www.sintgertrudiskapelboz.nl GOED GEVOED... Hoog boven de Markiezaatsweg trotseert het slanke torentje van de Sint-Gertrudiskapel weer en wind en trekt direct de aan dacht van iedere voorbijganger. Toch is het elegante kapelletje aan de Binnenschelde ook voor vele Bergenaren onbekend. Reden voor de 'Stichting Sint-Gertrudiskapel' om daar verande ring in te brengen. Daarom gaat de Sint-Gertrudiskapel online! Heb je vragen of opmerkingen? Surf naar: www.geschiedkundigekringboz.nl Dus: go eens kijken! 2 7 pflRC n Afbeelding 8: Op de achtergevel van de Mariahoek valt te lezen dat de vroegere kruidenier Simon de Wit "honderd procent" geeft. Foto: Christine Veraart, 2006. Afbeelding 7: Naast de grote reclameschildering van Miss Blanche aan de Parallelweg is dit oude opschrift te vinden: "Coiffeur om den hoek". Foto: Christine Veraart2006. vel aan de Parallelweg, vlakbij de Wouwsestraatweg, is - weliswaar wat vaag - een oude schildering te zien van Miss Blanche. Deze reusachtige maar beeldschone jongedame maakt tot op de dag van vandaag reclame voor het sigarettenmerk Miss Blanche van Virginia Cigarettes. Op de schildering overheersen de kleu ren geel en zwart (afbeelding 6 en 7). Diezelfde kleuren zijn te zien op de schildering in de Steenbergsestraat, terug in de oude binnenstad. Daar is op de achtergevel van de Maria hoek een oude reclame van 'Simon de Wit' te zien, de kruidenier die op de benedenverdieping gevestigd was, Deze schildering is op een A-lo- Afbeelding 4: Op de hoek van de Rozemarijnstraat en de Wouwse- straat werd lange tijd naast de in gang van 'Speksla gerij Pierre Hazen reclame gemaakt voor "fijne worst en vleeschwaren". Foto ca. 1980-1990, Collectie Histo risch Centrum Bergen op Zoom. Afbeelding 6: Miss Blanche maakt aan de Parallelweg nog steeds reclame voor Virginia Cigarettes. Foto: Christine Veraart, 2006. Afbeelding 5: Reclamebord van de Ligafabriek die van 1920 tot 1953 in Bergen op Zoom was gevestigd. Uit: Ach Lieve Tijd, p.264. BInt-GertrijeIbkhpEL grrt Online! In de vorige twee afleveringen van De Waterschans schreef Dr. Willem van Ham een tweedelig artikel over Gertrudis van Nijvel, de patroonheili ge van Bergen op Zoom. Op diverse plaatsen in de stad zijn afbeeldingen van haar terug te vinden. Zo staat boven het poortje van de Grote Markt naar het Sint-Annastraatje, links van het Oude Stadhuis, een klein beeldje van Sint-Gertrudis. Dit natuur- Gertrudisbeeldje is eind jaren tachtig van de vorige eeuw gemaakt voor de Sint-Gertrudiskapel aan de Schel- delaan, In 1987 werd het initiatief voor de bouw van deze Sint-Gertrudiskapel genomen door enkele Bergenaren. Zij richtten in 1989 de "Stichting tot het herstel en behoud van de Sint- Gertrudiskapel en de Stadsfontein" Borgvliet. Die oude kapel werd in de zestiende en zeventiende eeuw ver nietigd door oorlogsgeweld. Omdat het dit jaar precies twintig jaar geleden is dat besloten werd de oude kapel te herbouwen, heeft de 'Stichting Sint-Gertrudiskapel' een website geopend waarop alle infor matie omtrent de kapel te vinden is: www.sintgertrudiskapelboz.nl. Behal ve tal van historische gegevens over Sint-Gertrudis en de bouw van het kapelletje aan de Scheldelaan, is er veel te lezen over wat er in de kapel te zien is. Speciale aandacht op de website krijgen de glas-in-lood-ra- men van de kapel, die het leven van Sint-Gertrudis en haar verering in Ber gen op Zoom tonen. De kapel met catie aangebracht: hoog boven de huizen is zij voor iedereen die vanaf de Noordsingel door de Steenbergs estraat naar beneden komt duidelijk zichtbaar (afbeelding 8). Van de vele gevelreclames uit het begin van de vorige eeuw is tegen woordig helaas nog maar weinig te zien. Daarom is het goed dat enkele reclames in ere worden hersteld. Zo werd enkele jaren geleden boven het poortje van de Moeregrebstraat naar het Mineurplein een oude recla me opnieuw aangebracht (afbeel ding 9). Ook de 'Vereniging Binnen stad Bergen op Zoom' is van plan één van de genoemde schilderingen in volle glorie te herstellen. Dit van- Afbeelding 9: In de Moeregrebstraat is deze muurschildering met reclame voor 'Firma M. van Geel zonen' enkele jaren geleden opnieuw aangebracht. Foto: Christine Veraart, 2006. wege het 25-jarig jubileum dat de Vereniging dit jaar viert. Hoewel nog niet bekend is welke reclameschilde ring hersteld zal worden, blijft op die manier hopelijk wel weer een stukje van de oude binnenstad voor de toekomst bewaard. stenen beeldje is in 1938 vervaardigd door dhr. Piet van Dongen. Enkele ja ren geleden werd een bronzen kopie van dit beeldje gemaakt voor de permanente tentoonstelling van de kerkschatten in de Sint-Gertrudiskerk. Een eerdere bronzen kopie van het op. Deze stichting realiseerde met dank aan vele medewerkers het ka pelletje aan de Binnenschelde, dicht bij de voormalige Stadsfontein. De huidige kapel is in feite een herinne ring aan een eerdere kapel, die meer zuidelijk gelegen was, dichtbij Oud- de verhalende glas-in-lood-ramen is zeer de moeite waard om eens wat beter bekeken te worden, De infor matie op de website maakt een be zoek aan de kapel nog waardevoller,

De Waterschans | 2007 | | pagina 15