Kroonleden Deze Waterschans WELKOM De Waterschans nr. 1-2007 De Waterschans nr. 1-2007 Jacq van Gastel Nieuw redactielid In Memoriam De Waterschans Beste leden, Graag vraag ik uw aandacht voor de aankondiging van de algemene le denvergadering verderop in deze Waterschans. Wij stellen het zeer op prijs op deze avond zo veel mogelijk leden te ontmoeten, zeker gezien het feit dat uw bestuur op deze avond ingrijpend veranderd zal worden. Door een combinatie van drukke werkzaamheden en statutaire zaken zullen vier van zes bestuursleden op deze avond afscheid nemen. Met gepaste trots kunnen we u melden dat het ons is gelukt voor alle ver trekkende mensen een geschikte opvolger te vinden. Wij hopen van harte dat u op de algemene ledenvergadering uw instemming zal verle nen aan de gestelde kandidaten. Op verzoek van de penningmeester wijs ik u er op dat een deel van de leden de contributie voor het jaar 2007 nog niet heeft voldaan. Wilt u zo vriendelijk zijn deze betaling op korte termijn te voldoen onder ver melding van uw lidmaatschapsnummer? Rest mij niets anders dan u veel leesplezier te wensen met een weder om zeer informatieve Waterschans. Irene van Kemenade rj Secretaris Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 1 maart 2007 Mevrouw A. van Dinther, Ossendrecht Mevrouw N. Baartmans, Hoogerheide De heer R. de Jong, Bergen op Zoom De heer H. Meesters, Bergen op Zoom De heer A. Moerings, Bergen op Zoom De heer W. Valkier, Bergen op Zoom Inleveren kopij voor Waterschans II, 2007: VOOR 1 MEI De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaat schap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - Tapperij DE KROON - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel MERCURE DE DRAAK - GEBR. VOETS Weg en Waterbouw BV, Rosmalen - Woningstichting SOOMLAND - Stichting Wonen West-Brabant In de Waterschans beginnen we zoals gewoonlijk met de nodige mededelingen en aankondigin gen. Verheugend is dat de vacan te plek in de redactie is opgevuld door Bas ter Stege. Alvast wijzen we u op de geschiedenisquiz van 20 april en het programma na de pauze tijdens de algemene leden vergadering van 25 april. Zorg dat u erbij bent! Op pag. 5 zorgt Marco Vermunt weer voor een boeiend artikel en wel over De opgraving bij de ou de gasfabriek: de ontdekking van een vroeg 16de-eeuwse majolica pottenbakkerij. Met veel afbeel dingen weet hij dit onderwerp toe te lichten en Bergen op Zoom kan zich met recht beroe men op de eerste majolica pot tenbakkerijen in Nederland. Marco vertelt over de vondsten uit het pottenbakkersafval, de over blijfselen van de ovens die zijn te ruggevonden, maar ook over de techniek van de majolicaovens. Proenen en kapsels zijn straks voor ons ingeburgerde termen. Op pag. 17 brengt Gijs Assel- bergs het eerste deel van zijn ar tikel over de Oestercultuur te Bergen op Zoom. Wellicht weten veel Bergenaren nog wel dat er hier oestercultuur was, maar met dit artikel krijgen we een goed beeld voorgeschoteld hoe deze tak van visserij in Bergen op Zoom terecht is gekomen en wie zich ermee bezig hielden. Uit de privécollectie zijn mooie foto's gehaald van de familie De Meu- lemeester, een familie van zoge naamde "oesterbaronnen". Ward Warmoeskerken gaat in zijn Wardtaal op pag. 24 de stad in en wijst ons op de gevelrecla mes in Bergen op Zoom. Helaas zijn er daar maar weinig van be waard gebleven. Maar gelukkig hebben we de foto's nog. Wellicht zal dit artikel bijdragen aan het herstel van enkele gevelreclames. Tevens wijst Ward ons op een mooie website van de Sint-Ger- trudiskapel, ter gelegenheid van het twintigjarige bestaan van de huidige kapel. Op pag. 28 besteedt Jos Swanen- berg aandacht aan Het dialect van Bergen op Zoom en omstre ken. Het is een uitwerking van de boeiende lezing die hij 6 februari jongstleden hierover heeft ge houden voor de lezingenreeks. Het riviertje de Donge vormt als het ware de grens tussen het dia lect van West- en Oost-Brabant. Wat de verschillen zijn en hoe dat historisch zo gegroeid is wordt in dit artikel uitgelegd. In de volgende Waterschans zal Jos ingaan op de toekomst van het dialect in Noord-Brabant. Anje van Buuren brengt met haar artikel Als stenen spreken... op pag. 34 een grafplaat in de Sint- Gertrudiskerk tot leven. Onder de grafplaat bevond zich het graf van Geertruijt Harmansdochter, weduwe van Jasper Jansszoon, waard van herberg "In de Son ne". Op de grafplaat staat Geer truijt afgebeeld en in haar artikel beschrijft Anje zowel de 'mode' als de begraafgewoonten uit die tijd. Tenslotte bespreekt Cees van Cau- lil op de achterpagina het Jaar boek De Ghulden Roos. Hierin onder andere een artikel van Wil lem van Ham over waterschaps wapens en -vlaggen in de Bra bantse Delta. Al met al hopen we weer een boeiende Waterschans voor u te hebben samengesteld. Yolande Kortlever hoofdredacteur Op 15 januari 2007 is Jacq van Gastel, erelid van de Geschied kundige Kring ons op 87-jarige leeftijd ontvallen. Hij heeft zich jarenlang actief voor de Kring ingezet. Na de onverwachte dood van de penningmeester van de Kring werd Van Gastel in juli 1981 waarnemend penningmees ter. Op de jaarvergadering van 17 maart 1982 werd hij officieel tot penningmeester benoemd en deze functie vervulde hij tot juli 1993. Naast penningmeester hield hij ook de ledenadministratie bij, onderhield hij de contacten met de uitgeverijen, verzorgde hij de verzending van periodie ken en had hij het beheer over de boekenvoorraden. De toekenning van het erelidmaatschap werd als volgt gemotiveerd: "wegens zijn niet aflatende zorg voor de groei en bloei van de vereniging sinds juli 1981. De inzet van zijn grote deskundigheid op financieel- administratief gebied, in de functie van penningmeester, ver dient daarbij bijzondere vermel ding." Moge hij rusten in vrede. Johanna Jacobs Voorzitter Eind vorig jaar trad Rochus van den Bergh af als re dactielid. Inmiddels heeft de redactie een prima op volger weten te vinden. Hij stelt zichzelf aan u voor. Ik ben Bas ter Stege. Ik heb de eer om toe te mogen treden tot de redactie van 'De Waterschans'. Als trotse Bergenaar vind ik het waardevol om op basis van lokale en regionale geschiedenis te kijken naar de toekomst van morgen en overmorgen. In het dagelijks leven werk ik bij een woningcorporatie en als instructeur bij sportcentrum Fitplus. Ook ben ik actief bij de BRTO. De thema's die in 'De Waterschans' aan bod komen, bieden in mijn ogen inspiratie op sociaal, cultureel en economisch terrein. 1 FAUSTO NUMINE BERG A VICTRIX 37ste jaargang nr. 1, maart 2007 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: F. Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Ereleden J.W.A. van Gastel t Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: Drs. Irene van Kemenade Penningmeester: R. van Tilborg Duke Ellingtonerf 3 4614 XL Bergen op Zoom Tel. 0164-255427 e-mail: vantilborg.ron@wanadoo.nl Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Overige bestuursleden: Dr. Ir. T. van den Boom F. Evers Drs. K. Peijs Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx Drs. J. Dekker (redactiesecretaris) Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peeters Dhr. B. ter Stege Scannen beeldmateriaal: P. Flipsen Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp

De Waterschans | 2007 | | pagina 2