C. L. de Meulemeester Co., De Waterschans nr. 1-2007 Ludovicus (afb. 5) in het huwelijk met Euphrasia Maria Immacula- ta Johanna Catharina van Hasselt (afb. 6), dochter van de burge meester van Bergen op Zoom.17 Carolus gaat op 1 oktober 1883, een commanditaire vennootschap aan met zijn broer Dr. Johannes Casemirus (afb. 7), onder de naam 'firma C.L. de Meulemeester Co.' Thuis in Goes neemt Seraphinus in 1888 de brouwerij van zijn moeder over.18 De zaken gaan blijkbaar voorspoedig, want in dat jaar wordt het woonhuis naast de brouwerij gesloopt en verrijst in opdracht van de bier brouwer een herenhuis. Na het overlijden van Seraphinus in 1894 zet zijn vrouw, Maria Anna Catharina Stieger, de brouwerij voort. Zij heeft Henricus Wilhel mus Bernardus Marie Leijgraaff als hulp in de brouwerij in dienst genomen. In 1895 treden ze met elkaar in het huwelijk. De op heffing en sloop van de brouwerij volgen in 1900. Het monumenta le herenhuis valt omstreeks 1980 ten prooi aan de slopershamer. Van bovenstaande foto (afb. 3) is alles verdwenen. Alleen de gevel steen (afb. 8) is nog bewaard ge bleven. Het kweken en verhandelen van oesters waren zeer winstgevend. Carolus Ludovicus de Meule meester was dan ook een vermo gend man. In 1888 staat hij op de eerste plaats als hoogst aangesla gene in het district Bergen op Zoom voor de verkiezingen van Provinciale Staten van Noord- Brabant.19 Op 31 oktober 1889,46 jaar oud, overlijdt hij.20 De wedu we De Meulemeester-van Hasselt laat zich in haar zaken bijstaan door haar zwagers Dr. Johannes Casemirus de Meulemeester en Johannes Petrus Gerardus Luijkx, kassier te Roosendaal (afb. 9). Luijkx was gehuwd met de oudste zus van Euphrasia van Hasselt.21 Kort na het overlijden van Caro lus wordt het bedrijf verkocht. Het levert de familie een miljoen gulden op, een vermogen in die tijd. Naar later zou blijken was deze verkoop niet onverstandig. Het verhaal gaat dat Dr. de Meu lemeester persoonlijk dit geld in 's-Gravenhage is gaan halen. Een hachelijke onderneming lijkt mij. De familie heeft acht ton zelf ge houden en stak twee ton in een nieuwe onderneming. Tot de be zittingen van de oesterkwekerij behoorden: de pachtcontracten van de Waterschans en oester- gronden in de Oosterschelde, de binnen- en buitendijkse oester putten, de opstallen op de Water schans, honderdduizenden dak pannen, tientallen miljoenen kleine en grote oesters en al het materieel nodig voor de bedrijfs voering. In 1892 wordt door de familie, naar ontwerp van architect Pet rus Johannes van Genk, een stadsvilla gebouwd in de Steen- Afb. 6. Euphrasia Maria Immaculata Johanna Catharina van Hasselt (1859-1920). Bron: privécollectie. bergsestraat (nu nummer 27, het 'Swarten Anker').22 De woning in de Fortuinstraat, inmiddels ge nummerd wijk A nummer 72 (sectie G nummer 471), wordt door J.P.G. Luykx, die als ge machtigde voor Euphrasia op treedt, op 3 augustus 1893 voor fl. 8.500,— verkocht aan Marinus Grimminck (1846-1904).28 Hij maakt er een hotel van. Eerst on der de naam 'de Fortuin' later omgedoopt in 'de Gouden Leeuw'. Thans is in dit pand, For tuinstraat nummer 14, restaurant La Pidola gevestigd. Verder wordt er door de familie veel geld geschonken aan eerst een hulpkerk en later de definitieve kerk op het Fort (Onze Lieve Vrouw van Lourdes kerk). Een Afb. 5. Carolus Ludovicus de Meulemeester (1843-1889). Bron: privécollectie. zoon van Euphrasia, Joseph Se raphinus Alphonsus Maria de Meulemeester (1886-1921), was door de bisschop van Breda aan gesteld daar een parochie te stichten. Helaas heeft hij de vol tooiing van de kerk niet meer mogen meemaken. De stadsvilla in de Steenbergsestraat zal later bewoond worden door dochter Elisabeth Johanna Maria Josepha de Meulemeester (1883-1954). Zij was gehuwd met Adrianus Hu- bertus Antonius Maria Testers (1895-1951) (afb. 10). Afb. 7. Dr. Johannes Casemirus de Meulemeester (1849-1911Bron: privécollectie. 20 De Waterschans nr. 1-2007 Nieuwe onderneming Op 7 juni 1890 wordt besloten een nieuwe maatschappij op te richten onder de naam: 'N.V. de Nederlandsche Maatschappij voor kunstmatige Oesterteelt, voor heen onder de firma C.L. de Meulemeester en Co', (afb. 11). Dit bedrijf hield kantoor in de Stationsstraat wijk L nummer 22.24 De oprichters van de N.V. waren: jonkheer, dr. Johannes Ly- dius Catharinus Pompe van Meer- dervoort, directeur van de in 1888 te Bergen op Zoom opgerichte N.V. Oestercultuur-Maatschappij 'De Mollusk' weekdier), jonk heer Reinier Jan Verschoor van Nisse, gepensioneerd kapitein der infanterie te Middelburg, jonkheer Hendrik Anne Clifford, particulier te 's-Gravenhage, Er- nest Samuel Labouchère, com missionair in effecten te Amster dam, Carel Louis van Woelderen, directeur van de stoomvaartmaat schappij 'Zeeland", Johannes Pe trus Gerardus Luijkx, kassier te Roosendaal, baron Antonie Fre- derik Robbert Evert van Haersol- te van den Doorn, oud-zeeofficier te 's-Gravenhage. Alle bezittin gen van de oesterondernemingen De Mollusk, Oud-Vossemeer, Ou de Maatschappij (de firma C.L. de Meulemeester Co.) en die van jonkheer Van den Berch van Heemstede werden ingebracht in de nieuwe vennootschap. Het doel van het bedrijf was de teelt en kweek van oesters, alsmede de oesterhandel. Het maatschappe lijk kapitaal bij haar oprichting bedroeg fl. 2.300.000,— verdeeld in 2300 aandelen van fl. 1000,— aan toonder. Deze vennootschap was op het einde van de negen tiende eeuw de grootste in haar branche. Als directeur wordt be noemd Pompe van Meerdervoort (*Brugge 5 mei 1829). Het zou deze nieuwe onderneming niet meezitten. De strenge winter van 1890-1891 zou de oestercultuur een zware slag toebrengen. On geveer 60 procent van de totale oesterpopulatie, inclusief het jon ge oesterbroed, in de Ooster schelde ging verloren. De gevol gen waren nog jaren daarna voelbaar. Van de vier oesterput ten in Bergen op Zoom werkte er een, de zogenaamde 'Gouden Ploeg', niet meer en van de drie andere kon er één ongeveer zijn géb. V leemeem* kennis TE life ANK, door wiilen haren EcÜ gedreven ouder de Firma op dsnzelfden voet zal worden voort gezet, en rij gemachtigd heeft, bü akte, geregistreerd t<- Bergen-op-Zooin aeu 9n November 1*89, om voor haar op te tre den en per procuratie te tcekeuen in saki büvengenoemden Oesterhandel, de Heereu Dr. J. C. de Meulemeester, aliiiur -en J. Luykx, Kassier te IloosoudaaL Briu.kn-op-Zoom, 9 Nov. 1889. Wed. L DE MEULEMEESTER VAN HA8ÖELr" Afb. 9. Procuratie. Bron: HCM, De Zoom, 18e jaargang, 10 november 1889, nummer 1830. onkosten dekken, terwijl de bei de overige met verlies werkten. De aandelen van N.V. De Meule meester deden op dat moment nog maar 17%.25 De oesterba ronnen verloren veel geld en het was maar goed, dat de familie De Meulemeester haar belang had teruggebracht. Gedesillusioneerd en een kapitaal armer zegt Pom pe van Meerdervoort in 1891 het oesterbedrijf vaarwel. In 1893 vertrekt hij vanuit Bergen op Zoom naar België (t Brussel 7 oktober 1908). Tot nieuwe direc teur wordt benoemd de heer Jo hannes Jacob Ochtman (afb. 12). Hij was de voormalige directeur van een garancinefabriek (garan- cine was een meekrappreparaat dat bereid werd met zwavelzuur), die vroeger in de Nieuwe Bo- gerdstraat te Zierikzee stond. In 1896 werd aan De Meulemees ter het predicaat 'Hofleverancier' verleend. De jaarlijkse aandeel houdersvergaderingen werden in de beginjaren gehouden te Am sterdam in het lokaal genaamd 'Eensgezindheid'. Pas vanaf 1906 werden deze vergaderingen in Ber gen op Zoom gehouden. Eerst in hotel 'de Hollande' in de Zuivel- straat (nu Blokker) later in 'de Draak' en 'Thalia'. Om zo veel mogelijk aandeelhouders naar de vergadering te lokken kreeg ieder- Afb. 8. Gevelsteen van brouwerij 'de Gans'. Deze steen bevindt zich in het Historisch Museum de Bevelanden te Goes. Afb. 10. Adrianus Hubertus Antonius Maria Testers (1895-1951) en zijn vrouw Elisabeth Johanna Maria Josepha de Meulemeester (1883- 1954). Bron: privécollectie. 2 1

De Waterschans | 2007 | | pagina 12