Wist U dat? Vakantieontdekkingen en GEDACHTENASSOCIATIES De Waterschans nr. 3-2006 De Waterschans nr. 3-2006 Ton Putter 1 2 O Tijdens ons verblijf in Zwitserland in verband met de geboorte van ons tweede kleinkind was er, naast serieuzere zaken, ook tijd voor pret en plezier. Per slot van rekening hadden wij in deze periode be halve onze ondersteunende taak als opa en oma ook nog wat echte vakantieactiviteiten ingepland. Op een zonnige dag maakten wij een rondrit door de Zwitserse Alpen. Zo belandden wij in het lieflijke plaatsje Gruyères. Jawel, 'Gruyère' van die lekkere, typische Zwitserse, kaas. Nu, daar ben ik niet voor ge vallen. Nee, er was heel iets anders om van te genieten: een prachtig kasteel, dat ik natuurlijk direct van binnen en van buiten wilde bekij ken. Van de tentoongestelde objec ten in het kasteel was er een aantal dat mijn bijzondere aandacht trok en mij als historisch geïnteres seerde Bergenaar aan de geschie denis van onze eigen stad terug deed denken. Van deze gedachten- associaties wilde ik u als lezer mid dels dit artikeltje deelgenoot ma ken. Zoals gezegd: Gruyères ligt aan de groene voet van de Alpen. Het kas teel van Gruyères, een van de mooiste van Zwitserland, rijst hoog op boven het gelijknamige middel eeuwse stadje. De naam 'Gruyères' is mogelijk afgeleid van het Franse woord 'grue' (kraanvogel). Zoals zo vaak het geval is bij belangrijke oude adellijke geslachten, is ook van het Huis van Gruyères de oor sprong niet met zekerheid vast te stellen. Van de elfde tot de zes tiende eeuw zijn er negentien gra ven bekend. Michel, de laatste graaf van Gruyères, moest vanwege financiële problemen zijn kasteel in 1554 verlaten. Zijn schuldeisers, de steden Fribourg en Bern, ver deelden het graafschap onderling. In het kasteel was vervolgens gedu- rende lange tijd het stadsbestuur van Fribourg gevestigd. In de ne gentiende eeuw werd het kasteel verkocht en raakte in particulier bezit. De nieuwe eigenaars, de fa milies Bovy en Balland, restaureer den het complex samen met be vriende kunstenaars. In 1938 kocht het kanton Fribourg het kasteel weer terug om er een museum in te vestigen. Sinds 1993 wordt het kasteel beheerd door een stichting die zich bezig houdt met de in standhouding en ontwikkeling van de gebouwen en de collectie. Ons bezoek bleek een wandeling door acht eeuwen architectuur, ge schiedenis en cultuur. Het huidige kasteel dateert uit het eind van de dertiende eeuw. De plattegrond van het kasteel is min of meer vier kant, zoals in heel Europa in die tijd gebruikelijk. Ter plaatse spreekt men echter van het 'Savooise vier kant', een term waarmee een lo cale variant van het type wordt aangeduid. De periode aan het einde van de vijftiende eeuw wordt in deze streek beschouwd als een roemrijk tijdperk. De Zwitsers kwa- Ilet kasteel van Gruyères Gruyères Kaartje van de regio men in verzet tegen de expansie drift van Karei de Stoute. In 1476 nam graaf Louis de Gruyères (1475-1492) aan de zijde van de Zwitserse Bond deel aan de oor log. De Bourgondische troepen werden verslagen bij Murten en Grandson en een jaar later verloor de hertog zelf het leven bij de be legering van Nancy (1477). Net zoals ons Markiezenhof is ook deze adellijke residentie aan het eind van de middeleeuwen ingrij pend verbouwd. Het woongedeelte werd gemoderniseerd en het kas teel verloor zijn militaire functie. Sindsdien bestond het verder als landgoed. Het hoofdgebouw is herbouwd aan het eind van de vijf tiende en het begin van de zes tiende eeuw. Uit deze tijd dateren de elementen aan het gebouw die in Renaissancestijl zijn uitgevoerd. In de loop van de zeventiende en de achttiende eeuw werd het woongedeelte van het kasteel in Franse barokstijl heringericht door de baljuwen van Fribourg. Het meubilair in de betreffende vertrek- De eerste mantel ken is uitgevoerd in Louis Quinze- stijl. Midden op het traptorentje is het wapen van de oorspronkelijke eigenaren aangebracht: de graven van Gruyères-Seyssel. Als schild houders fungeren twee wildeman nen. Tevens werd er een voorplein met daarachter een Franse tuin aangelegd. Waar heb ik al dat soort dingen toch meer gezien? In het kasteel trof ik, zoals gezegd, interessante objecten aan waarvan het bestaan mij onbekend was. Daarvoor moeten we opnieuw te rugkeren naar Murten, waar op 22 juni 1476 de troepen van Karei de de tijd is vergaan of anderszins ver dwenen, is er ook een aantal stuk ken overgebleven en tot op de dag van vandaag in Zwitserse musea bewaard. Door hun schoonheid, zeer hoge technische kwaliteit en buitengewoon verfijnde versiering geven ze ons een goede indruk van de pracht en praal die spreekwoor delijk was voor het Bourgondische hof. In de 'Bourgondiëzaal' van het kas teel trof ik in vitrines drie zwarte mantels aan, koorkappen of koor mantels ('cappae magnae'), die be hoorden tot de buitgemaakte ob- rel de Stoute vlak voor de veldslag zo'n rouwmis voor zijn overleden vader liet opdragen. De mantels zijn alledrie rijk versierd met appli caties van heraldische motieven in goud- en zilverdraad en zijde. Op de schouder van de eerste koormantel ziet u het wapen van Artesië: Frankrijk Oud (blauw, be zaaid met gouden lelies), gebroken met een barensteel van Castilië van drie hangers (rood, elke han ger beladen met drie gouden kas telen). Hieronder is tweemaal het wapen van Oud-Bourgondië aan gebracht (geschuinbalkt van blauw Stoute verslagen werden. Direct na de veldslag namen de Zwitsers het Bourgondische legerkamp in en troffen daar een enorme hoeveel heid kostbaarheden aan. Hoewel het grootste gedeelte van deze 'Burgunderbeute' in de loop van jecten van religieuze aard. Het betreft rouwgewaden die waar schijnlijk gedragen zijn door pries ters bij een mis ter herinnering aan het tienjarig overlijden van hertog Philips de Goede van Bourgondië. Uit bronnen is bekend dat de Ka- en goud, met een rode schild- zoorn). Artesië en Bourgondië be hoorden uiteraard tot het rijk van Karei de Stoute. De rest van de mantel is versierd met een groot aantal vlammen, die hun oor sprong vinden in een vuurslag met Lausanne Genère

De Waterschans | 2006 | | pagina 20