De geschiedenis van Bergen op Zoom XXVIII Een tijd vol veranderingen 1 9 5 0-2 000 De Waterschans nr. 4-2006 Berichten en Mededeelingen. EUROPA. 1011 158 DRS. G.A. Huijbregts 159 BINNEKLAND. Arnhem. De muziekhandel en uitgeverszaak van den heer Joh. C. M. van Mastrigt alhier is verplaatst naar Roodcnburgstraat No. 28. Bergen op Zoom. Onder leiding van den lieer N. A. Bouwman heeft, met medewerking van den heer Orelio, den 27 dezer.een uitstekend geslaagd vocaal en instrumentaal concert plaats ge had. De groote zanger werd natuurlijk, als altijd, buitengewoon gevierd. gen eerder, op 27 mei, een "uitstekend geslaagd" con cert heeft plaatsgevonden onder leiding van de heer Bouwman, dirigent van het Bergen op Zooms Mannen koor (afbeelding 7). De heer Bouwman bereikte vaker het nieuws in 1896. Op 13 september van dat jaar nam hij met zijn koor deel aan de Zangersfeesten te Brussel. In totaal deden zeven "hollandsche zangvereni gingen" mee, waaronder dus het Bergen op Zooms Man nenkoor. Vijf van de zeven Nederlandse koren vielen in de prijzen, het Bergse koor helaas niet. Wel kreeg het koor een eervolle vermelding en werd het bij thuiskomst on der andere door dameskoor Excelsior hartelijk ontvangen, zo valt te lezen in een bericht uit editie 38 van 19 septem ber. Overigens waren niet alle Nederlandse koren het eens met de jury-uitslag. Het Amsterdamse koor Orphéon behaalde een vierde prijs en was daar duidelijk niet blij mee: "Toen de directeur van Orphéon kwam om den prijs in ontvangst te nemen, sprak hij enkele woorden en wierp het diploma voor de voeten van den President Capron, terwijl plakkaten met een protest in de hoogte gesto ken werden. Een schandelijke handeling." Het Bergen op Zooms Man nenkoor gaf op 19 november 1896 een concert in samen werking met dameskoor Ex celsior, zoais wordt aange kondigd in editie 47 van het Weekblad voor Muziek. In de volgende editie daarvan, van 28 november, wordt een lovende kritiek gegeven op het concert "dat zeer goed geslaagd mag heeten". Een kanttekening wordt ook ge maakt: "O.a. werkte Mej. Joh.Groneman uit Groningen mede, wier orgaan wel wat te krachtig klonk in verhou ding tot de grootte van het lokaal." De heer Bouwman wordt alom geprezen in de recensie. Zijn vertrek naar Den Haag, om daar als ka pelmeester van de grena diers te gaan werken, wordt dan ook diep betreurd: "Reeds nu vraagt men: hoe zal hij te vervangen zijn, en reeds nu beseft men wat wij door zijn vertrek zullen moe ten missen." Terwijl de heer Bouwman als nieuwe kapelmeester naar Den Haag vertrekt, is het Derde Regiment Infanterie in Bergen op Zoom op zoek naar een nieuwe kapelmees ter voor het Muziekkorps en plaatst daarom advertenties in het Weekblad voor Muziek. In de laatste drie edities van 1896 staat op de achterpa gina telkens een kleine ad vertentie voor deze functie. Naast de Bergse advertentie in editie 51 van 19 december staat overigens een zeker zo interessante advertentie van het Concertgebouw in Am sterdam voor een concert op Tweede Kerstdag (afbeel ding 8). GENUA - In het stadhuis al hier gebeurde onlangs een cu rieuze plechtigheid. In tegen woordigheid eener commissie uit den gemeenteraad werd de urn geopendwaarin de viool van Paganini bewaard wordt, en nadat er twee nieuwe sna ren op gezet waren, speelde de violist Leandro Campaneri onder grooten bijval der aan wezigen op het kostbare ins trument eenige kleinere viool composities. 3c Regiment Infanterie. HET CONCERTGEBOUW CONGER T HOTR1N en ROVth^US 1. Onder Militair Gezag Na de bevrijding was de oor logsellende niet meteen voorbij. De angst voor de VI en de V2 kwelde nog maandenlang de bevolking in het bevrijde zui den. De schaarse berichten uit het nog bezette deel van Neder land waren in de hongerwinter '44-'45 zorgwekkend, zeker voor de velen die daar familieleden en/of vrienden hadden. De ver woestingen zorgden voor werk, dat wel, maar de vereiste midde len waren schaars. Bergen op Zoom was betrekkelijk goed weggekomen, maar toch was bij voorbeeld de woningnood groot. En dan was er het gezagspro bleem. Van een democratie was tijdens de bezetting geen sprake. Zo hadden de Duitsers per 1 sep tember 1941 alle gemeenteraden opgeheven. De colleges van Bur gemeester en Wethouders moes ten eerst worden gezuiverd van NSB-ers en andere collabora teurs. Dat gold trouwens voor de gehele bevolking. De Ordedienst (OD) en de Binnenlandse Strijd krachten (BS) hadden zich op die taak voorbereid. Zij begon nen aanstonds na de bevrijding van de stad met het arresteren van verdachten. De inspecteur van politie Th.J.M. Andriessen en de commandant van de OD kapi tein S. Warringa hadden een lijst van NSB-ers, verraders en colla borateurs opgesteld. De Oranje- Nassaukazerne op de Koren markt diende als voorlopig verblijf van de arrestanten. Daar hoorde ook de Bergse commissa- ris van politie L.H. Hoeve bij. Wat hem ten laste werd gelegd, was zijn vriendelijke omgang met de Duitsers en verder zou hij zich onvoldoende hebben inge zet om de slachtoffers van de mislukte aanval op het distribu tiekantoor te helpen. De com missaris kwam terecht in het kamp Vught, maar niet voor lang. Het vonnis viel mee: een beris ping en wachtgeld. Van verraad of ernstige collaboratie bleek geen sprake. Het wachtgeld is na enige tijd omgezet in eervol ont slag met vervroegd pensioen. De OD en de BS maakten niet al leen de dienst uit na de bevrij ding. De Nederlandse regering in ballingschap had in Londen het Militair Gezag (MG) opgericht en dat kreeg de leiding in de be vrijde gebieden. Ruim 700 amb tenaren kwamen mee uit Enge land. In 1945 groeide dat aantal tot meer dan 16.000. De reeds in Engeland geworven leden van het MG hadden geen of weinig bestuurservaring en waren niet op de hoogte van de ontwikke lingen in het vaderland. Dat leidde tot spanningen met de MflnPl hhl Afbeelding 7: Een fragment uit de binnenlandse berichten en mededelingen uit editie 22 van het 'Weekblad voor Muziek'. IWEEKBLAD VOOR MUZIEK. Verzameling van letterkundige bijdragen. ONDER REDACTIE VAN W. GOSLER. 59*t,! Jaargang (1896). Prijs f 11.75 Uitgave van J. P. REVERS, te Dordrecht. Sollicitanten voor de betrekking van KAPEL- MEESTER bij liet Muziekkorps van opgemeld 1 Regiment te Bergen op Zoomkunnen hunne t aanvragen om daarvoor in aanmerking te komen vóór of uiterlijk op 28 December e. k. inzenden aan bet adres van den Kapitein Adjudant OTTENHOFF, waar tevens inlichtingen zijn te bekomen. 1906 BUITEtS ABONNEMJ3ST.) Zaterdag 26 December 1896 Kerstdag H uur. igisRf Vóór hel vertrek naar het Buitenland te geven door het Amsterdamsch Vocaal Kwartet. JÜIOR DEWI EK—HEDPn Uitgave van J. A. H. WAGENAAR te Utrecht: Afbeelding 8: Het Derde Regiment Infanterie in Bergen op Zoom is op zoek naar een nieuwe kapelmeester. Knipsel uit editie 51 van het 'Weekblad voor Muziek'. 1. Huize Lievenshove in 1945. Het huis had een grote zolder. Daar sliepen de kinderen. Iets later kwam ook huize Lievensberg beschikbaar en dat was een uitkomst. Foto uit het boekje Uit Nood Geboren p. 8.

De Waterschans | 2006 | | pagina 18