De Waterschans nr. 4-2006 De Waterschans nr. 4-2006 Persbericht achttiende eeuw, de eeuw van de Verlichting, en de reactie daarop in de negentiende eeuw, toen zich juist het tegenovergestelde voordeed. In de twintigste eeuw is de invloed van kerk en gods dienst op de maatschappij duide lijk merkbaar tot de jaren zestig. Daarna treedt er een verande ring op. Talrijke verschijnselen tonen dat duidelijk aan, zowel bij katholieken als protestanten. In paragraaf 2 van dit hoofdstuk za gen we hoe de invloed van de Nederlandse bisschoppen merk baar was op het stemgedrag van de katholieken en op de terug keer van de zuilen in ons land. Langzamerhand deed zich een ommekeer voor. Zo nam de in vloed van de kerk op de politiek af. Andere verschijnselen in dit verband waren en zijn het afne mend kerkbezoek, zowel bij ka tholieken als protestanten, de ge ringe belangstelling voor het priesterambt en het kloosterle ven, het verminderde ontzag voor de paus, wiens standpunten inzake geboortenbeperking, ho mo's, aids, het celibaat, de rol van de vrouw in de kerk, door velen als conservatief en niet van deze tijd worden beschouwd. De secu larisatie uit zich ook in het stem gedrag van de gelovigen. Dat blijkt uit de verkiezingsuitslagen, zowel landelijk als regionaal en lokaal. Voor wat de katholieken betreft, vond er in de provincies Noord-Brabant en Limburg een grote verschuiving plaats. Jaren lang hadden de katholieken het in deze provincies voor het zeg gen, maar na 1960 kwam daar een kentering in. Enkele cijfers ter illustratie: in 1946 behaalde de KVP landelijk ruim 30,8 van de stemmen (32 zetels van de 100), in 1972 was dat nog 17,7% en in 1989 samen met de ARP en de CHU, 35,3%. Om als christe lijke partij toch nog een vuist te kunnen maken gingen KVP, ARP en CHU samen als één par tij, het CDA Christelijk De mocratisch Appel). In Bergen op Zoom verloor de KVP eveneens haar meerderheid. Behaalde de partij daar in 1962 nog 12 zetels van de 23, bij de verkiezingen in 2006 waren het er als CDA maar 5. De verandering weerspiegelt zich eveneens in de politieke kleur van de Bergse burgemees ter.Vele jaren achtereen was dat steevast een katholiek. Na bur gemeester Louis van de Laar (1963-1981) volgde P. Zevenber gen (1982-1993) op. Hij was lid van de VVD net als zijn opvolg ster mevrouw A. van der Berg (1994-2000). Na haar was de PvdA aan de beurt in de persoon van de Bergenaar P.A.C.M van der Velden (2000-2004). Eerste burger van de gemeente Bergen op Zoom is thans Han Polman van D'66. De secularisatie tastte voorts de zuilen aan. Niet alleen in de politiek en in het onderwijs was dat merkbaar. Men consta teert het ook in de vakbonden, de sportclubs, de pers, de omroe pen, de middenstandsverenigin gen, de jeugdverenigingen, de harmonieën, de bibliotheken en andere culturele instellingen. Wat de scholen betreft, valt het op dat bij de schoolkeuze de identiteit nagenoeg geen rol meer speelt. Factoren als de kwa liteit van het onderwijs, de lig ging van het gebouw, de goede naam, de samenstelling van het leerlingenbestand 'zwart of wit', vinden velen belangrijker. Op kerkelijk gebied bevorderde de ontzuiling de oecumene. Door meer te zoeken naar het over eenkomstige in de geloofsbele ving dan naar de leerstellige ver schillen, groeide het wederzijds begrip. De onderlinge verhou dingen verbeterden en zo on stond er meer samenwerking. In die sfeer vond men in Bergen op Zoom een oplossing voor het probleem van het gebruik van de Grote Kerk. Een nieuw element in het stadsbeeld ontstond door de komst van werkkrachten uit islamitische landen, vooral uit Marokko en Turkije. Zij maken thans in Bergen op Zoom een aanzienlijk deel van de bevol king uit, in enkele wijken meer dan twintig procent. De seculari satie verloopt bij de islam in het algemeen trager dan bij de chris tenen. Typerend in dat opzicht is de bouw van moskeeën met daar tegenover het slopen van kerken. De specifieke kleding van gees telijken, broeders en zusters is uit het straatbeeld verdwenen; de lange gewaden voor mannen en de hoofddoekjes voor meisjes en vrouwen zijn ervoor in de plaats gekomen. Lang niet alle veranderingen zijn hiermee aan bod gekomen, noch is het einde ervan in zicht. De secularisatie is een interessant historisch ver schijnsel dat om een verklaring 166 vraagt. We moeten hier evenwel volstaan met het waarnemen van het fenomeen en de tastbare ge volgen daarvan. 8. Nawoord Dit hoofdstuk is het laatste van deze Geschiedenis van Bergen op Zoom. Meerdere lezers heb ben gevraagd of het verhaal in boekvorm verschijnt. Een ge wone herdruk zonder meer is niet gewenst. Een grondige her ziening moet eraan voorafgaan. Er is de laatste jaren zoveel nieuws ontdekt, - denk maar bij voorbeeld aan de opzienbarende vondsten van de stadsarcheoloog Marco Vermunt en zijn medewer kers van 'In Den Scharminckel' - dat daar niet zonder meer aan voorbij kan worden gegaan. Ook zou een herziening een niet te missen kans bieden om zeker de meest storende hiaten weg te werken en tevens dankbaar ge bruik te maken van de correcties en kanttekeningen die attente le zers mij hebben doen toekomen. Er is dus nog veel te doen. Literatuur Lezingenreeks Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom 167 11. Herinnering aan 'Het Rijke Roomsche Leven' van de eerste helft van de twintigste eeuw. Bijeenkomst op het plein vóór de Sint-Josephkerk (Pastoor Joorenpleinin 1922 bij gelegenheid van de plechtige intronisatie van het beeld van het Heilig Hart. Het beeld is een ontwerp van J. Geelen uit Roermond. Foto HCM. J. van der Meulen:, Uit Nood Geboren. Lievenshove 1905-1948 Bergen op Zoom 1992; Toine van Eekelen en CeesVanwe- senbeeck: Van gasthuismeesters, mom- boirs en regenten. De geschiedenis van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom 1246-1968. (Deel 7 in de reeks Stu dies uit Bergen op Zoom) Bergen op Zoom 1989; Willem van Ham met mede werking van Onno Greiner, Barend van Rossum en Wim Lichtveld; Ter ere van "De Maagd". Uitgave ter gelegenheid van de opening van de Stadsschouwburg "De Maagd" op 30 augustus 1990. (Deel 8 in de reeks Studies uit Bergen op Zoom) Bergen op Zoom 1990; Vanwesenbeeck, C.D. (eindredactie): Bergs Monumenten- boek, Monumentale architectuur in Ber gen op Zoom. Bergen op Zoom 1995, met name de pag. 6-24; Jan Houdijk: Heerlijk Huis van Bergen, Bergen op Zoom 1993. Vlot geschreven boekje over de heren en markiezen van Bergen op Zoom met fraaie foto's van het Markiezenhof, ge maakt door Studio Marcant uit Hooger- heide; Ben Daeter en Wim Edens: Tien jaar Bergse Plaat. Een uitgave van wijk commissie De Bergse Plaat. Bergen op Zoom 2001. Over de door de Duitsers aangerichte verwoestingen zie: Piet Hoe- delmans: Jeeps en Klaprozen een relaas- van de periode 1944-'45 in Bergen op Zoom en omgeving. Bergen op Zoom 1990; Cees Vanwesenbeeck en Guust van Dijk:, Bergen op Zoom 100 jaar in kleur en beeld, Bergen op Zoom 2001. Een boek met honderd foto's van Bergen op Zoom over de periode 1901-2000 met één afbeelding voor elk jaar. Over het rijke, roomse leven: Michel van der Plas en Jan Roes: De kerk gaat uit, familiealbum van een halve eeuw katholiek leven in Neder land. Bilthoven 1973. Niet overmeld mag blijven: R. Meischke e.a.: Het Markiezenhof te Bergen op Zoom in het door de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom uitgegeven boek: Bergen op Zoom gebouwd en beschouwd (Bergen op Zoom 1987, blz. 1-72). Daarin ook bijdra gen van W.A. van Ham: Vorming en voortbestaan van het middeleeuwse stads beeld (blz. 73-104); J.L.C. Weyts: Weder waardigheden van kleine en grote monu menten. (blz. 105-134); C.J.A.C. Peeters e.a.: Bijdragen tot de geschiedenis van de Sint-Gertrudiskerk (blz. 135-212). On langs verscheen een interessant boek over de Bergse haven onder redactie van Johanna Jacobs, Yolande Kortlever en Jan Peeters: "Krabbegat, 'Avestad, da's m'n grööte drddml' Het ontstaan, de ge schiedenis en de toekomst van de Bergse haven. Bergen op Zoom 2005. Bergen op Zoom is gedurende vele eeuwen een stad geweest met een levendige migratie als gevolg van de handelscontacten die de bewoners on derhielden met andere steden in en bui ten de Nederlanden en later als gevolg van de snel wisselende bezetting van het garnizoen van de stad. Dit maakt de be studering van stambomen van de vroe gere en huidige bewoners van de stad ui terst interessant. Frank Wierckx zal stilstaan bij de betekenis van stamboom onderzoek voor de persoon, maar in een breder kader ook voor de bestudering van de geschiedenis van de stad. Boven dien wil hij proberen het stamboomon derzoek te verbreden tot familiegeschie denis, die op haar beurt in verband gebracht kan worden met de geschiede nis van de stad en in sommige gevallen zelfs de nationale en Europese geschie denis. Dit jaar wordt in Kats een monument onthuld voor de verdronken dorpen van Zeeland. Annemarieke Willemsen zal een overzicht geven van de archeologie van dit soort verdronken plaatsen uit de Middeleeuwen. Centraal staat het ver dronken land van Zuid-Beveland, waar de stad Reimerswaal en de omliggende dorpen in 1530 bij de Sint Felixvloed verloren gingen, maar ook de verdron ken dorpen van Brabant komen aan bod. Dit verdronken land is een belang rijke bron van archeologische vondsten, die een beeld geven van het dagelijks le ven in de Late Middeleeuwen. De constatering dat onze dialecten met uitsterven worden bedreigd is al meer dan honderd jaar oud. Al die tijd waar schuwt men voor dialectverlies en taai- schaamte. Onze moedertaal is in gevaar! Jos Swanenberg zal o.a. ingaan op de verschillende dialecten in Noord-Bra bant en op de vraag in hoeverre onze dialecten met uitsterven worden be dreigd. Dat Noord-Brabant ooit heeft behoord tot het oude hertogdom Brabant, weten we allemaal wel. Maar wie waren eigenlijk die hertogen? En is er nog altijd een hertog? Arnoud- Jan Bijsterveld zal in deze lezing de Bra bantse hertogen in woord en beeld over het voetlicht brengen, van 'hertog' Karei de Grote tot en met Karei V, en van ko ning Filips II tot prins Filip van België. Ook de geschiedenis van het grondge bied komt aan bod. Uitgangspunt vormt de in 1526 verschenen Kroniek van de hertogen van Brabant door Adrianus Barlandus: hij schreef een genealogische geschiedenis van de hertogen, die on langs werd doorgetrokken tot het heden. Deze lezingenreeks is georganiseerd door BRG/BMS in samenwerking met Historisch Centrum het Markiezenhof, Bibliotheek Het Markiezaat, Heemkun dige studiekring Halchterth, Geschied kundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom en de Stichting Be zichtiging Monumenten. locatie Bergen op Zoom, Historisch Centrum het Markiezenhof data en tijdstip dinsdag, 20.00-22.00 uur 16 januari 2007: prof.dr. Arnoud-Jan Bijsterveld De hertogen van Brabant: van Karei tot Karei en van Filips tot Filip 23 januari 2007: dr. Frank Wierckx Bergen op Zoom, een stad als een h(sl)uis? 30 januari 2007: dr. Annemarieke Willemsen Schatten uit de Schelde: verdronken middeleeuwse vind-)plaatsen 6 februari 2007: dr. Jos Swanenberg Dialect in Bergen op Zoom deelnamekosten 22,50 voor 4 lezingen (incl. koffie/thee) aanmelding schriftelijk Vóór 10 januari 2007 bij het Historisch Centrum het Markiezenhof, t.a.v. Claartje Rijkers, Postbus 35, 4600 AA Bergen op Zoom of per e-mail c.rijkers@bergenopzoom.nl Momenteel zijn er al veel aanmeldingen binnen. Wees er dus snel bij, want vol is vol!

De Waterschans | 2006 | | pagina 22