Afscheid Rochus van den Bergh Zeer de moeite waard HET 'HEER'LIJKE LEVEN IN HET MARKIEZENHOF De Waterschans nr. 4-2006 De Waterschans nr. 4-2006 Ruud Meischke we daar alle begrip voor en we zijn Rochus zeer erkentelijk voor alle jaren dat hij voor De Water schans klaar stond. Niet alleen als redactielid, maar ook als au teur van diverse artikelen. In 1991 begon Rochus al met het schrijven van artikelen voor De Waterschans. In 1994 trad hij toe tot de redactie van ons tijd schrift. In totaal heeft Rochus 19 artikelen geschreven voor De Wa terschans, waaronder 12 'Miscel lanea archivistica' over opmerke lijke archiefstukken. Daarnaast heeft hij onder andere geschreven over Joris van Spilbergen, de pro blematiek en regelgeving over mest en milieu in de Late Mid deleeuwen en samen met Gijs Huijbregts over het onverwachte bezoek van koning Christiaan II van Denemarken aan Bergen op Zoom. We hopen dan ook zeer dat Rochus door zal gaan met het schrijven van artikelen. Ma teriaal hiervoor heeft hij al ge noeg verzameld. Rochus, reuze bedankt voor alles en het ga je goed! Yolande Kortlever Hoofdredacteur Rochus van den Bergh bij zijn afscheid tijdens de redactievergadering van 16 november jl. Wat dertien jaar actief lid te zijn eest van de redactie van De Waterschans heeft Rochus van den Bergh besloten zijn werk zaamheden als redactielid te beëindigen. Als redactie hebben Op 20 september jl. verscheen het boek De Lievevrouwe straat, zes eeuwen stadsstraat ge schreven door Jan Weyts. Dit boek is gewijd aan de ontwikke ling van de Lievevrouwestraat door de eeuwen heen. De oudste verkavelingen en de geschiede nis van de huizen en hun bewo ners worden besproken, evenals de bouwactiviteiten als gevolg van economische bloei, oorlo gen, subsidies en ontploffingen. De bouwhistorie in relatie tot het gebruik en de eigendomssitu aties worden per huis beschreven. Een bijzondere plaats is inge ruimd voor boedelinventarissen, die een beeld geven van de be woners, de indeling en het ge bruik van de huizen. Het boek is full colour rijk geïllustreerd en van veel tekeningen van huizen en details voorzien. De verkoop prijs is 24,-. De Geschiedkun dige Kring heeft voor haar leden 116 exemplaren ter beschikking voor een gereduceerde prijs van 21,50. Op vertoon van uw lid maatschapskaart kunt u het boek aanschaffen bij de receptie van Historisch Centrum het Markie zenhof (di. t/m zo. 11.00-17.00 uur). Let wel: op is op! en wie het eerst komt het eerst maalt! Ook de moeite waard is een dvd getiteld 'Sporen in het Land'. Ie dereen kent de Hollandse Water linie, maar weinig mensen weten dat ook Brabant zijn waterlinie heeft: de linie van Bergen op Zoom naar Steenbergen, ook wel de West-Brabantse Waterlinie ge noemd. De linie heeft een in drukwekkende geschiedenis. Al leen, er is nu bijna niets meer van te zien. Regisseur Frans Hoeben en zijn producent SNG Film/- Digna Sinke volgden de geschie denis en de geplande ontwikke lingen in een vierdelige serie die inmiddels uitgezonden is door Omroep Brabant. Deze serie is ook op dvd uitgebracht. Naast de vier films is allerlei achtergrond materiaal verzameld dat in de computer bekeken kan worden: kaarten, oude geschriften en gra vures, geordend in een tijdlijn en op bijzondere wijze vormgegeven door de jonge ontwerpers Bob Joosten en Boy Carper. Compo nist Frank van Gompel compo neerde de muziek. De dvd is verkrijgbaar voor 15,- bij SNG Film tel. 020-6867837 e mail: sngfilm@xs4all.nl Reconstructietekening van Het Markiezenhof in vogelvlucht na de uitbreidingen en toevoegingen uit het tweede kwart van de zestiende eeuw. In: Bergen op Zoom, gebouwd en beschouwd. Alphen aan den Rijn 1987, p. 56. eet beeld van een gebouw in een boek of artikel wordt mede bepaald door het vertrekpunt van de au teur. Over de bouw van Het Markiezenhof gaf Willem van Ham een overzicht van de pos ten uit het archief.* Daarbij kende hij het complex ook goed zodat het een samenvattend ver haal werd. Ik maakte kennis met het gebouw tijdens de restaura tie en was blij dat die archiefstu die enig houvast bood. In de nummers 1 en 2 van 'De Water schans' van dit jaar sloot Ad van den Bulck daarbij aan met be schouwingen over het leven in het hoge milieu van de Markie zen. Hoezeer ik zijn grootse stu die ook bewonder, zijn voorstel voor een andere kamerverdeling van de Heer en Vrouw van Ber gen overtuigde mij niet. Het gaat te ver om aan de hand van an dere, veelal verdwenen en on voldoende gedocumenteerde pa leizen regels op te stellen, waaraan ook Het Markiezenhof zou hebben voldaan. De verschillen van inzicht be treffen de vertrekken in de grote woonvleugel tussen de kleine binnenplaats en de tuin. Van den Bulck vindt dat de hoge familie zich uit standsoverwegingen maar met de verdieping moest behelpen, en ik gun hen daarbij ook nog de ruimten op de be gane grond. In de ontwikkeling van het woonhuis nemen de onderste, gelijkstraatse ruimten vaak een onduidelijke positie in. Zij kun nen dienen als bergruimten, als dienstvertrekken, maar ook als de woonruimten van een mach tige eigenaar. De verschillende vormen zijn niet aan een be paalde tijd of sociale laag gebon den doch komen naast elkaar voor. Daarbij speelde ook de omvang van het beschikbare bouwterrein soms een rol. Mis schien kan men heel globaal zeg gen dat in Italië en Frankrijk de dienstruimten vaker onder de woonruimte lagen en in Enge land en onze gebieden meer er naast. Ook bij Het Markiezenhof was dat laatste het geval. Dat com plex bestaat uit afzonderlijke woon- en bedrijfsvleugels. Trou wens bij de meeste stadspaleizen van de hoge Brabantse adel 1 2 7

De Waterschans | 2006 | | pagina 2