De Waterschans nr. 3-2006 maar niet door Canadezen. Heel wat oorlogscorrespondenten wil den het van nabij meemaken. Voor de derde keer reden SAR-tanks langs de Bergsebaan richting Ber gen op Zoom, ondersteund door de infanteristen van het L&W-regi- ment. Wotherspoon vestigde zijn commandopost iets ten zuiden van de Heimolen. Het bleef rustig en omstreeks 13.45 uur bereikte de voorhoede het waterpompstation bij Borgvliet. Een zekere Ad de Munck, afkomstig uit Amsterdam en lid van de ondergrondse, meldde zich bij de colonne met de nie infanteristen van L&W richting stad gidste. Bij het einde van de Bergsebaan, later omgedoopt tot Canadalaan, kwamen steeds meer burgers juichend toegesneld. Een maal in de stad aangekomen ver spreidde zich de patrouille. Mac Leod reed tot de watertoren bij Plein XIII. liet daar de infanteristen achter en bereikte om kwart over vier de Grote Markt. Soldaten van L&W ver kenden intussen Nieuw-Borgvliet. Een andere colonne bereikte de Grote Markt via de Stalenbrug, Ant werpsestraatweg, Antwerpsestraat en Bosstraat, terwijl de derde colonne collega liep, ging plotseling de mi trailleur in zijn tank af. Twee meis jes, Coba Coppens en Gemma Huygens, werden dodelijk getrof fen en een jongen raakte gewond. Volgens Grave zou een Neder landse burger in de tank zijn gekropen en aan de trekker van de Browning hebben getrokken. Wim Besling, de toenmalige colonnelei der van het Bergse Rode Kruis, ving de zeer ontdane MacLeod op en zo werden de twee vrienden voor het leven. Bij een weerzien vele jaren later vertelde MacLeod aan Besling, dat het ongeval was Zo zag de Noordzijde Zoom eruit na de verdrijving van de Duitsers uit Bergen op Zoom. (HCM). mededeling dat de Duitsers de stad hadden verlaten. Wother spoon en zijn collega Bill Cromb van de 'Lines' overlegden 'hoe nu verder?' Swatty zou toen de knoop hebben doorgehakt met de woor den: 'Hell, Bill, let 's take the dam ned place!' Historisch of niet? Het verhaal komt van de oorlogscorres pondent Ralph Allen. Hij publi ceerde het begin november 1944 in het blad Globe and Mail. Het was 15.00 uur toen De Munck de tankpatrouille met een compag- naar het station reed en vandaar langs de Stationsstraat, Wouw- sestraat en Zuivelstraat de Markt bereikte. De commandanten na men hun intrek in De Draak, het meest gerenommeerde hotel van de stad. Om niet te gauw voor ho gere heren te moeten wijken, zou den ze die bericht hebben, dat het in de stad nog erg onveilig was. Een tragisch ongeval wierp een schaduw op het gejubel van de menigte. Nadat MacLeod uit zijn tank was geklauterd en naar een gebeurd doordat een soldaat na hem uit de tank klauterde en daar bij met de sleutelbos aan zijn riem achter de trekker was blijven haken. Waarom hadden de Duitsers een groot deel van de stad prijsgege ven? Uit niets was de voorafgaande dagen gebleken dat de vijand een dergelijke stap overwoog. De ver klaring hiervoor is dat het Duitse hoofdkwartier streefde naar een geleidelijk terugtrekken om met zo min mogelijk verliezen een inslui ting te voorkomen. Ze kozen de 1 1 6 De Waterschans nr. 3-2006 Leon Roosenboom (rechts) mocht op 5 mei in hotel De Draak in Bergen op Zoom een diploma van het SAR in ontvangst nemen als blijk van waardering voor de medewerking en gastvrijheid door zijn overleden broer Sjaak ('hij vooral' getuigde Leon) verleend aan de Canadese oudstrijders en voor het bijeenbrengen op 12 mei 1986 van Canadese en Duitse soldaten die elkaar in de nacht van 27-28 oktober 1944 zo fel hadden bestreden. (Fotocollectie Leon Roosenboom). Zoom als hun volgende frontlijn. De stad lag dus in de voorste linie, reden voor de stadscommandant Von der Heydte om op 26 oktober burgemeester Lijnkamp in de voormiddag bij zich te ontbieden. Om 10.00 uur meldde de burgerva der zich op de Grote Markt 27. Daar deelde Von der Heydte hem mee dat de bewoners van de stad moesten evacueren naar Dor drecht. Lijnkamp weigerde elke medewerking. Een dergelijke uit tocht met meer dan 30.000 bur gers, onder wie veel vluchtelingen uit Woensdrecht. vond hij absoluut onverantwoord. De stadscomman dant bleef aandringen, maar gaf tenslotte toe. Met de woorden 'Ich wünsche Ihnen viel Glück rnit Ih- rer Stadt', liet hij de eerste burger van Bergen op Zoom gaan. De vol gende dag werd Lijnkamp uit zijn huis, de villa 'Bergina' aan de Hal- sterseweg, gezet om plaats te ma ken voor de opvolger van Von der Heydte. Die had intussen van Hit- Ier een nieuwe, nog geheime op dracht gekregen. Hij kreeg het be vel over een parachutisteneenheid voor het winteroffensief in de Ar dennen, gericht op de herovering van Antwerpen. Bij zijn afscheid maakte de luitenant-kolonel be kend dat de Führer hem een hoge onderscheiding had toegekend, namelijk het eikenloof bij het hem reeds eerder uitgereikte IJzeren Kruis. Dat had hij al in 1941 ont vangen na de strijd op Kreta. Voordat de Duitsers zich achter de Zoom terugtrokken, bliezen ze alle bruggen over de Zoom op evenals het stationsemplacement en de to rens van de Martelarenkerk, de Lourdeskerk en de kerk van Sint Antonius Abt in Nieuw Borgvliet. Hetzelfde lot trof ook dc kerktorens van Nispen, Wouw en Steenbergen. 10. De hete nacht van 27-28 oktober 1944 De 'Lines' kregen niet veel rust. 's Avonds reeds werd met mensen van het verzet overlegd, hoe een bruggenhoofd over de Zoom te vestigen. Er is toen gekozen voor een nachtelijke overval op enkele bedrijfsgebouwen aan de Moer- straatsebaan (thans heet dat ge deelte Buitenvest), aan de noord zijde van de Zoom. Dat was een taak voor infanteristen, want de bruggen over de Zoom waren im mers opgeblazen, terwijl de diep uitgegraven turfvaart met beton blokken in een tankval was veran derd. De panden waarom het ging, waren de wasserij van Asselbergs (thans parketzaak Inpa), het aan grenzende woonhuis, de likeursto kerij van de weduwe Becht en de haardenfabriek van Beckers (thans ijzergieterij Gemcast). In de gebou wen zaten Duitsers. Een voor hoede van circa dertig infanteris ten stak op een wat afgelegen plaats de Zoom over, maar kwam al snel onder Duits vuur te liggen. Er vielen slachtoffers. Ook leed de groep verliezen door kogels van de compagnie die hen ter ondersteu ning volgde, maar door de duister nis misleid de landgenoten voor Duitsers hield. Daardoor bereikten maar dertien Canadezen onder lei ding van Lambert de haardenfa briek van Beckers. Het lukte dit groepje om in de fabriek te komen en door luid te schreeuwen bij de Duitsers de indruk te wekken dat ze met velen waren. Het werd een enerverende nacht zonder succes. Er zou een tweede compagnie ko men om Lambert en zijn mannen te helpen. Een derde eenheid had de wasserij moeten aanvallen. Het liep allemaal anders. Mitrailleurs beletten de tweede groep dichter bij te komen. Ook een volgende poging mislukte. Tegen de morgen verliet Lambert met nog zeven me destrijders de haardenlabriek om zich weer bij zijn commandant in De Draak te melden. Vele jaren later, op 12 mei 1986, troffen enkele tegenstanders van die nacht, drie Canadezen en ne gen Duitsers, elkaar in de Inpa- zaak, de voormalige wasserij. Het was een emotionele ontmoeting op een plaats vol herinneringen. De man die hen bijeenbracht was Sjaak Roosenboom, de toenmalige eigenaar van de genoemde parket zaak. Als jongen van twaalf jaar had hij de bevrijding van nabij meegemaakt. Er werden uiteraard veel herinneringen opgehaald en heel wat vragen beantwoord. Geza menlijk legden de bezoekers kran sen op het Canadese oorlogskerk hof en bij het monument in Moerstraten. In de Zoom strooi den de veteranen bloemen bij de Lincoln and Welland Brug (Bui tenvest) ter herdenking van de Duitse gesneuvelden. Drie van hen lagen enige tijd begraven in het tuintje van het woonhuis naast de Inpazaak. Namens de oud-para chutisten voerde Günter Voimer, lid van de Duitse Bondsdag, het woord. 'Wir haben euch nie ge- hasst' getuigde hij. 1 1 7

De Waterschans | 2006 | | pagina 18