De GESCHIEDENIS VAN De bevrijding 1 94 4-1 945 De Waterschans nr. 3-2006 De Waterschans nr. 3-2006 DEEL 2 DRS. G.A. Huijbregts 1 1 3 zal honoreren, slaat dit een zo groot gat in de begroting dat het lot van de vereniging bezegeld lijkt.33 Epiloog Kunnen we nu zeggen dat de R.K. Orkestvereeniging en Kunstkring "Der Vruegdebloeme' in de zestien seizoenen van haar bestaan heeft bereikt wat zij beoogde? Afgeme ten aan de doelstellingen die zij zichzelf gesteld heeft in artikel 4 van haar statuten is de vereniging daar deels in geslaagd. Er werden concerten gegeven, er werden feestavonden georganiseerd en er werden feestelijke bijeenkomsten van katholieken opgeluisterd. Maar wat is het effect geweest van al deze activiteiten? Hebben zij bijge dragen aan het bereiken van de ei genlijke doelstelling van de vereni ging, in casu het bevorderen van de kunstzin? In 2006, 66 jaar nadat de laatste klanken van De Vreug debloem zijn verklonken, is dat moeilijk te beoordelen. Op grond van de artistieke ontwikkeling die de vereniging heeft doorgemaakt, zijn we geneigd te concluderen dat zij, onder de bezielende leiding van de directeuren Arie Gieles, Jac. Rhoen en Oscar van Hemel, de ba sis heeft gelegd voor de omgang met en de appreciatie van het klas- siek-symfonische repertoire. Dat geldt vooral voor de leden van de vereniging zelf Moeilijker is het om te beoordelen of het Bergse publiek dit ook heeft ondervon den. Hoe dit ook zij, de symfoni sche muziek is, na het 'oplossen in de tijd" van De Vreugdebloem, niet meer weggeweest uit de stad. Niet lang na de Tweede Wereldoorlog, in 1953, werd de draad weer opge pakt door de Stichting Bergen op Zooms Orkest 'Jacob Obrecht'. Aanvankelijk onder leiding van de toenmalige directeur van de Ge meente Muziekschool, Hein Zo merdijk, werden vanaf 1954 weer concerten gegeven door dit ama teur symfonieorkest. De Vreugdebloem is er niet meer, feestgebouw Thalia is er niet meer, maar tot voor kort kon men op woensdagavonden nog altijd leden van Jacob Obrecht treffen in café Thalia waar zij, net als destijds de leden van De Vreugdebloem die er iedere derde vrijdag van de maand bijeen kwamen, even uitblazen na een vermoeiende repetitie en waar nodig wat rimpels en plooien in de vereniging kunnen gladstrijken. Noten: 7. Op weg naar Bergen op Zoom Het vrijmaken van de Wester- schelde was een operatie die om bescherming vroeg van de rechter flank. Dat betekende dat plaatsen als Essen, Huijbergen, Bergen op Zoom en Roosendaal in handen van de geallieerden moesten ko men. De eerste weken van het Scheldeoffensief ging alle aan dacht uit naar de Kreekrakdam. Het lawaai van de strijd drong door tot in de stad, maar de inwo ners zagen alleen maar krijgsge vangenen, vluchtelingen, de rode gloed van brandende gebouwen en verder veel Duitsers natuurlijk op weg naar het front. Het commando over de stad kwam een enkele dag in handen van Friedrich August von der Heydte, de luitenant-kolo nel van het 6de Fallschirmregiment, een overtuigd katholiek en wat ei genwijze, liefst zelfstandig opere rende bevelhebber. Hij had onder andere in Italië gevochten en voelde zich zeer vereerd met een bezoek aan paus Pius XII. Zijn 6de pararegiment was goed getraind en had veel frontervaring. Het maakte deel uit van de gevechtsgroep van Kurt Chill. Als luitenant-generaal stond Chili boven Von der Heydte. De onderlinge verstandhouding tussen de beide heren was niet zo best. In West-Brabant was het tweede Canadese legerkorps hun belangrijkste tegenstander. Het South Alberta Regiment (SAR) en het Lincoln en Welland Regiment (L&W) maakten er deel van uit. Het SAR werd aangevoerd door luitenant-kolonel Gordon Dor- ward de Salaberry Wotherspoon. Een dergelijke naam vraagt om een verkorting en dus was hij meer bekend als 'Swatty'. Van hem ge tuigt de krijgskundige historicus Donald Graves dat Canada zich zelf heeft benadeeld door deze man geen hoger commando toe te vertrouwen. Luitenant-kolonel Wil liam 'Bill' Cromb stond aan het hoofd van het L&W-regiment. Aan de hand van het boek van Graves volgen we het Canadese offensief richting Bergen op Zoom. Op 20 oktober zetten de Canade zen vanuit Antwerpen de aanval in. Twee dagen later bezette het SAR de stad Essen en weer twee dagen daarna bereikte Wotherspoon het zwaar gehavende dorp Huijbergen. De volgende dag verkende het C- eskadron van het SAR onder lei ding van Dave Currie de Huijberg- sebaan, een slecht, modderig bospad dat dwars over het vlieg veld Woensdrecht naar Bergen op Zoom liep. De verkenning viel niet mee. Eigenlijk had Currie te weinig manschappen, drie pelotons van elk zo'n 35 man en drie of vier tanks. Een van de pelotons werd aangevoerd door luitenant Danny McLeod. Hij ging voorop, speu rend naar krijgsgevangenen. Daar had zijn commandant om ge vraagd in de hoop op gegevens van en over de tegenpartij. Tussen de bomen zag McLeod draden lopen, waarschijnlijk bedoeld om van een afstand zware mijnen tot ontploffing te brengen. Iets verder kropen twee Duitsers uit hun loopgraaf en gaven zich over. Bovendien riepen zij hun kameraden toe hetzelfde te doen. Maar liefst 22 soldaten gaven aan de oproep gehoor. Langzaam na derde het peloton de kruising bij de Heimolen. Daar vroeg Frank Moan verlof zijn tank te mogen verlaten om een gewonde Duitser te gaan helpen. Hij mocht het niet, maar deed het toch. Even later klom hij weer naar binnen met een buitgemaakt legerpistool, een echte Luger, bij de Canadezen erg in trek als souvenir. Een stukje verder haalde Moan zeven Duitsers uit een huis. Laat in de middag zagen de Canadezen in de verte de eerste huizen van de stad. maar daar stuitte de colonne op te veel weer stand. McLoad vroeg aan Wothers poon in Huijbergen om verster king. Op de commandopost schrok men, want de verkenners waren verder getrokken dan de bedoeling was. 'Onmiddellijk terug', luidde het bevel. Daarop liet McLeod zijn vier Shermantanks keren, maar kreeg toen prompt het bevel om te blijven waar hij was. Wat was er na melijk gebeurd? De Duitsers had den zijn peloton ongehinderd voorbij laten gaan om daarna hun aanvallen te richten op het vol gende peloton. Twee tanks gingen daar verloren. Mcleod moest het toen zonder hulp stellen. Hij zette zijn vier tanks achter elkaar zodat de voorste vooruit kon schieten, nummer twee de linkerflank be streek. nummer drie de rechterflank en nummer vier de achterkant. Toen het donker was geworden, trok hij met drie tanks terug naar Huijbergen. Op de tank van Moan had zich tijdens de gevechten een explosie voorgedaan, waarbij Moan zelf het leven verloor. Er ging die dag nog meer mis. De eenheid die naar het dorp Wouwse Plantage was getrokken, moest bij de steen fabriek aan de rand van het dorp wijken voor de gevreesde Duitse pantservuisten. 1.Zie o.a.: Cees Vanwesenbeeck: Kijk op Bergen op Zoom deel 4, 1985 waarin lal van harmonieën, fanfares, koren, een operettevereniging, een mandoline-or kest en zelfs enkele strijkorkesten ('Wil- helmina', dat zich symfonie-orkest noemde, maar het feitelijk niet was en Bergen op Zoomsch Strijkorkest') ge noemd worden. 2. Zie: Honderd jaar gemeente muziekschool te Bergen op Zoom, in: Mens en Melo die, 1967. 3.Archief der R.K. Symfonie 'de Vruegh- denbloeme' (hierna te noemen Archief VB), pp. 1-2. 4. Zie: K. Slootmans: Bergen op Zoom, een stad als een huis. Bergen op Zoom 1966. p. 195. Slootmans wees erop dat het mi litair garnizoen, speciaal de officieren, het ontspanningsleven in de stad stimu leerden. 5. Het voorlopig bestuur zou bestaan uit: Luitenant Joh. Koevoets (voorzitter), Jacq. Schuurbiers (secretaris), Com. Janbroers (penningmeester), Chr. Slubenrauch (le bibliothecaris). Ant. Dietvorst (2c biblio thecaris), A.W. Asselbergs Azn. (commis saris) en notaris C.H.J. Perée (commissa ris). 6. Archief VB, p. 3. 7. St. Caecilia (22 november) geldt als de patrones van de muziek. 8.Zie: 'De Zoom' van 29-1-1924 (verm.). 9. Deze naam wordt door de media en door de vereniging zelf telkens anders gespeld. In dit artikel hanteren we ge makshalve de schrijfwijze 'De Vreugde bloem'. 10. Artikel 4 van de statuten formuleert deze doelstelling als volgt: "De vereeni- ging tracht dit doel (de kunstzin bevor deren; RA) te bereiken door de onder de Katholieken aanwezige krachten te ver zamelen, teneinde door het houden van onderlinge bijeenkomsten en repetities in staat te zijn: 1. Concerten te geven. 2. Feestavonden te organiseren. 3. Feestelijke bijeenkomsten van Katho lieken op te luisteren Archief VB. 11. De definitieve lezing van artikel 5 zal o.a. omvatten: "als werkende leden kun nen worden aangenomen alle R.K. man nen van onbesproken gedrag, die den leeftijd van zestien jaar bereikt hebben." Het artikel wordt later nog aangevuld met de zinsnede: "Niet-Katholicke man nen kunnen met goedvinden van den geestelijk-adviseur als hospitant-lid wor den aangenomen."; Archief VB. 12. Zie: Notulen van de algemene ledenver gadering van 23-11-1925; (hierna te noe men: NAV). 13. Archief VB. p. 17. 14. De nieuw-benoemde geestelijk advi seur, kapelaan J. Mol, verklaart in het bestuur: "hij heeft tot zijn vreugde ge zien dat de Syntphonie zich gesteld heeft op Roomsch Katholiek standpunt hij heeft van het belangeloos mede werken voor de missie gehoord en vindt dit prijzenswaardig. Zoo geven wij onze stoffelijke en geestelijke gaven voor de verspreiding van het geloof'; NAV 26-2- 1926. 15. Zie: NAV 16-4-1934. 16. Toespraak van A Asselbergs sr.; NAV 31- 1-1931. 17. Zie; notulen van de bestuursvergadering van 23-1-1934; (hierna te noemen: NBV). 18. Zie: NBV 14-9-1934. 19. Zie: NBV 4-9-1937. 20. Aw. 4-9-1937. 21. Zie: NAV 24-12-1939. 22. De uitnodiging spreekt van een Soirée Artistique te geven door de R.K. Jong- Studentenclub Petrus Canisius' en de R.K. Symfonie 'De VruegdebloenT', Ar- chiefVB, p. 11. 23. Het eerste uitgevoerde programma ver meldt o.a. F Lehar: Ungarische Marsch', F Schubert: Rosamunde (Ouverture)', J. Wierts: Cito, Moeder en De Tijd (recital voor bariton en piano op teksten van Guido Gezelle; F Schubert: Erlkönig (recital voor bari ton en piano op tekst van J. Goethe); G. Nolst Trenité (Charivarius): Pak-idylle (klucht in één bedrijf) en cabaret- sketches; A Bruant: Serrez vos Rangs', Barbe: Romance (voor solo-hobo) en O. Fetras: Manöverklange (Walzer). 24. Deze opera, 'Het Gouden Kruis' (tekst: H.S. von Mosenthal; muziek: I. Brail) is een grote productie voor de nog jonge vereniging: er wordt samengewerkt met het Gemengd Koor van de Katholieke Kring te Roosendaal; hoofdrollen zijn er voor de solisten van de Nijmeegsche Opera Vereeniging waaronder mevr. M. Slotboom-Snoeck (sopraan), mej. Jo Rij- menam (mezzo-sopraan), dhr Wijgers (tenor) en dhr J. van Duinen (baroton). 25. Archief VB. Jaarverslag 1925-1926. 26. Archief VB, Jaarverslag 1925-1926. 27. Er zijn nauwelijks gegevens over concer ten die gegeven werden in de periode 1929-1932. 28. Archief VB, Jaarverslag 1937-1938. 29. De laatste (gedocumenteerde) algemene vergadering van De Vreugdebloem vindt plaats op 20 september 1940. 30. in 1925 wordt voor het eerst gemeente subsidie aangevraagd (fl. 200,-); de sub sidie wordt niet zozeer aangevraagd om de subsidie zelf dan wel als blijk van er kenning door de gemeente; Archief VB, p. 45. Een in 1938 aan de gemeente gevraagde subsidie wordt niet verleend; notulen, jaarverslag 1938-1939. 31. Ultimo 1925 zien we voor het eerst dat de kosten moeten worden teruggedron gen; NBV 21-12-1925. 32. In 1934 dreigt een bestuurscrisis wan neer de voorzitter de penningmeester in gebreke stelt wegens diens gebrek aan medewerking tijdens de voorbereiding van enkele concerten; de penningmees ter op zijn beurt verwijt de voorzitter te veel op eigen houtje te hebben gedaan zonder inzicht in de beperkte financiële mogelijkheden van de vereniging; NBV 23-1-1934. 33. Zie: NAV 20-9-1940. Bergen op Zoom XXVII

De Waterschans | 2006 | | pagina 16