De Waterschans nr. 4-2006 reau naar een modern pand schiepen de mogelijkheid om de len van de stad her in te richten. Dat daarbij historisch erfgoed verloren zou gaan, was niet denkbeeldig. Gelukkig onder kenden heel wat Bergenaren dat gevaar en zo kon veel onheil worden voorkomen. We denken bijvoorbeeld aan de Gevangen- 7. Het Markiezenhof na de restauratie. De horizontale lijnen wijzen op de renaissancestijl waarin architect Anthonis Keldermans rond 1500 het stadspleis bouwde voor de Heer Jan II van Glymes. Foto M. Verheggen van Studio Mar- cant te Hoogerheide uit het boekje van Jan Houdijk: Heerlijk Huis van Ber gen. Bergen op Zoom 1993; uitgegeven door de Stichting Vrienden van het Markiezenhof). gen in het Markiezenhof. Voor de depots wordt gestreefd naar een apart onderkomen dat ge heel beantwoordt aan de eisen die aan een modern archief wor den gesteld. Eens had de stad een apart park voor de soldaten, genoemd naar Menno van Coe- hoorn. Later moest het wijken voor een abattoir en ook dat is inmiddels verleden tijd. Thans staat er een bankgebouw, hoek Jacob Obrechtstraat en Zuid- Oostsingel. Het militair oefen terrein Kijk in de Pot, oorspron kelijk een 'verschanst kamp' dat deel uitmaakte van de verdedi gingswerken van de stad, is voor een groot deel stadspark gewor den met appartementen langs de Getrudisboulevard. Het vertrek van bedrijven uit de binnenstad, het sluiten van kazernes, fabrie ken, kerken, kloosters, scholen en het verhuizen van stadskan toor, postkantoor en politiebu- 8. Lucernaflat op het Sint-Joseph- plein in 1973. Gesloopt in 2006. Foto uit Bergen op Zoom 100 jaar. poort, het ravelijn Op den Zoom, de synagoge, het oude postkan toor in de Zuivelstraat en het mi litaire oefenterrein Kijk in de Pot. Er is ook erfgoed verloren gegaan zoals de feestzaal Thalia op de Parade en de Parade zelf. Het Markiezenhof, eens het woonpaleis van de Markies, kreeg in de Franse tijd een mili taire bestemming. Tijdens de In lijving (1810-1813) was het mili tair hospitaal en in 1819 werd het kazerne. In 1957 gaf het rijk het paleis vrij en kreeg de gemeente ruimte en middelen om het te restaureren. Het werd een opera tie van dertig jaar. Op 27 mei 1987 bezocht koningin Beatrix de stad om de voormalige ka zerne Het Prinsenhof officieel te openen als museum Het Markie zenhof. Er was meer in de stad te restaureren. Hoog genoteerd stond ook de Gertrudiskerk. Dit middeleeuwse monument was toe aan een grondige opknap beurt. In 1969 werd daarmee be gonnen onder leiding van de ar chitecten E. Canneman en ir. J. de Wilde. Net als bij Het Markie zenhof en andere restauraties heeft ook C. Booij als bouwkun dig medewerker van de ge meente met zijn detailstudies veel bijgedragen tot een histo risch verantwoorde renovatie. Het zat niet mee. In 1972 maakte een felle brand een abrupt einde aan het herstelwerk. Alleen de toren bleef nagenoeg onbescha digd. Het was even slikken, maar al snel besloot de gemeenteraad 1 64 De Waterschans nr. 4-2006 9. De oude haven met de Bonte Brug als verbinding tussen Noord- en Zuidzij dehaven. Op de achtergrond de lange schoorsteen van 'De Spiritus' (Nedalco). De brug was van plaatijzer en in 1870 gemaakt door de Bergse firma Arnoldus Asselbergs en Zoon. Bonte Brug was de naam van de brug van vóór 1870. Die was geschilderd in zwarte en witte blokkende kleuren van de stad. Afbeelding van een ansichtskaart uit de collectie van HCM. het werk op een aanvaardbare wijze te voltooien. De laatste ka zerne die dichtging was de kort voor de oorlog gebouwde Cort Heyligers. Ze lag toen net buiten de bebouwde kom. Een enkel ge bouw laat men staan als herinne ring en als middelpunt van weer een nieuwe wijk. 6. Nieuwe industrieën De industrie is nog altijd een fac tor van belang voor de werkgele genheid en voor de welvaart. Veel gemeenten zetten zich in voor het aantrekken van nieuwe bedrijven. Ook Bergen op Zoom was in deze al vroeg actief. Door het verbeteren van de infrastruc tuur en het aanbod van gunstige vestigingsbepalingen trachtte de gemeente ondernemers aan te trekken. Van groot belang was de aanleg van de Theodorushaven met een modern bedrijventer rein. Voor grote industrieën werd verder ruimte gemaakt langs de spoorlijn in de Lage Meren en la ter op Noordland. Kleinere on dernemingen vestigden zich on der andere bij de wijken Meilust en de Linie. General Electric Plastics, een divisie van het mul tinationale bedrijf General Elec tric (GE), bouwde een alsmaar uitdijende fabriek bij de Theodo rushaven voor de fabricage van plastic, onder meer voor auto's. Philip Morris Holland, met 1850 personeelsleden de grootste werkgever van Bergen op Zoom, bouwde een sigarettenfabriek in De Lage Meren. Andere interna tionaal bekende giganten zoals het concern Cargill aan de haven (vestigingen in 63 landen met to taal 149.000 werknemers), Akzo Nobel en de reeds meer dan een eeuw bestaande 'spiritusfabriek', de Nedalco. treft men daar even eens aan. Nedalco herinnert aan de Bergse suikerindustrie van weleer. De fabriek maakte alco hol uit melasse. De firma is na de oorlog uitgegroeid tot een be drijf van Europees formaat en bereidt thans ook alcohol uit graan. In 1998 begon Nedalco met het maken van bio-ethanol als brandstof voor onder meer auto's. De ligging van Bergen op Zoom stimuleerde het transport wezen met internationale onder nemingen als Meeüs, Bernaards Transport en Jan de Rijk. De opening van de Theodorushaven vond plaats in 1964. De oude ha ven is daarna voor een groot deel gedempt, wat de stad van veel stank en ongemak bevrijdde. Heel wat bedrijfspanden langs de kaden zijn inmiddels gereno veerd, gesloopt of omgetoverd in woningen. Dat gebeurde onder toezicht en begeleiding van Stadsherstel. Met name architect ir. Jan Weyts heeft heel wat reno vaties op zijn naam staan, niet al leen in het havenkwartier, maar ook in de binnenstad. 7. De invloed van de secularisatie Wat bij het herstel van de demo cratie in Nederland na de oorlog mislukte, slaagde grotendeels wel in de jaren zestig en daarna. We hebben het dan over de doorbraak. De secularisatie staat daarmee in nauw verband. Daar onder verstaat men de afne mende invloed van de kerk op het maatschappelijk leven. Het is een proces dat al eeuwenlang gaande is. Er zijn tijden dat de in vloed van kerk en godsdienst af neemt zoals bijvoorbeeld in de BURGEMEESTER PETERS SLUIS 10. Burgemeester ir. L. Peters opent de naar hem genoemde sluis op 5 juni 1964. De sluis vormt de toegang tot de Theodorushaven. Foto uit Bergen op Zoom 100 jaar in kleur en beeld. 1 65 GEOPEND 5 JUNI 19 64

De Waterschans | 2006 | | pagina 21