De Lievevrouwestraat, Sporen in het land ZES EEUWEN STADSSTRAAT AANKONDIGING MINI-EXCURSIE O.L.VJAN WEYTS ZONDAG 10 DECEMBER 2 006, Persbericht De geschiedenis v\n een waterlinie in West-Brabant De Waterschans nr. 3-2006 1 2.00- 1 3.3 O UUR Lef MEW* É'I De Waterschans nr. 3-2006 De Geschiedkundige Kring op Internet Bij het verschijnen van dit num mer is de feestelijke presentatie - en overhandiging aan burgemees ter Han Polman van het eerste exemplaar - van het boek De Lieve vrouwestraat, zes eeuwen stadsstraat geschreven door Jan Weyts op 20 september een feit. Dit boek is ge wijd aan de ontwikkeling van de Lievevrouwestraat door de eeuwen heen. De oudste verkavelingen en de geschiedenis van de huizen en hun bewoners worden besproken, evenals de bouwactiviteiten als ge volg van economische bloei, oor logen, subsidies en ontploffingen. De bouwhistorie in relatie tot het gebruik en de eigendomssituaties worden per huis beschreven. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor boedelinventarissen, die een beeld geven van de bewoners, de indeling en het gebruik van de hui zen. Het boek kan tevens als na slagwerk worden gebruikt aange zien er lijsten van eigenaren, (on derhuurders en bewoners zijn op genomen. Dit onderzoek naar ei genaren en boedelinventarissen is door Ria Weyts-Ramondt verricht. Hiermee heeft zij een substantiële en interessante bijdrage geleverd, immers men krijgt een goed beeld van de mensen die hier gewoond hebben en vaak ook hun beroep aan huis uitoefenden. Zoals be kend is het accent van historisch onderzoek verschoven van de adel lijke en machthebbende personen naar de 'gewone' mensen en juist dergelijke gegevens zoals door Ria Weyts verzameld geven hiervan een beeld. Het boek is full colour rijk geïllustreerd en van veel tekenin gen van huizen en details voorzien. De verkoopprijs is 24,-. De Ge schiedkundige Kring heeft voor haar leden 116 exemplaren ter be schikking voor een gereduceerde prijs van 21,50. Op vertoon van uw lidmaatschapskaart kunt u het boek aanschaffen bij de receptie van Historisch Centrum het Mar kiezenhof (di. t/m zo. 11.00-17.00 uur). Let wel: op is op! en wie het eerst komt het eerst maalt! Met deze keer een bezoekje aan de Fortuinstraat. Bij de restauratie zijn er in Fortuinstraat 25/27 interes sante zaken tevoorschijn gekomen: muren uit de veertiende eeuw en zelfs balkhout uit het begin van de dertiende eeuw, nog niet eerder vastgesteld in onze stad! En er zijn mooie historische interieurs her steld. Verder zijn er royale apparte menten gerealiseerd, die zeker het bekijken waard zijn. Mogelijk ne men we ook een kijkje aan For tuinstraat 9/11. Nummer 9 is geda teerd op 1460, voorzover er nog oorspronkelijke houtconstructies zijn. En nummer 11 dateert uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. Beide huizen zijn midden achtiende eeuw samengevoegd en van een nieuwe gevel en deels nieuwe kap voorzien. Bij de restau ratie zijn er weer twee afzonderlijke woningen in gemaakt. Indien de tijd het toelaat gaan we aansluitend ook nog een bezoekje brengen aan Molstraat 8. Molstraat 8 is een klein woonhuis, daterend uit het midden van de vijftiende eeuw. Het is een overblijfsel van een eertijds veel langer huis. Er zijn interessante balklagen behouden gebleven, terwijl de oorspronkelijke kap zoveel mogelijk hersteld is. De leiding van de excursie ligt na tuurlijk weer in de vertrouwde han den van de heer Jan Weyts, die u heel wat interessants kan melden over de genoemde panden. We ver zamelen om 12.00 uur bij Fortuin straat 25/27. U bent allen van harte welkom. 84 Iedereen kent de Hollandse Wa terlinie, maar weinig mensen we ten dat ook Brabant zijn waterli nie heeft: de linie van Bergen op Zoom naar Steenbergen, ook wel de West-Brabantse Waterlinie ge noemd. De linie heeft een indruk wekkende geschiedenis. Alleen: er is nu bijna niets meer van te zien. Door de aanleg van de A-4 komt dit bijzondere landschap in een stroomversnelling. Regisseur Frans Hoeben en zijn producent SNG Film/Digna Sinke volgen de geschiedenis en de ge plande ontwikkelingen in een vierdelige serie die uitgezonden zal worden door Omroep Brabant. Deze serie wordt ook op DVD uil- gebracht. Naast de vier films is al lerlei achtergrondmateriaal verza meld dat in de computer bekeken kan worden: kaarten, oude ge schriften en gravures, geordend in een tijdlijn en op bijzondere wijze vormgegeven door de jonge ont werpers Bob Joosten en Boy Car per. Componist Frank van Gom- pel componeerde de muziek. Het onderwerp is voor Brabant van groot belang, terwijl het tegelijker tijd een bijna Europese dimensie heeft: er sneuvelden ooit duizen den buitenlandse soldaten bij de belegering van Bergen op Zoom en de forten van de Waterlinie. Het eerste deel van de serie laat zien hoe Jan Sinke, voormalig be heerder van het terrein waarop een deel van de linie zich bevindt, al jarenlang bezig is de forten on der de aandacht van een groter publiek te brengen. Samen met de Vrienden van de West-Brabantse Waterlinie heeft hij de restauratie op de agenda weten te zetten. Voorzitter Ans van den Berg ver telt over de toekomstige plannen. Deel twee schenkt uitgebreid aan dacht aan de ontstaansgeschiede nis van de Waterlinie. Militair his toricus Wirn Klinkert vertelt hoe we ons die belegeringen van des tijds moeten voorstellen. In het derde deel verkennen Da vid Ross van de Stichting Menno van Coehoorn en Jan Beivaes, on derzoeker en bosbouwer, vroeger werkzaam bij onderzoeksbureau Alterra, het bijzondere landschap tussen Bergen op Zoom en Steen bergen. Ze laten zien hoe de his torie nauwelijks zichtbaar in het landschap verborgen ligt. Deel vier gaat in op de toekomst: de aanleg van de A-4 en de bete kenis daarvan voor West-Brabant. De meningen zijn verdeeld. De film laat de dilemma's zien: hoe valt een nieuwe snelweg te combi neren met militair erfgoed en na tuurbeheer? Het project wil een idee geven van de dynamiek van de veranderin gen. Restaureren is geen eenvou dig en eenduidig proces, maar een afweging van allerlei belangen waarbij het eindresultaat mede af hangt van de creativiteit en inzet van zowel bestuurders, deskun digen als de lokale bevolking. Het landschap als weerspiegeling van een complex verhaal. Het project 'SPOREN IN HET LAND, de geschiedenis van een waterlinie in West-Brabant' is tot stand gekomen met steun van het Stimuleringsfonds voor Architec tuur, het VSB Fonds en de Provin cie Noord-Brabant. Op donderdag 5 oktober 2006 zal de vierdelige serie in zijn geheel worden vertoond in de Hofzaal van het Historisch Centrum het Markiezenhof, Steenbergsestraat 8 te Bergen op Zoom. Aanvang 20.00 uur (zaal open om 19.30 uur, ontvangst met koffie of thee). Er zijn 20 entreekaarten beschik baar voor leden van de Geschied kundige Kring. Als u interesse hebt om de voorstelling bij te wonen, dan kunt u zich aanmelden bij me vrouw Digna Sinke, tel. 020- 6867837, e-mail: sngfilm@xs4all.nl. Ook hier geldt: op is op! en wie het eerst komt het eerst maalt! Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW. geschiedkundigekringboz.nl Als webmaster functioneert de heer F Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Webmaster 8 5 i

De Waterschans | 2006 | | pagina 2