Menukaarten met een verhaal: de Algemeene R.K. Officierenvereeniging De Waterschans nr. 4-2006 De Waterschans nr. 4-2006 Monique Raats De menukaart De hier gereproduceerde menu kaart is vervaardigd voor het di ner dat op 27 juli 1929 in Bergen op Zoom wordt aangericht ter gelegenheid van het tienjarig ju bileum van de Algemeene R.K. Officierenvereeniging. De kaart is in feite een prent, een lino leumsnede in zwart, waar in een rechthoekige uitsparing in het midden de gangen en de gerech ten in boekdruk in oranje zijn aangebracht. De letters en de de coratie onder in de rand zijn met penseel oranje ingekleurd. De menukaart is uitgevoerd in art-decostijl, een stijl die na de Eerste Wereldoorlog is ontwik keld uit de art nouveau en die zijn sporen heeft nagelaten tot in de jaren vijftig van de twintigste eeuw. Hoekige motieven, zoals op deze menukaart, zijn kenmer kend voor de stijl. De decoratie onderin de rand van de kaart kan verklaard worden uit de naam en het karakter van de vereniging: het kruis staat voor de katholieke signatuur, de sterren voor de officiersrangen, zoals aan gebracht op de opstaande kraag van het toenmalige uniformjasje (zie ook afb. 2 en 3) en de kroon voor trouw aan koningin en va derland. In verband met de vie ring van het jubileum in Bergen op Zoom is de kaart verder opge sierd met afbeeldingen van Bergse monumenten. De linoleumsnede voor de menu kaart is vervaardigd door de Bergse amateurtekenaar Henri Pieter Overhoff. In hetzelfde jaar waarin hij de prent snijdt, in 1929, treedt Overhoff als archivaris in dienst bij de Volkskrant en vestigt zich te Amsterdam. Hij blijft echter ge durende zijn hele leven zeer be trokken bij zijn geboorteplaats. Voorgeschiedenis van ARKO Europa staat in 1918 aan het eind van een bloedige oorlog, die bijna overal de politieke en maatschappelijke verhoudingen overhoop gegooid heeft. In Rus land heeft een revolutie plaats gehad, waarvan de gevolgen zich uitstrekken over de omringende landen. De Russische ambassade in Berlijn verspreidt actief propa ganda en de naderende nederlaag zet de politieke verhoudingen in Duitsland verder op scherp. Eind 1918 slaan matrozen van de keizerlijke marine aan het mui ten in de Noord-Duitse havens, omdat de marineleiding, ondanks het bevel van Berlijn om de zee oorlog te staken, nog een grote slag wil leveren om de eer te red den. Als reactie hierop nemen de matrozen op 30 oktober in Wil helmshaven de macht over. Deze 1 7O muiterij vindt navolging in an dere marinehavens en vanaf dat moment slaat een golf van op roer en demonstraties door het hele land. Overheidsgebouwen en kazernes worden bezet en op veel plaatsen worden soldaten- en arbeidersraden in het leven geroepen. De geest van de revo lutie rukt op naar de grenzen van Nederland. Ons land blijft tijdens de Eerste Wereldoorlog neutraal, maar de algehele mobilisatie en de oor logssituatie in de omliggende lan den hebben ook hier invloed op de sociaal-economische situatie. Er is woningnood en de prijzen stijgen fors. Smokkelhandel tiert welig. Er heerst grote onrust over mogelijke aanvallen vanuit Duits land. Een wereldwijde griepepi demie kost ook in Nederland aan velen het leven. Al deze factoren dragen niet bij aan een stabiel politiek klimaat. Na de verkiezingen van juli 1918 is een kabinet onder leiding van de conservatieve katholiek Ruys de Beerenbrouck aangetreden, maar winst van revolutionaire splinterpartijen, zoals in Amster dam, wekt de vrees voor extre misme onder de arbeidersbewe gingen. Ook in leger en vloot heerst grote ontevredenheid. Op 25 oktober breekt in de leger plaats Harskamp op de Veluwe een oproer uit. Hoewel dit op roer geen revolutionaire of poli tieke achtergrond heeft, wordt de angst voor een algehele opstand hierdoor wel aangewakkerd. De leider van de Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij (SDAP), Pieter Jelles Troelstra, ziet in dit alles aanleiding om te geloven dat ook Nederland rijp is voor revolutie. Hij wordt in deze me ning bevestigd door socialisti sche leiders in Rotterdam, waar de scheepvaart erg onder de oor log te lijden heeft en de werkloos heid hoog is. De burgemeester van Rotterdam. A.R. Zimmerman, vraagt de socialisten te helpen bij de handhaving van de orde mocht er een revolutie komen. Tijdens redevoeringen op 11 november in Rotterdam en op 12 november in de Tweede Kamer zegt Troel stra dat "de bourgeoisie gereed is om de macht op te geven". In reactie hierop mobiliseren con fessionele en royalistische orga nisaties hun achterban en mas sale demonstraties als steunbe tuiging aan regering en monarchie volgen. Op 14 november moet Troelstra dan ook erkennen dat de revolutie er niet zal komen. Deze nu afgewende dreiging ver sterkt de behoefte van een aantal katholieke officieren binnen het leger om zich te organiseren, om als het nodig zou zijn zich beter te kunnen verzetten tegen even tuele pogingen om het wettig ge zag omver te gooien. Daarnaast speelt de toenemende emancipatie van de katholieken in de krijgsmacht een rol. Ten tijde van de Republiek der Ver enigde Nederlanden zijn er wel katholieken binnen het Staatse Leger werkzaam, maar hun rol is ondergeschikt. Na 1796 krijgen de godsdienstige minderheden officieel dezelfde rechten als de protestanten, maar in de praktijk van het leger is hier weinig van te merken. Vooral onder de officieren zijn de katholieken sterk onder vertegenwoordigd. De persoon lijke dienstplicht in het begin van de twintigste eeuw zorgt echter voor een procentuele toename, met name onder reserveofficie ren. Tegelijk met de toename van het aantal katholieken in het le ger neemt ook de zorg voor het geestelijk welzijn van de solda ten toe. In 1883 zijn al de eerste katholieke militaire tehuizen ge opend en hun aantal breidt snel uit. In 1911 wordt de R.K. Bond St. Martinus opgericht, waarin katholieke onderofficieren zich verenigen. Oprichting ARKO Op 12 september 1918 verschijnt in De Maasbode een artikel van reserve le luitenant infanterie J.C.L. Stallaert onder de titel "Een tekort", waarin hij een oproep doet om een katholieke officie renvereniging op te richten. Dit ontketent een perspolemiek over de rol van de katholieke officier in het leger en de wenselijkheid of onwenselijkheid tot vereni ging. De argumenten variëren van het belang van een grotere emancipatie van de katholieke officier tot de angst voor versnip pering binnen het leger. Op 15 december 1918 wordt in De Maas bode een oproep geplaatst aan alle officieren die willen mee werken aan de oprichting van een vereniging om een kaartje te sturen naar de hoofdaalmoeze nier bij het leger te velde F.J.H. Evers. Op 23 december vindt in diens huis in Den Haag een ver gadering plaats van enkele pro minenten, waarna een groep zich gaat buigen over statuten en huishoudelijk reglement voor de nieuwe vereniging. Begin febru ari 1919 worden ongeveer 200 katholieke officieren aangeschre ven om op 16 februari samen te komen in de bovenzaal van res taurant De Kroon aan het Spui te Den Haag. 72 Officieren geven gehoor aan de uitnodiging en ruim 100 anderen betuigen schrif telijk hun instemming. Door teke ning van de lidmaatschapslijst is de oprichting van de "Algemeene R.K. Officierenvereeniging" een feit. Het hoofdbestuur wordt ge vormd door voorzitter luitenant- generaal RRC. Collette, ondervoor zitter kapitein van de Generale Staf RJ. van Munnekrede, secreta ris kapitein infanterie Th.F.M. Schaepman, penningmeester re servekapitein infanterie J.P. Boots en de leden reserveofficier van gezondheid 3e klasse A.C.M. van Moorsel, kapitein veldartil lerie I.M.P.A. Quadekker en re servekapitein infanterie G.W.E. de Quay. Op 14 maart wordt op verzoek van het hoofdbestuur hoofdaal moezenier F.J.H. Evers door de bisschop van Haarlem benoemd tot geestelijk adviseur. Onder de bestuursleden zijn ook enkele bekenden van de Bergse mili taire bevolking. Voorzitter Pierre Paul Chretien Collette woont van 1912 tot 1914 in onze stad en ondervoorzitter Petrus Josephus van Munnekrede is hier van 1911 tot 1913 compagniecommandant van het 3e Regiment Infanterie. Ook Ignatius Marie Petrus Al- phonsus Quadekker en Theodoras Francois Marie Schaepman zijn enkele jaren in onze stad gelegerd. Doel en activiteiten van ARKO De nieuwe vereniging heeft tot doel de behartiging van de belan gen van de officieren, in de eerste plaats op geestelijk en vervolgens op stoffelijk gebied, overeenkom stig de beginselen van de R.K. 1 71 Russische eieren Groeniensoep gewelde boter Versche aardappelen de Tomaten Garnalen en gehakt wijnsvleesch Witte boontjes Aard appel balletjes Vruchten Gekookte Ham Doperwtjes Meloen Slagroom arbot ordeaux St. Jutten (v. Gilse) f C 'om. Agassac (Stam) 3 Graves Supér. 3.1 Bourgogne Macon 5.5 Charlaschberger 4.0X Champ, de Bermont 5.50 Menukaart van het diner op 27 juli 1929 in Thalia, met linoleumsnede door Henri Overhoff.

De Waterschans | 2006 | | pagina 24