J L'RmÉrIquE En GjjErrE L'Amérique en Guerre Ward Warmoeskerken Le Président Roosevelt GRANDE VICTOIRE AMERICAINE affirme I'unité mondiale DANS LE CIEL DE L'ALLEMAGNE En Italië Grootmoeder Ambagts vond deze zomer een klein 'krantje'. Keurig opgevouwen tussen de boeken in haar oude boekenkast. L'Amérique en Guerre, nummer 85 van 19 januari 1944. Een fransta- lig Amerikaans nieuwsblaadje uit de Tweede We reldoorlog. 1 54 LES BELGES REMPORTENT LEUR CENTIEME VICTOIRE Heb je vragen of opmerkingen? Surf naar: www.geschiedkundi- gekringboz.nl 155 ■m Bergen op Zoom, 21 december 2006 Lieve grootmoeder Ambagts, Zo enkele dagen Voor Kerstmis util ik u graag bedanken Voor bet oorlogskrantje en de bijna antieke ansichtkaart die u mij gestuurd heeft. Zij zijn een mooi Voorbeeld Van de tastbaarheid Van de geschiedenis. Het is altijd mooi om zulke oude documenten met eigen ogen te kunnen aanschouiVen en met eigen handen Vast te kunnen houden, Voorzichtig in de hoop dat het brosse papier niet afbrokkelt of Verder scheurt. Heet toevallig kWam ik dit najaar nog een keer in aanraking met de geschiedenis: bij een boekenverkoop Vond ik een tijdschrift uit 1896 met daarin enkele nieuu/tjes over Bergen op Zoom. Dat betekent dus dat ik de afgelopen maanden driemaal met mijn neus in de historie ben gevallen! Dag grootmoeder, tot kerstavond Het krantje 1 L'Amérique en Guerre' was bedoeld voor het Belgische volk. Het werd vanuit Amerikaanse vliegtuigen boven Belgiè verspreid. Waarschijnlijk is dit exemplaar over de grens heen gewaaid en zodoende in Bergen op Zoom terechtgeko men waar het gevonden werd door grootmoeder, die het mee nam naar huis. Dergelijke kran- tjes waren door de Duitse bezet ter verboden vanwege de anti-Duitse inhoud. Dat er ook een Nederlandstalige uitgave bestond, blijkt uit de rode letters onderaan op de achterzijde: "Zie ook onze Vlaamsche uit gave". Op de voorpagina van het kran tje prijken twee pakkende kop- LE 19 JANVIER 1944 Afbeelding 1: De koppen van 'L'Amérique en Guerre' geven duidelijk het pro-Amerikaanse karakter van het oorlogsbulletin weer. pgflRPl RAL les camions vont faire leur plein de munitions Afbeelding 2: In een aantal foto's wordt de militaire situatie bij de Italiaanse grens aan het Belgische volk getoond. pen: "Le Président Roosevelt af firme l'unité mondiale" en "Grande vicfoire américaine dans le ciel d'Allemagne". Twee artikelen die de hulp van de Ver enigde Staten aan Europa in de oorlog onderstrepen. De andere drie pagina's staan vol met arti keltjes over wat de Verenigde Staten en andere landen begin januari 1944 bereikt en meege maakt hebben in de oorlog. Welke overwinningen behaald zijn en welke nederlagen zijn ge leden. Op pagina 2 wordt ge sproken over 100.000 Duitse slachtoffers in Oekraïne, Op pa gina 3 wordt verteld over een strijd die Frankrijk tegen Duitsland levert bij de grens van Italië, De foto's spreken boekdelen (af beelding 2). Op de achferzijde van het kran tje wordt melding gemaakt van de honderdste overwinning van de Belgische luchtmacht tijdens de Tweede Oorlog. Op 10 janu ari 1944 werd een Duits vliegtuig boven Brussel neergeschoten door een Belgische piloot. Het vliegtuig is net buiten Brussel neergestort, Boven het artikel staat een foto van de Belgische vliegeniers met hun mascotte, een zwarte Schotse terriër (af beelding 3). Retour du combat, des aviateurs beltes jouent avec le terrier écossais, mascotte de l'escadrille. Afbeelding 3: Belgische piloten worden na hun honderdste overwinning gefotografeerd bij een van hun vliegtuigen, vergezeld van hun Schotse mascotte.

De Waterschans | 2006 | | pagina 16