De Waterschans nr. i 2007 B Jaarb Roos 2007 m T* De 66.e editite van het Jaarboek De Ghulden Roos opent met een arti kel van drs. Ottie Thiers, waarin ze zich afvraagt: Het Mastboomhuis in Oud Gastel, een "schoon lijk"? Daarin besteedt ze uitgebreid aandacht aan de familie Mast boom, die uiteindelijk dit majes tueuze pand heeft laten bouwen, een gebouw dat vele jaren sym bolisch was voor de macht en rijkdom van enkele leden uit de ze welvarende familie. Er is veel plaats ingeruimd voor de laatste telg uit dit geslacht: mr. Henri Mastboom. Door zijn levensstijl, zijn rijkdom en zijn grote belang stelling voor de streekgeschiede nis heeft hij ervoor gezorgd, dat dit gebouw met welhaast negen- tiende-eeuws interieur behouden kan blijven voor ons nageslacht. De Mastboom-Brosens Stichting, die door hem in het leven is geroe pen, heeft al vanaf haar oprichting bewezen dat de beoefening van de regionale geschiedenis haar bij zondere steun heeft. Ottie Thiers maakt er door haar soepele ver telstijl een boeiende geschiedenis van; de titel suggereert al suspense. In het vorige jaarboek heeft dr. Willem van Ham een zeer gede gen bijdrage geleverd over ge meentewapens en -vlaggen. Dit jaar heeft hij zijn aandacht ge richt op wapens en vlaggen van de West-Brabantse waterschap pen, waarvan er in feite nog maar één over is: Brabantse Delta. Ook nu weer volgt Van Ham ge- detailleerd de tamelijk recente geschiedenis van de waterschap pen en van hun wapens en vlag gen en legt het in een logisch ge structureerd artikel vast. Het is naast de gemeentewapens een standaardwerk over dit onder werp. Wat oudere Roosendalers - en wellicht ook Bergenaren - zullen bij het horen van de naam van deken Van Mierlo direct een oor deel klaar hebben. Dr. Jan Huige probeert in Deken Herman van Mierlo: instrument in Gods Hand aan de hand van archivalisch ma teriaal, maar vooral uit gesprek ken met mensen die de deken goed gekend hebben, een genu anceerd beeld te beschrijven van deze markante persoon. Tegelij kertijd geeft hij een kijk op de in vloed van de katholieke kerk vanaf het begin van de twintigste eeuw tot in de jaren zestig. Heel apart is de bijdrage van dr. Jan Stroop Over de verklein woordvorming in de West-Bra bantse dialecten. Daarin toont hij aan hoe er in deze dialecten ver kleinwoorden gevormd werden en worden en dat dit niet altijd volgens strakke regels gebeurt. Deze bijdrage is weliswaar tame lijk specialistisch van aard, maar door de toenemende aandacht voor het dialect, zowel landelijk als provinciaal, regionaal en lo kaal (met name in heemkunde kringen), is dit artikel zeker de moeite waard. Mark Buijs schrijft over De eerste drie gemeentearchitecten van Ou denbosch. De functie van ge meentearchitect in de vorige twee eeuwen is nog weinig onder de aandacht van historici ge bracht. Deze architecten worden in hun sociale context beschre ven. Het specialisme van Mark Buijs, namelijk historische ge bouwen, komt ruimschoots aan bod. Ook Adrie Bosters heeft in het verleden al enkele bijdragen aan De Ghulden Roos geleverd. In dit jaarboek richt hij zijn aandacht op Landgoed Dassenberg. Eige naren en aspecten van de geschiede nis van een Brabants cultuurgoed. Het landgoed Dassenberg lag op het grondgebied van de heerlijk heid, later gemeente, Steenbergen. Het waardevolle van dit sterk ge nealogisch gekleurde artikel is, dat de auteur eigenaren van dit landgoed vanaf ongeveer 1400 heeft weten op te sporen. Een flink aantal van hen had banden met Bergen op Zoom. Drs. Joss Hopstaken heeft dit jaar de Kroniek verzorgd, een over zicht van alle uitgaven die dit jaar (oktober 2005 tot oktober 2006) betrekking hebben op de West- Brabantse geschiedenis (waaron der de artikelen van De Water schans). De Ghulden Roos hoopt daarmee de belangstellende lezer en onderzoeker van dienst te zijn. Wellicht dat het boek ook mensen bereikt en aanspreekt, die nog geen begunstiger van De Ghulden Roos zijn. Voor het voortbestaan van dit jaarboek zou het een enorme steun zijn, als zij als be gunstiger willen toetreden. Het maakt het voor de Stichting aan trekkelijker en makkelijker om ook volgende jaar weer een jaar boek uit te brengen. Men kan zich aanmelden als be gunstiger van Stichting De Ghul den Roos via het secretariaat, Molenstraat 2, 4701 JS Roosen daal, telefoon 0165-536916 of per e-mail info@tongerlohuys.nl. De kosten bedragen 22,50 en hier mee bent u verzekerd van het jaarboek van 2007 dat in decem ber van dit jaar uitkomt. C.M.M. van Caulil Hoofdredacteur De Ghulden Roos Stichting De Ghulden Roos, Roosendaal Jaarboek no. 66 (2006) ISBN-10: 90-73179-20-3 22,50 f A IN DEZE AFLEVERING: Verslag Algemene Ledenvergadering Oestercultuur te Bergen op Zoom Armoede als dagelijkse kost Een raadselachtige wapensteen uit de Stationsstraat Een achttiende-eeuwse ruzie Wardtaal: De Mariakapel De toekomst van het dialect in Noord-Brabant Geschiedenisquiz, 2 O april 2 00 7 e Waterschans

De Waterschans | 2007 | | pagina 23