BEFEHL. BEVEL. De Waterschans nr. 3-2006 De Huijbergsebaan na de gevechten van eind oktober 1944 met enkele uitgeschakelde tanks van het SAR (Historisch Centrum het Markiezenhof, HCM)) 8. Zwarte Donderdag 26 oktober 1944 De volgende dag verliep nog tries ter. Graves noemt hem 'Zwarte Donderdag'. Die 26sle oktober wil den de Canadezen het gebied tus sen de Huijbergsebaan en de Wouwse Plantage van vijanden zui veren. De bossen en paden rond het kasteeltje waren bezaaid met mijnen en zaten vol sluipschutters. Het A- en het B-eskadron van het SAR, geassisteerd door infanteris ten, moesten het kaïwei klaren. McLeod ging opnieuw de Bergse- baan verkennen, nu versterkt met Engelse vlegeltanks (tanks die mij nen ruimen) en crocodiles (vlam menwerpers). Tot de Heimolen ging het weer goed, maar daarna begon de ellende. Een pantser vuist, afgevuurd vanuit een bunker, schakelde de voorste vlammenwer per uit. De tweede crocodile zag daarop kans de bezetting van de bunker uit te schakelen. Een eind verder lag het wrak van de tank van Moan. McLeod vroeg vrijwilligers om de gesneuvelde makker uit de tank te halen en hem te begraven. Toen zich niemand meldde, deed de leider het zelf, daarbij geassi steerd door Fred Clarke en de leger- Baron Friedrich A. von der Heydte, com manderend officier van het Duitse 6de regiment parachutisten en even stadscom- mandant van Bergen op Zoom. (HCM) aalmoezenier Padre Silcox. Niet lang daarna kreeg de tweede croco dile een voltreffer, maar gelukkig konden de vier bemanningsleden hun vlammenwerper ongedeerd verlaten. Tegen de avond ontving de pelotonscommandant opdracht, een eindje terug te keren. Pas toen zag hij wat er zich allemaal achter hem had afgespeeld. Langs de Huijbergsebaan lag de ene tank na de andere, getroffen door antitank- geschut of door een op afstand tot ontploffing gebrachte zware mijn of een ingegraven vliegtuigbom. Bij de Zoomvlietkruising waren meer dere tanks ingesloten geraakt. Na een oproep om hulp konden ze pas tegen de avond worden be vrijd, maar met achterlating van vier tanks. 9. Vrijdag 27 oktober 1944, Bergen op Zoom gedeeltelijk bevrijd De volgende dag moest Bergen op Zoom vallen, zo wilde Montgo mery het althans. Heel Canada leefde mee, want de Canadezen zouden een Nederlandse stad gaan bevrijden, hun eerste. Plaatsen als Maastricht, Eindhoven en Nijme gen waren al in september bevrijd, 1 1 4 De Waterschans nr. 3-2006 An die Bevoelkerung von Bergen op Zoom 1. Es liegt im Interesse der Bevoelkerung von Bergen op Zoom weiter Ruhe und Ordnung aiifreclit zu erhalten. Unruhestifter werden erschossen. 2. Ansamnilungen und jedes Stehenbleiben auf der Strasse sind strengstens verboten. 3. Jede Art von Waffen, Munition und Spreng- rnitteln, die noch in Handen der Bevoelke rung sind| gleich welcher lierkunft, sind bis zum 28.10.44 12 Ulir mittags auf deni Rathaus abzugeben. Dasselbe gilt fuer Ausruestungs- gegenstaenden (liniformstuecke, Waesche, Decken usw.) Zuwëderhandelnde werden er schossen. Am Bei Unruhen, auch kleinsten Ausmasses, wird die ganze Stadt Bergen op Zoom in Brand geschossen. Der Kampfkommandant von Bergen op Zoom gez. SCHMIDT. Hauplmann u. Wehrmachtkommandant. Aan de bevolking van Bergen op Zoom. 1. Het is in het belang van de bevolking van Bergen op Zoom ook verder rust en orde stipt te handhaven. Onrust stokers worden doodgeschoten. 2. Samenscholingen en het blijven staan op straat zijn ten strengste verboden. 3. Elk soort wapen, munitie en springstof, die nog in handen der bevolking zijn, onverschillig van welke herkomst, moeten vóór 28 OCTOBER 1944 des middags 12 uur op het stadhuis worden afgegeven. Hetzelfde geldt voor militaire uitrustingsstukken (uniformstukken, linnengoed, dekens, enz.) Overtreders hiervan worden doodgeschoten. 4. Bij onlusten, ook in den geringsten vorm, wordt de geheele stad Bergen op Zoom in brand geschoten. De Kampcommandant van Bergen op Zoom, get. SCHMIDT. Kapitein en Weermachtscommandant. Het laatste bevel van kapitein Schmidt als commandant van Bergen op Zoom. 1 1 5

De Waterschans | 2006 | | pagina 17