Kroonleden Deze Waterschans W E L K O M Heemkundekring Halchterth van harte!! De Waterschans H De Waterschans nr. 3-2006 Beste leden. Als deze Waterschans in de bus valt, hebben we de zomer inmiddels een eindje achter ons en is ook de jaarexcursie achter de rug. Zoals u gewend bent van het bestuur zal ook in de komende maanden een aantal activiteiten georganiseerd worden. Hiervoor verwijs ik u graag naar elders in deze Waterschans. Door een samenloop van omstandigheden (drukke werkzaamheden alsmede statutair aftreden) hebben vier van de zes bestuursleden aangekondigd te willen aftreden bij de eerstvolgende ledenvergadering. Wij doen een dringende oproep voor aanvulling van het bestuur vanuit de leden. Specifiek wordt gezocht naar een penningmeester en een webmaster. Een ieder die zich op deze manier graag wil inzetten voor de Geschiedkundige Kring wordt verzocht zich te melden bij de secretaris (adresgegevens in colofon). Irene van Kemenade Secretaris Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 1 september 2006 De heer E Groffen, Bergen op Zoom Mevrouw I. van Brakel, Hoogerheide Inleveren kopij voor Waterschans IV, 2006: VOOR WOENSDAG 1 NOVEMBER De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - Tapperij DE KROON - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel MERCURE DE DRAAK - RABO BANK, Bergen op Zoom - GEBR. VOETS Weg en Waterbouw BV, Rosmalen - Woningstichting SOOMLAND - Stichting Wonen West-Brabant De Waterschans nr. 3-2006 Voor u ligt alweer de derde Water schans van dit jaar. Ook nu hoopt de redactie weer een gevarieerd tijdschrift voor u samengesteld te hebben. Met klem wijs ik u op de dringende oproep van het bestuur om kandidaten voor het bestuur. Een warme felicitatie voor Heem kundekring Halchterth die vijfen twintig jaar bestaat. Jan Weyts zal voor de Geschiedkundige Kring weer een mini-excursie verzorgen op zondag 10 december aan staande en zijn boek over de Lie vevrouwestraat kunnen we als re dactie warm aanbevelen. Wilt u meer weten over de West-Bra bantse Waterlinie, dan bestaat de mogelijkheid om alvast een pre view te zien in Het Markiezenhof van een serie van vier films hier over, die op een later tijdstip door Omroep Brabant zal worden uitge zonden. Ook vijfentwintig jaar jong is de Vereniging Binnenstad. In deze Waterschans krijgt deze ver eniging de gelegenheid zichzelf aan u te presenteren. Maar nu de artikelen. Op pag. 87 staat het eerste deel van een uitvoerig artikel van Wil lem van Ham over Gertrudis van Nijvel, patroonheilige van onder andere Bergen op Zoom, getiteld Langs vrome paden en vreemde dwaalwegen: Gertrudis van Nij vel opnieuw bezocht. In deel 1 van zijn bijdrage behandelt Willem van Ham de Gertrudistraditie, de legenden en de overlevering daar van. Hoe waarheidsgetrouw is die overlevering? Het tweede deel zal in Waterschans 4 verschijnen. Het geheel zal een waardevolle weten schappelijke bijdrage worden over dit onderwerp. Alle facetten en me ningen zijn dan door Willem van Ham behandeld en helder op een rijtje gezet. Maar of dat het einde van de discussie zal zijn, dat zal de tijd leren. Op pag. 100 behandelt Ward War- ntoeskerken de drinkwatervoorzie ning van Bergen op Zoom vanaf de middeleeuwen: Water putten uit putten en pompen. Niet al leen over putten en pompen in al lerlei soorten en maten, maar ook over de regels die er in de stad wa ren om het drinkwater zuiver te houden. Het milieu speelde al vroeg een belangrijke rol in de stad. Zoals altijd weet Ward de Bergse geschiedenis beeldend en boeiend te beschrijven. Op pag. 106 debuteert René Assel- bergs in De Waterschans met een artikel over de R.K. Orkestvereeni- ging en Kunstkring 'Der Vreugh- denbloeme', over de culturele emancipatie van de katholieke burgerij in Bergen op Zoom in de periode tussen beide wereldoorlo gen. Het artikel is gebaseerd op het archief van dit orkest dat bij de va der van de auteur had berust. De Vreugdebloem was het eerste sym fonieorkest van Bergen op Zoom. Op pag. 113 verhaalt Gijs Huijbregts in zijn geschiedenis van Bergen op Zoom De bevrijding 1944-1945. Het gehele artikel is toegespitst op de bevrijding van Bergen op Zoom door de Canadezen, hetgeen op 27 en 28 oktober aanstaande weer herdacht zal worden. Helaas was met de bevrijding het leed nog niet geleden en vielen er nog doden te betreuren na het inslaan van twee V-l bommen daags na elkaar op 25 en 28 februari 1945. Ook Ton Putter debuteert met een artikel op pag. 120: Wist U dat? Va kantieontdekkingen en gedach- tenassociaties. Tijdens zijn vakan tie in Zwitserland kwam hij in het kasteel van Gruyères en vond daar enkele interessante objecten. Welke precies doe ik niet uit de doeken. Dat moet u maar lezen. Irene van Kemenade bespreekt op de achterzijde het themanummer van het tijdschrift Brabantsgetiteld Trots op je taal! Gruts, grootsig, freed op oew dialect! Een onder zoek naar het gebruik van het dia lect in Noord-Brabant. Yolande Kortlever Hoofdredacteur In oktober zal onze zustervereni ging de Heemkundekring Halch terth haar vijfentwintigjarig jubi leum vieren met een groot feest. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft de vereniging zich uiterst actief en deskundig ingezet voor de geschiedschrijving van Halste ren en daarnaast veel aanspre kende tentoonstellingen gereali seerd. Met name het boek met ooggetuigenverslagen van de nabe staanden van de Watersnoodramp kan als een bijzonder wapenfeit worden gememoreerd. De collec tie van de Heemkundekring kreeg een prachtig onderkomen in de Hof van Ram, dat naast reguliere bezoekers vele schoolklassen en langsfietsende toeristen trekt. Het bestuur en de redactie van de Ge schiedkundige Kring feliciteren Halchterth van harte met haar ju bileum en wensen haar een vruchtbare toekomst toe. FAUSTO NUM1NE BERGA VICTRIX 36ste jaargang nr. 3, september 2006 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: F. Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Ereleden: J.WA van Gastel Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: Drs. Irene van Kemenade Penningmeester: R. van Tilborg Duke Ellingtonerf 3 4614 XL Bergen op Zoom Tel. 0164-255427 e-mail: vantilborg.ron@wanadoo.nl Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Overige bestuursleden: Dr. Ir. T. van den Boom E Evers K. Peijs Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx R. van den Bergh Drs. J. Dekker (redactiesecretaris) Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peeters Scannen beeldmateriaal: P. Flipsen Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie: Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp

De Waterschans | 2006 | | pagina 1