dit aan en na wat voorbereidende gesprek ken met deze en gene (ook met in de stad gelegerde militairen onder wie Eerste Luitenant J.H.W. Koe voets, de leider van de succesvolle Jazzband), nam hij een initiatief.4 Hij nodigde op vrijdag 23 novem ber 1923 een aantal strijkers uit, vooral afkomstig uit de studenten club 'Petrus Canisius', om naar de R.K. Militaire Vereeniging in de Bosstraat te komen. Na het door spelen van wat eenvoudige mu ziekstukken die daar beschikbaar waren, nam zijn vertrouwen toe en werd dezelfde avond nog het be sluit genomen dat de tijd rijp was voor oprichting van een nieuw mu ziekgezelschap, zo mogelijk een symfonieorkest, waarmee de lief hebbers van klassieke muziek ge diend zouden worden. In de eerste vergadering van de nieuwe vereniging werden al on middellijk enkele belangrijke be sluiten genomen. Het doel van de vereniging zou tweeledig zijn. Enerzijds wilde zij "mooie concer ten" geven en anderzijds zou zij "steun verlenen bij bijzondere R.K-gelegenheden". Er werd een voorlopig bestuur aangesteld en een directeur (muzikaal leider) werd gezocht en gevonden in de persoon van Arie Gieles.5 Gieles was onder meer directeur van het zangkoor van de St.-Josephkerk. Van hem werd veel educatieve ar beid veiwacht. In het door de ver zuiling gekleurde jargon van die tijd heette het: "De heer Gieles werd voorgesteld als de geloofs held om de muzikale heide nen tot het ware muziekgeloof te bekeeren en de Jazzband-afgoden van hunne resp. voetstukken te stooten".6 Op deze avond werden al enkele praktische zaken gere geld. Omdat de jonge vereniging wel over strijkers maar nog niet over blazers kon beschikken en men toch tot een volwaardig sym- (Directeur de heer Arie Gieles) Fr. Lehar Schubert UNGARISCHE, MARSCH ROSAMUNDE, Ouverture CITO MOEDER t Tekst van Guido Gezelle muziek van J.P.J.Wierts De TIJD ERLKÖNIG (v. Goethe) Schubert Aan de Piano de heer Joh. Serré 4 RAK-IDYLLE (Charivarius) Klucht in één bedryf door le Luitenant Joh. Koevoets en Mej. Cato Koevoets 5 CABARET door 1e Luit. Joh. Koevoets a De Muziek komt! Sven Scholander b Dadaïstische Serenade, (Met Guitaar begeleiding) c Filmster. 6 DE DRIELINGEN, Komisch Terzet. 7 a ROMANCE. Voor Hobo-solo. Barbe b HEINERLE. Rheiniander. Leo Fall 8 MANÖVERKLANGE. Walzer. O. Fetras Op den dag der uitvoering vanaf 12 uur gelegenheid een tafeltje te reserveeren 4 20 ct. per persoon. Hiervoor vervoege men zich aan het buffet. Gedurende de verschillende nummers blijft de deur der zaal gesloten Openingsprogramma ('Soiree Artistique') van De Vreugdebloem op zondag 10 februari 1924 in 'Tltalia'. Archief der R.K. Symfonie 'de Vrueghdenbloeme'. R.K. Symphonie 'De Vreugdebloem' (ongedateerd). Directeur A. Gieles (voorste rij, 7e van links). Collectie JA.J. Gieles.

De Waterschans | 2006 | | pagina 13