De Waterschans nr. 3-2006 De tweede mantel een vuursteen, midden op de rug van de mantel afgebeeld. Het vlammende vuurslag was een per soonlijk embleem van Philips de Goede dat is overgenomen door zijn opvolgers, aanvankelijk Karei de Stoute en daarna de Habs- burgse vorsten. We treffen het ook aan in de keten van de Orde van het Gulden Vlies en in Bourgondi sche troepenvaandels. Zo werd het tot het embleem van het Bourgon dische Huis bij uitstek. Op de schouder van de tweede mantel is opnieuw het wapen van Artesië aangebracht. Daaronder aan de linkerkant het zogenaamde wa pen van Neder-Lotharingen (rood, met een zilveren dwarsbalk) en rechts opnieuw dat van Oud-Bour- gondië. Neder-Lotharingen was in de vroege Middeleeuwen het noor delijke gedeelte van het Midden rijk tussen Frankrijk en het Duitse keizerrijk. Het omvatte grosso modo het huidige Nederland, Bel gië, Luxemburg en kleinere delen van Noord- en Oost-Frankrijk en Duitsland. De graven van Leuven claimden de titel 'hertog van Ne der-Lotharingen' en gingen zich op grond daarvan 'hertog van Bra bant' noemen. (Wim van Ham heeft over dit onderwerp uitge breid gepubliceerd.) Toen de Bourgondische hertogen Brabant eenmaal hadden verworven, kon den zij deze titel eveneens gaan claimen. Dat kwam goed uit, om dat zij streefden naar een rijk dat qua omvang ongeveer met dat van het legendarische Neder-Lotharin gen overeenkwam. Het gebruik van dit rood-witte wapen moeten we dus zien als een politiek statement. Terug naar de mantel: onder de drie wapenschilden treffen we opnieuw het vlammende vuurslag aan. Op de schouder van de derde mantel is het persoonlijk wapen van Philips de Goede en Karei de Stoute afgebeeld, vader en zoon gebruikten hetzelfde wapen. In één schild zijn de wapens bijeenge bracht van Nieuw-Bourgondië (eer ste en vierde kwartier), Oud-Bour- gondië en Brabant, respectievelijk Limburg (tweede en derde kwar tier) en Vlaanderen (hartschild). Daaronder links, het wapen van Zeeland (op een gouden veld, een rode leeuw die opkomt uit blauw witte golven) en rechts dat de Franche-Comté (een gekroonde gouden leeuw op een blauw veld dat bezaaid is met gouden blok jes). Ook Zeeland en de Franche- Comté behoorden tot het Bour gondische rijk. Het wapen van Zeeland was trouwens een recente creatie; het is pas onder Philips de Goede ontstaan. Onder de wapens zijn in dit geval drie vuurslagen met vlammen aangebracht in plaats van één. Mogelijk was deze mantel belangrijker dan de andere twee en mogelijk werd hij door de hoofdcelebrant gedragen. 1 22 De Waterschans nr. 3-2006 De derde mantel schildhouders, ze komen overal in Europa voor, van Denemarken tot Italië. Maar een Bergenaar denkt vanzelfsprekend direct aan het wa pen van zijn eigen stad! In dit ge val leken er op het eerste gezicht zelfs nog bergen aanwezig, niet in het schild, maar daar achter. Bij nader inzien bleken die 'bergen' echter gezichtsbedrog, het effect was het gevolg van stukken fresco die van de muur waren gevallen. Zo waren mijn gedachten na een zwerftocht door de Europese ge schiedenis van de vijftiende eeuw weer teruggekeerd naar Bergen op Zoom. Mijn bezoek aan het kasteel van Gruyères heeft mij er met de neus op gedrukt hoezeer eigenaar digheden van onze eigen lokale geschiedenis deel blijken uit te maken van veel bredere historische en cultuurhistorische ontwikkelin gen! (foto's Ton Putter) Na de rondgang, bij het verlaten van het kasteel, viel mijn oog ten slotte op het wapen van het grafe lijk geslacht De Gruyères-Seyssel, dat in frescotechniek op het trap- torentje was afgebeeld. We zien een kraanvogel (grue) in een rood schild met een gouden schild- zoom. Het schild is gedekt door een gravenkroon en wordt vastge houden door twee wildemannen met knuppels. Wildemannen als Het wapen De Gruyères-Seyssel

De Waterschans | 2006 | | pagina 21