Boekbespreking vu BENT EEN NEGER.'': De Waterschans nr. 4 2006 DE GESCHIEDENIS VYN GASTARBEIDERS IN NEDERLAND Bas ter Stege Ineke Strouken (red.), Werken, werken, werken! Migratie en lo kale geschiedenis. Utrecht 2006. ISBN: 90-71840-66-2, 17,50. "Ik herinner me dat ik op een zondagmiddag met een aantal leerlingen een wegrestaurant bin nenstapte toen de zoon van de ei genaar naar mij toeliep en zei: 'Meneer u bent een neger!'. 'Ja', zei ik, 'dat klopt'. 'O, maar ik zag het gelèèk', glunderde hij. We la gen dubbel van het lachen". Beleving Een typerende weergave uit het boek 'Werken, werken, werken'. Deze uitgave van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur poogt een beschrijving te geven hoe gast arbeiders, vooral in de periode na de Tweede Wereldoorlog, hun ont vangst in Nederland beleefden. De publicatie bevat tal van verge lijkbare ervaringen: ook Poolse militairen, Italiaanse schoorsteen vegers en Spaanse fabrieksarbei ders komen aan bod. Daarnaast gaan afzonderlijke bijdrages in op het onderzoek naar lokale migra tiegeschiedenis. Ook biedt het boek handvatten voor de manier waarop projecten over de geschie denis van migratie kunnen wor den opgezet. Gastarbeid Vanaf het begin van de 20ste eeuw trokken migranten naar Midden- en Noord-Europa. Veelal voor werk. anderen sloegen op de vlucht voor dictatuur of andere regimes. Vele migranten bleven in Nederland, hoewel het verblijf vaak slechts tijdelijk bedoeld was. Monique Raats schreef in de eer ste editie van 'De Waterschans' van 2006 over de Italiaanse ijsfa- brikant PietroTalamini, die zich in de jaren dertig in Bergen op Zoom vestigde. Gedreven door de werkloosheid in zijn geboorte streek vertrok hij om zijn heil in het noordelijk deel van Europa te zoeken. Verschil Elke nieuwe groep migranten werd in de Nederlandse samenle ving in min of meerdere mate aan gemerkt als 'anders'. De worste ling om een nieuw bestaan op te bouwen was niet eenvoudig. De banden met de geboortestreek waren in de regel zo goed als ver dwenen. Goede en betaalbare huisvesting was moeilijk te vinden en bovendien kreeg men vaak de 'minste baantjes'. In een bijdrage van onderzoeker Marlou Schro- ver (Universiteit van Leiden) blijkt dat kinderen en kleinkinde ren van migranten die in Neder land zijn geboren en opgegroeid in de hedendaagse samenleving nog steeds worden aangemerkt als 'afwijkend'; niet voor niets wordt daarvoor de term 'allochtonen' gebruikt. Het zijn volgens haar juist subsidieregels en andere re gelingen die de aanleiding zijn -en vooralsnog blijven- om dit ver schil te cultiveren. Trots Om meer te weten te komen over het culturele erfgoed van migran ten is nader onderzoek vereist, stellen diverse auteurs. Hoe kun je migranten bij dergelijke activitei ten betrekken? Hoe zet je een lo kale infrastructuur op? Docent A. El Aissati (Universiteit van Til burg) schrijft over het onderken nen van de nuances van taalge bruik door nieuwe Nederlanders. Het interviewen van mensen over hun verleden brengt immers aller lei praktische en methodologische beperkingen met zich mee. Bou- dewijn Sittrop, onder andere por tefeuillehouder bij het Landelijk Overleg Minderheden (LOM), schetst het belang van de kennis over migranten en de noodzaak Een Turkse man bedient een felsmachine in de Deventer blikfabriek Thomassen en Drijver. het onderzoeksdoel duidelijk te formuleren. Eén van de methodes die hij aanbeveelt is jongeren en ouderen samen aan de slag te la ten gaan met het vaststellen van datgene waar zij trots op zijn als het gaat om cultureel erfgoed. Trots als voedingsbodem voor in spiratie. Samen 'Werken, werken, werken' geeft vanuit diverse perspectieven - onderzoekstechnisch, historisch maar ook taalkundig- waarde volle aanknopingspunten om in de toekomst kennis en ervaring over migratiegeschiedenis in beeld te brengen. En dat dat no dig is, blijkt wel uit het voortdu rende politieke debat over inte gratie. Daarmee is ook een diepere moraal van de publicatie aan het licht gekomen: samenle ven vergt samenwerking. In het boek staan tal van goede, per soonlijke voorbeelden. Zo ont vluchtte Frantisek Bencik het voormalige Tsjechoslowakije. Hij heeft van de meet af aan gepro beerd in Nederland te integreren. Zijn overtuiging: 'Waar brood is, is mijn vaderland'. Meer informatie Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur heeft 2007 bestem peld als het jaar van de multicul turele levensloop. Hoe leven men sen samen en welke tradities horen daar bij? En op welke waarden zijn deze omgangsvor men gebaseerd? De website www.volkscultuur.nl biedt over zichtelijk gedocumenteerde infor matie, overigens vooral voor pro fessionals.

De Waterschans | 2006 | | pagina 26