De Waterschans nr. 3-2006 Défilé van het Bergse Rode Kruis voor Canadese en Bergse autoriteiten op 27 oktober 1945. Aan het hoofd van de kolonne W Besling (HCM). 11. Naweeën van de bevrijding Een groot deel van de stad mocht dan wel bevrijd zijn, rustig was het nog lang niet. Duitse granaten van over de Zoom maakten slachtoffers en richtten verwoestingen aan. De voedseldistributie liet te wensen over, ook al vulden de bevrijders de voorraden aan. De stad bleef in de gevarenzone, 's Nachts patrouil leerden niet alleen geallieerden en mannen van de Bergse O.D. Orde Dienst) door de straten, maar ook Duitsers. Veel inwoners sliepen dan in kelders van oudere panden, hier en daar hele groepen. Ge sneuvelde Canadezen vonden een tijdelijke rustplaats op Plein XIII, toen nog een groot grasveld. Later zijn ze overgebracht naar het Ca nadese oorlogskerkhof aan de Wouwseweg. Een zeer tragische vergissing kostte zeven Canadezen het leven. Zij stonden bij een tank in de Steenbergsestraat voor het vroegere belastingkantoor. In de bezettingstijd was daarin het kan toor van de Ortskommandant ge vestigd. De Canadezen richtten er een kantoor in waar de soldalen op de oorlogslening van de Cana dese regering konden inschrijven en hun spaargeld storten. Plotse ling ontplofte er een Canadese gra naat temidden van een groepje soldaten. Het projectiel was be doeld voor de overzijde van de Zoom, maar de afstand was te kort berekend. Ook zij werden voorlo pig op Plein XIII begraven. Over leden burgers, onder wie oorlogs slachtoffers, vonden een tijdelijke rustplaats op het eilandje in het Stadspark (nu het Anton van Duin kerkenpark). Op 30 oktober lukte het de 'cava leristen' van het SAR en de infan teristen van L&W ook Bergen- Noord van vijanden te zuiveren. Weer trokken de Duitsers lang zaam terug. Op 4 november gaven ze Steenbergen prijs en op 8 no vember verlieten de laatsten van hen Moerdijk. Daarmee was de hele noordwesthoek van de pro vincie weer vrij, maar nog niet vei lig. Het aantal vliegende bommen, gericht op Antwerpen en de Schelde nam snel toe, in hoofd zaak V-l's. Zij zochten hun doel via West-Brabant. De geallieerden brachten steeds meer afweerge schut in stelling en schoten heel wat bommen uit de lucht, maar men wist nooit waar de uit de koers geraakte projectielen zouden neerkomen. Dat heeft ook Bergen op Zoom in die laatste oorlogs winter moeten ondervinden. Vier vliegende bommen kwamen in de stad terecht. De eerste V-l viel bij het Groenewoud, maar kon daar toen weinig schade aanrichten. Wel zat er bij de inwoners meteen de angst opnieuw goed in en niet ten onrechte. Op zondag 25 febru ari 1945 stortte een V-l neer op de brandweerkazerne in de Van de Rijtstraat en vernielde een heel blok. Tien burgers overleefden de ramp niet. Op de getroffen plek is later het warenhuis van V en D ge bouwd. De volgende klap kwam de 28ste februari, juist op de dag waarop negen slachtoffers van 25 februari werden begraven. Een V-l ontplofte toen in de Moerstraatse- baan; geen slachtoffers ditmaal, maar wel veel schade aan wonin gen. Twee dagen later, 1 maart, was het ernstiger. Om tien uur in de voormiddag stortte een V-l neer in de Burgemeester Van Hasseltstraat. Niet minder dan 23 doden en on geveer 300 gewonden telde men. Paniek natuurlijk in de dichtbij ge- 1 1 8 De Waterschans nr. 3-2006 legen lagere school in de Klooster straat, waar mevrouw Van Dieren- donk voor de klas stond. Angstig stoven de leerlingen de gang op, sommigen licht gewond door rondvliegend glas. Daarna werd het wat rustiger in de stad en kon de juffrouw op 1 april constateren: "Sinds enkele dagen al geen V-l gehoord. Je slaapt nu 's nachts zo rustig." 12. Het Rode Kruis in actie In de meidagen van '40 had de Bergse afdeling van het Neder landse Rode Kruis weinig van zich doen spreken. Ze was toen slecht voorbereid op het uitbreken van de oorlog. Hoe heel anders was dat in 1944. Op 10 juli 1944 beschikte het Bergse Rode Kruis met dokter Blom van Assendelft als voorzitter over 48 goed opgeleide helpsters en een transportkcolonne van 27 man, onder leiding van comman dant dokter Kole. Een bloedtrans fusiedienst vormde toen sinds kort een waardevolle aanvulling. Op Dolle Dinsdag besloot het afde lingsbestuur om een noodzieken huis in te richten. Daarvoor had het maar één dag nodig. De mare chaussee stelde een bestelwagen met chauffeur (wachtmeester Van Rees) beschikbaar voor het vervoer van gewonden. Geruchten over bloedige gevech ten om Woensdrecht deden Kole besluiten om vier van zijn mannen erheen te sturen. De vier vrijwilli gers waren Harrie Kwaaytaal, Ber- tus Duijvelaar, Cor Dries en Jac ques van Baal. Ze beloofden nog dezelfde dag terug te komen om verslag uit te brengen. Alleen Van Baal hield zich daaraan. Hij wist te vertellen dat heel de streek tussen de Zeeuwse dam en Bergen op Zoom onder vuur lag en dat zijn drie compagnons met hun fiets waren doorgereden naar Woens drecht. Daar troffen ze, zo vernam men later, pastoor Stallaert in de kelder van zijn pastorie met een aantal dorpsgenoten aan. Voor het huis plantte het drietal de Rode- Kruisvlag en ging vervolgens op zoek naar gewonden. Ze verbon den die zo goed mogelijk en deel den eten en drinken uit. Aan het thuisfront lieten ze weten, geen kans te zien om al terug te komen. Ze vroegen tevens om helpers en verbandmiddelen. De brandweer stelde een flinke wagen beschikbaar. zodat Kole tien colonnisten, weer allemaal vrijwilligers, naar Woensd recht kon sturen met EHBO-materi- aal. Bob de Vos reed de wagen in het nachtelijk duister langs Duitse posten, bomkraters en andere hin dernissen naar het zwaar getroffen dorp. Tussen de beschietingen door lukte het hem 53 dorpelingen naar Bergen op Zoom over te brengen. Ook een Bergse verpleeg ster, Leun Acda, was actief in het gevaarlijke dorp. Zij was de ver loofde van Bertus Duijvelaar. Te gen het verbod van Kole in was ze toch naar het slagveld getrokken. Op 16 oktober riep Huijbergen de hulp in van het Rode Kruis. In de kelders van het verwoeste Ste. Ma rie lagen zieken, gewonden en een vrouw die kraamhulp nodig had. Enkele colonnisten laadden hulp middelen op hun fiets en hingen een Rode-Kruisplaatje aan het stuur. Helaas was dat vanuit de lucht moeilijk te zien, zodat ze on derweg meerdere keren voor geal lieerde vliegtuigen de sloot in moesten duiken. Desondanks be reikten ze ongedeerd het dorp. Dat lukte ook een ambulancewagen met een kraamverpleegster. In Ber gen op Zoom richtte de Rode- Kruisafdeling acht kelders en twee scholen in als hulppost. Ook in het ziekenhuis van de stad, het huidige Algemeen Burger Gasthuis aan de Van Dedemstraat, hielp men naar vermogen. De Duitsers hadden van het psychiatrisch ziekenhuis 'Vrederust' een marinehospitaal ge maakt en verzorgden daar eveneens gewonde burgers. Op vrijdag 20 ok tober vielen de eerste granaten op Nieuw Borgvliet en op de stadswij ken Het Fort en De Jordaan, twee vrij dichtbevolkte buurten. De co lonnisten vervoerden de gewonden en kregen daarbij hulp van de Duit sers. De leden van de luchtbescher mingsdienst kregen een Rode- Kruisband om de arm en mochten daarna ook gewonden transporte ren. Twee meisjes, 18 en 19 jaar jong, raakten ernstig gewond door rondvliegende steenbrokken na het opblazen van de Zoombrug aan de Halsterseweg Met veel moeite brachten leeftijdgenoten hen naar 'Vrederust', maar de daar geboden hulp mocht niet meer baten. Na de bevrijding kreeg het Rode Kruis ook te maken met slacht offers van mijnen en boobytraps. Dan hier, dan daar trapte er weer ie- Het echtpaar Bertus Duijvelaar en Leun Acda in februari 1976. Bertus draagt de volgende onderscheidingen: Kruis van Verdienste, Oorlogskruis met gesp mei 1940, bronzen medailles voor 10, 20 en 30 jaar trouwe dienst Rode Kruis, Zilveren medaille Oranje-Nassau, Mobilisatiekruis en zilveren legpenning van Verdienste. (Foto van Mevrouw Duijvelaar-Acda). mand op zo'n gemeen wapen. Mannen van het Rode Kaïis haal den dergelijke slachtoffers voorzich tig uit het mijnenveld. Met name Bertus Duijvelaar uit de Blauwe- handstraat verwierf een zekere ver maardheid in dit opzicht. Hij mocht later dan ook menige onderschei ding in ontvangst nemen. Toen steeds meer mensen kwamen informeren naar de verblijfplaats van familieleden en kennissen, opende het Rode Kruis op 11 oktober een informatiebureau in de Engelse straat. Na 5 mei 1945 was het actief be trokken bij acties als 'Zuid helpt Noord'. H.A.RK. (Hulp Actie Rode Kruis), 'HEEMVAART' (het opvan gen van terugkerende dwangarbei ders, gevangenen en andere gede porteerden) en het uitbesteden van kinderen die voor enige tijd naar een vakantiekamp in Engeland mochten om aan te sterken. Dit al les had een positieve uitwerking op het ledental dat groeide van 600 naar 1200. Lectuur: Zie hiervoor de lijst met publicaties na het eerste deel van dit hoofdstuk in de vorige Waterschans op bladzijde 74. 1 1 9

De Waterschans | 2006 | | pagina 19