De Waterschans nr. 4-2006 De eerste voorzitter: luitenant- generaal P.P.C. Collette. godsdienst en de officierseed. Dit uit zich in de volgende activi teiten van ARKO: - een jaarlijkse retraite in het retraitehuis Loyola te Vught. Dit huis was in 1913 geopend om groepen de gelegenheid te bieden zich in stilte en afzondering te be zinnen als tegenwicht voor het "groeiend ongeloof en zedenbe derf in de samenleving". - overleg met de overheid om trent de (rechts)positie van de officieren. Vanaf 1922 vindt dit plaats in het Georganiseerd Over leg voor de landmacht, waarin ook de andere militaire vereni gingen zitting hebben. - het uitgeven van een maand blad. - het opzetten van een bemidde lingsbureau om (reserve)officie- ren aan een passende baan in de burgermaatschappij te helpen. Als gevolg van de demobilisatie moeten ten tijde van de oprich ting van ARKO veel reserveoffi cieren een burgerbaan zoeken. Na een reorganisatie in 1924 moeten ook veel beroepsofficie ren het leger verlaten. De vereniging kent twee afdelin gen: één voor beroepsofficieren en één voor reserveofficieren. Het streven is om in het hele land plaat selijke of regionale onderafdelin gen op te richten. Al op 3 maart 1919 start de afdeling Zuid-Lim burg te Maastricht en spoedig vol gen Noord-Limburg, Breda, Den Haag. Den Bosch en Amsterdam. Afdeling Bergen op Zoom In augustus 1920 wordt in Ber gen op Zoom de zevende onder afdeling opgericht met 12 leden. Het eerste bestuur bestaat uit voorzitter kapitein infanterie Pie- ter Clerk, secretaris-penningmees ter le luitenant infanterie Petrus Nicolaas Maréchal en als commis saris 2e luitenant infanterie Johan nes Hendrik Willem Koevoets. Ka pelaan J.H.A. Preijers treedt op als geestelijk adviseur. Het gods dienstige aspect van de afdeling uit zich in deelname van de leden aan de officierenretraites in Vught, de jaarlijkse processie in de garni zoenskerk Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming en deelname aan andere religieuze festiviteiten, zoals de Bergse H. Harthulde, de Bredase Stille Ommegang en de diocesane katholiekendag. Het verenigingsleven van de Bergse afdeling wijkt enigszins af van de andere afdelingen. Elke maand wordt een bijeenkomst gehou den die naast zakelijk ook vooral gezellig wordt ingevuld. De afde ling onderhoudt nauwe contac ten met de plaatselijke afdeling van de onderofficierenbond St. Martinus en het garnizoen in de stad. Ook worden er regelmatig lezingen gehouden, zoals op 3 fe bruari 1926 door reservekapitein infanterie A.J.L. Juten met als on derwerp "Oud Bergen op Zoom". Jubileumviering Wanneer in 1929 het tweede lus trum van ARKO wordt gevierd krijgt de Bergse afdeling de eer dit feest te organiseren. Voorzit ter van de afdeling is dan reser vemajoor infanterie Johannes George Gerardus Brüseker, ge boren in Amsterdam, maar ge trouwd met de Bergse Celestine Marie Benning. Hij is sinds 1899 regelmatig in Bergen op Zoom en Halsteren woonachtig. Secre taris-penningmeester is Johannes Hendrik Willem Koevoets, le lui tenant infanterie en geboren Bergenaar. Reservekapitein in fanterie en ijzerhandelaar Petrus Wilhelmus Maria Asselbergs is ondervoorzitter. Kapelaan A.P. Hoevenaars fungeert als geeste lijk adviseur. De Bergse afdeling telt in 1929 35 leden. De hele vereniging is inmiddels flink gegroeid. Er zijn 17 onder afdelingen door het hele land en 642 leden. Reden genoeg om het 2e lustrum op feestelijke wijze te vieren. Op vrijdag 26 juli worden de leden 's avonds om 8 uur ont vangen in het feestgebouw Tha lia. Het voltallige hoofdbestuur is aanwezig: voorzitter P.J. van Munnekrede, secretaris I.M.P.A. Quadekker, penningmeester J.P. Boots en de leden B.W.T. van Slobbe, B. van Voorst tot Voorst, J. Bakker, J.A.H. Graafland en hoofdaalmoezenier F.J.H. Evers. Onder de genodigden bevinden zich minister van defensie J.M.J.H. Lanrbooy, erelid en oud-voorzit ter van ARKO, P.A.E Blom, bur gemeester van Bergen op Zoom, garnizoenscommandant luitenant kolonel J.G. Lutz, deken Charles van Dam en vertegenwoordigers van andere militaire verenigin gen. Na een korte terugblik op de afgelopen 10 jaren en een le zing door J. Bakker over de positie van de officier in de maatschappij verzorgt harmonie Kolpings Zo nen een concert in de feestelijk verlichte Thaliatuin. De volgende morgen is iedereen al weer vroeg present voor de H. Mis, waarna een gemeenschap pelijk ontbijt wordt genoten in Thalia. Daarna volgt het meer officiële gedeelte, de afzonder lijke vergaderingen van de 2 af delingen, gevolgd door de alge mene ledenvergadering. Deze wordt onderbroken door een ontvangst op het stadhuis, aange boden door het gemeentebe stuur. Hierbij refereert burge meester Blom aan de historisch Voorzitter in 1929: generaal-majoor P.J. van Munnekrede. 172 De Waterschans nr. 4-2006 Gemeentebestuur van Bergen op Zoom en leden van ARKO voor het Bergse stadhuis. Op de eerste rij in het midden, met ambtsketen, burgemeester PA.F. Blom. Links van hem (naar linksgarnizoenscommandant J.G. Lutz, hoofdaalmoeze nier F.J.H. Evers, gemeentesecretaris J.A. van de Wouw, wethouder E.A.G. Kiepe en directeur openbare werken J. van Roessel. Rechts van de burgemeester minister van defensie J.M.J.H. Lambooy, voozitter P.J. van Munnekrede en wethou der A.G.G. Juten. De gevel van het stadhuis is op deze foto nog voorzien van de pleisterlaag, die in 1872 is aangebracht. Bij restauratie in 1931 is deze verwijderd. hechte band tussen militaire en burgerlijke autoriteiten in onze stad en de goede verstandhou ding tussen burgerij en garni zoen. Harmonie Eendracht Maakt Macht luistert deze samenkomst op. Voor het stadhuis wordt een foto gemaakt van het gemeente bestuur met de leden van ARKO. Na de lunch en de voortzetting van de ledenvergadering toont ir. A.J.L. Juten de mooiste plekjes van Bergen op Zoom. Rond 6 uur komt men samen in hotel De Draak voor de "ouderwetse bit tertafel", waarna om half 8 het feestdiner in Thalia volgt. Zo'n 60 leden zijn hierbij aanwezig. Het diner valt zeer in de smaak, want pas na middernacht wordt de tafel opgeheven. Veel nachtrust is de jubileum- gangers niet gegund, want op zondagochtend, na de H. Mis, vertrekt om 8 uur al de boot voor een tochtje over de Schelde naar Stavenisse. Na afloop wordt ie dereen met bussen weer naar het station in Bergen op Zoom ver voerd. Uit het enthousiaste ver slag in het augustusnummer van het maandblad A.R.K.O. blijkt de waardering voor de organisa tie van de feestelijkheden door de Bergse afdeling. Verdere geschiedenis Hoewel ARKO tijdens de jubi leumviering volop bejubeld wordt, zijn belangenverenigingen van militairen in die tijd aller minst algemeen erkend. Ondanks het in 1922 ingestelde overleg staat de overheid wantrouwig te genover het fenomeen "vakbond" binnen het leger. Pas na de Tweede Wereldoorlog komt hier verandering in en worden mili taire verenigingen geaccepteerd als volwaardige gesprekspartner. Evenals de confessionele poli tieke partijen, die op den duur samengaan tot het CDA, volgt ook ARKO de weg van samen smelting met andere verenigin gen. In 1971 fuseert ARKO met de Nationale Christen Officieren Vereniging tot de Algemene Christen Officierenvereniging. Deze gaat op haar beurt in 1977 samen met de Vereniging van Officieren van de Koninklijke landmacht en van de Koninklijke luchtmacht op in de Nederlandse Officieren Vereniging. De NOV is een algemene vereniging, maar zij biedt haar leden wel de moge lijkheden "om zich vanuit hun persoonlijke geloofsovertuiging of levensbeschouwing te bezin nen op en zich te uiten over de uitoefening van het officiersbe- roep. zowel binnen de krijgs macht als ten opzichte van de sa menleving". Literatuur: Geert Mak. In Europa. Amsterdam 2004. Grote Winkler Prins Encyclopedie. 9e druk. Statuten van de Algemeene Roomsch- Katholieke Officieren-vereeniging A.R.K.O., 1921. Huishoudelijk reglement van de Al gemeene Roomsch-Katholieke Offi cieren-vereeniging A.R.K.O.. gewij zigd 1925. J.A.i.H. Graafland, Gedenkboek van de Algemeene Roomsch-Katholieke Officieren vereen iging A.R.K.O. 1919- 1929. C.J.M. Kramers, "Katholieke officie ren" in Mars et historia 2004, nr. 2, p. 48-50. R. Moelker en B. Zonnenberg, "Mili taire vakbonden in een verdwijnend polderlandschap" in Carré2005, nr. 9. p. 31-37. Bronnen: Historisch Centrum het Markiezen hof, Archief van de Algemeene R.K. officierenvereeniging, afd. Bergen op Zoom 1922-1935. Met dank aan Jan Peeters voor zijn informatie over Henri Overhoff en de art deco. 1 73

De Waterschans | 2006 | | pagina 25