De Waterschans nr. 3-2006 Vroegstbekende blazoen van de "Gesellen der edele conste van Rethoriken" te Bergen op Zoom. Aan weerszijden der bloemkelk, rechts: Stadswapen van Bergen (zonder bergjes in de benedenpunt) en links: Geslachtswapen van Glymes. In: Korneel Slootmans, Bergen op Zoom. Een stad als een huis. Bergen op Zoom 1966, 164. fonieorkest wilde komen, zou zij contact zoeken met de Harmonie Kolping's Zonen (1871) om haar medewerking te verkrijgen. Ook zouden de onderlinge verhoudin gen tussen beide verenigingen af gebakend moeten worden. Het initiatief van kapelaan Ooninckx had nu vomi gekregen. Om het ka tholieke karakter van de nieuwe symfonie te benadrukken werd ten slotte het voornemen uitgesproken om jaarlijks het Caeciliafeest met een teeravond (een feestavond voor de leden en het bestuur) te vieren.7 De nieuwe orkestvereniging (sym fonie) heeft dan nog geen naam. Deze duikt op in een algemene le denvergadering op 15 januari 1924. De vereniging zal zich 'Vrueghden Bloeme1 noemen. De naam, een vondst van de heer H. Levelt, oud archivaris van de gemeente, houdt een verwijzing in naar een Rederij kerskamer die in de vijftiende eeuw in Bergen op Zoom bestond. In een ongedateerd artikel van zijn hand in 'De Zoom1 licht de archi varis de geschiedenis van de Rede rijkerskamer toe. Deze ziet het licht op 23 februari 1479 "wanneer Heer Jan II van Glymes ("Jan met ten Lippen11) en Burgemeesters Schepenen en Raad der Stad Ber- ghen opten Zoom het bestaans recht toekennen "aen der gesels cape vander gulden gilde) der Vreughdenbloeme ter eeren ende weirdigheyt der glorioser maghet Maria onser liever Vrouwen11".8 Men vond dit een passende naam omdat de leden van de vereniging, net als de Rederijkers, zich niet tot het geven van muziekuitvoeringen wilden beperken, maar ook aan to- De Waterschans nr. 3-2006 neel, voordrachtskunst en cabaret wilden doen.9 Tenslotte werd in deze vergadering ook de datum bepaald van het eer ste openbare optreden dat op 10 februari 1924 zou plaatsvinden in 'Thalia1. De symfonie wil zich dan aan het Bergse publiek presenteren. Een katholieke vereniging Vanaf het prille begin blijkt en blijft De Vreugdebloem een strijd toneel. De strijd wordt op verschil lende terreinen gevoerd. Er is een strijd om het bestaan: de vereni ging heeft bijna permanent dusda nige financiële problemen dat haar existentie bedreigd wordt. Er is ook strijd over de middelen waarmee en de wijze waarop de ar tistieke ambities van de jonge sym fonie moeten worden waarge maakt. Maar, en dat is begrijpelijk in de tijd waarin de verzuilde sa menleving naar een hoogtepunt groeit, veel energie wordt ook ge stoken in het behoud van het be oogde katholieke karakter van de vereniging.10 Al in de eerste ledenvergadering, waarin de verhouding tot de van buiten de vereniging komende bla zers moet worden geregeld, wor den de lijnen hiervoor uitgezet. Men had contact gezocht met de Harmonie Kolping"s Zonen om zich van medewerking van haar blazers in de symfonie te verzeke ren. De Harmonie, hoewel voort gekomen uit de St. Joseph's Gezel- lenvereeniging, wordt door De Vreugdebloem echter niet als een katholieke, maar veeleer een "neu trale" vereniging beschouwd. Het is dan ook onvermijdelijk dat bij de behandeling van het concept-re glement van de symfonie direct al een discussie ontstaat over artikel 5 dat bepaalt dat alleen katholie ken als lid kunnen worden toegela ten." Evenmin wil het bestuur dat leden van De Vreugdebloem lid zijn van de neutrale vereniging Kolping's Zonen.12 De ontstane impasse wordt tenslotte doorbro ken door de voorzitter die voorstelt dat "andersdenkenden" zich als hospitant-lid zouden moeten kun nen aanmelden. Aan de vereniging wordt een geestelijk adviseur (mo derator) toegevoegd die in voorko mende gevallen het bestuur zijn mening zal geven en zal waken over de katholieke signatuur van de symfonie. Op 27 februari 1924 volgt dan de officiële benoeming van de Zeer Eerwaarde Heer Ka pelaan A. Ooninckx tot geestelijk adviseur, bij welke gelegenheid ook bisschoppelijke goedkeuring van de statuten wordt verleend.13 Zeker in de begintijd is de rol van de geestelijk adviseur niet onbe langrijk. De adviseur waakt over het katholieke karakter van de ver eniging in grote en in kleine zaken. Dus als eens een groepje jongere leden van de symfonie na een uit stapje te laat thuis komt, wordt hij daarop aangesproken en dient hij corrigerend op te treden. In de loop der jaren zal De Vreug debloem zoveel als en waar zij maar kan, bijdragen aan de ontwikkeling van het katholieke culturele leven in en rond Bergen op Zoom. Be halve bij de voor haar belangrijke, gehonoreerde, abonnementscon certen in Thalia, treedt de Sympho- nie op bij liefdadigheidsmanifesta ties vooral ten bate van de Missie of voor andere katholieke doelen.14 Zij blijkt zelfs bereid mee te werken aan een propaganda-avond van de R.K. Staatspartij die op 26 mei 1934 zal plaatsvinden.15 Indachtig haar statuten werkt zij zoveel mogelijk samen met andere katholieke cultu rele organisaties en probeert de lo kale geestelijkheid steeds daarbij te betrekken. Katholiciteit keert steeds terug als thema in bestuursvergaderingen. Een senior bestuurslid wekt in een toespraak de leden nog eens op "te dienen tot het groote doel van de vereniging: het bevorderen der Roomsche zaak Aangezien muziek een beschavende invloed heeft kunnen wij ook in dat op zicht een niet onbelangrijke plaats innemen in het Bergsche leven, als wij maar volhouden".16 Als in 1934 een ernstig conflict rijst tussen en kele leden van de vereniging, wordt een bemiddelingspoging gedaan door een beroep te doen op de Ka tholieke zaak: "Al zijn er fouten ge weest, laat ons vergeven en herstel len. Het gaat hier toch om het Katholiek belang, dat de vereniging wil dienen".17 Later in dat jaar (1934), als de vereniging, financieel gezien, op een dieptepunt is beland zeggen sommige leden hun steun toe met de expliciete verwijzing "dat slechts de Katholieke zaak hen noopt bij de vereniging te blijven11.18 In de latere jaren wordt hel princi piële afwijzen van niet-katholieken wat afgezwakt. Misschien ook van wege de permanente financiële zorgen van de vereniging. Anders denkenden zouden niet alleen do nateur, maar ook werkend (mee spelend) hospitant-lid moeten kunnen worden. De geestelijk advi seur ziet in elk geval geen princi piële bezwaren hiertegen. Toch blijven er aarzelingen. Nog in 1932, als de symfonie een recital zal geven waarvoor een zangeres als soliste moet worden geënga geerd, rijzen er bezwaren. Sommi gen willen Mejuffrouw Hélène Cals benaderen, maar deze zange res is in dienst van de AV.R.O., een neutrale radio-vereniging. Sommi gen nemen daar aanstoot aan. De geestelijk adviseur, kapelaan De Weert, acht dit geen groot bezwaar maar ziet wel liever dat eerst on derzocht wordt of de K.R.O. "een brilliante coloratuur-zangeres" kan aanbevelen. Hoewel sommigen blijven zeggen geïnspireerd te worden door de Katholieke zaak zien we toch met het verloop der jaren deze motiva tie bij veel leden verder wegvallen. Misschien ook bij het publiek dat in de late jaren dertig niet scheutig meer is met zijn financiële steun en verder ook weinig belangstel ling aan de dag legt voor De Vreugdebloem. In elk geval spreekt directeur Oscar van Hemel zijn verwondering uit over het feit "dat, ofschoon Katholiek Bergen op Zoom prijs schijnt te stellen op een vereeniging als de onze, het niettemin zoo weinig financiële steun geeft, althans van die zijde, waarvan dit verwacht mocht wor den11.19 Het bestuur hecht eraan zijn visie op deze, in zijn ogen ne gatieve, ontwikkeling nog eens na drukkelijk uit te spreken en daarbij de "geestelijke autoriteiten" op hun verantwoordelijkheid te wij zen. Het doet dat in de volgende bewoordingen: "Het moet ver scheidene vooraanstaande Katho lieken nog duidelijk gemaakt wor den dat, tenzij zij ons steunen, een Katholieke organisatie zou moeten verdwijnen, wat direct tot gevolg zou hebben een neutrale vereeni ging. Het ware gewenscht in deze de geestelijke autoriteiten op het belang der Katholieke organisatie te laten wijzen. Het klare inzicht 109

De Waterschans | 2006 | | pagina 14