UITNODIGING JAARVERGADERING Geschiedkundige Kring 2 00 7 Leden.... opgelet! Geschiedenisquiz Tweejaarlijks ceschenk in de maak! De Waterschans nr. 1-2007 Aan de leden van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Hiermede nodigen wij u uit voor de Algemene Ledenvergadering van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, te houden op woensdag 25 april 2007, aanvang 20.00 uur in de Ontmoe- tingskerk, Bolwerk-Zuid 134,4611 DX te Bergen op Zoom. Introducés en niet-leden zijn vanaf de pauze van harte welkom. Agenda 1. Opening door de voorzitter 2. Vaststellen van de agenda 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Vaststelling verslagjaarvergadering d.d. dinsdag 25 april 2007 5. Jaarverslag van het bestuur over 2006 6. Financiën 2006 7. Kascommissie 8. Bestuursverkiezing* 9. Voornemens/vooruitblik 10. Rondvraag 11. Sluiting Pauze Historisch filmprogramma "FILMSCHATTEN VAN BRABANT". Zie informatie hiernaast. Bestuursverkiezing Conform artikel 4 van het huishoudelijk reglement geschiedt kandi daatstelling voor het bestuur door: A. de algemene ledenvergadering d.m.v. een schriftelijke kandidaatstel ling, (mede)ondertekend door minimaal 10 leden. De kandidaatstelling dient uiterlijk 14 dagen voor de ledenvergadering bij het secretariaat te zijn ontvangen. B. het bestuur: Het bestuur stelt voor te benoemen dhr. A. van den Bulck als opvolger van mevrouw J. Jacobs Het bestuur stelt voor te benoemen dhr. F. Witjes als opvolger van de heer R. van Tilborg. Het bestuur stelt voor te benoemen dhr. R van den Ouden als opvolger van de heer T. van den Boom Het bestuur stelt voor te benoemen mevr. M. Liefting als opvolger van de heer F. Evers Het bestuur stelt voor te benoemen dhr. W. Vermeulen. Jaarverslagen Om reden van kostenbesparing zal het jaarverslag 2006 van het bestuur, het financiële verslag van de penningmeester en het verslag van de alge mene ledenvergadering van 25 april 2006 niet automatisch aan de leden worden toegezonden. Leden die een volledig uitgewerkt verslag wensen kunnen dat vanaf 1 april 2007 aanvragen bij de secretaris via postbus 280, 4600 AL Bergen op Zoom of per e-mail via irenevankemenade@pla- net.nl. Daarnaast zullen voor aanvang van de ledenvergadering een aan tal verslagen in de vergaderruimte ter inzage worden gelegd. De voorzitter mevrouw drs. J.H.M. Jacobs De secretaris mevrouw drs. I.M.N.M. van Kemenade Na afloop van de jaarvergadering heeft de Kring nog een mooi histo risch filmprogramma voor u in pet to: "FILMSCHATTEN VAN BRABANT". Film wordt vaak geassocieerd met Hollywood, glamour en spektakel. Toch zijn er de afgelopen honderd jaar ook talloze films gemaakt die niets met dit al van doen hebben. Te denken valt aan documentaires, schoolfilms, bedrijfsfilms en ama teuropnamen: materiaal dat in de loop der jaren vaak een extra bete kenis hebben gekregen als histo risch document. Zo ook in Bra bant. Om u een beeld te geven van het rij ke Brabantse filmverleden zullen op deze avond een aantal Brabantse films en filmfragmenten worden vertoond. Te zien zullen zijn onder andere een documentaire over het westelijk deel van Noord-Brabant (uit 1942), een filmverslag van het bezoek dat koningin Juliana begin september 1949 aan Noord-Brabant bracht, plus enkele historische film opnamen van Bergen op Zoom en omstreken. Sinds een aantal jaren zet de afde ling Beeld en Geluid van de Bra bant-Collectie, onderdeel van de Universiteit van Tilburg, zich in om het historisch waardevol filmmate riaal van Brabant in kaart te bren gen, duurzaam te behouden en voor het publiek toegankelijk te maken. De onlangs geopende Film- en Fo tobank Noord-Brabant (www.fil- menfotobank-nb.nl) speelt daarbij een belangrijke rol. Het programma zal worden ingeleid door Frank van der Maden, coördi nator beeld en geluid van de Bra bant-Collectie (Universiteit van Til burg). Afgezien van een korte inleiding bij de te vertonen films zal hij ook iets vertellen over de Bra bant-Collectie en de Film- en Foto bank Noord-Brabant. 2 De Waterschans nr. 1-2007 Over geschiedenis en verleden van Bergen op Zoom organiseert de Geschiedkundige Kring weer de jaarlijkse GeschiedenisQuiz. Daarvoor zullen op 20 april a.s. een twintigtal quizteams van elk 6 spelers elkaar ontmoeten in de nieuwe theaterzaal van RSG 't Rijks, Burg. Stulemeijerlaan 1, Bergen op Zoom Uiteraard liggen de vragen weer op een bepaald kennisniveau maar toch niet zodanig dat teams die zich beroepshalve met de Bergse geschiedenis bezig houden, een voorsprong hebben op de his- torisch-geïnteresseerde amateur. Dus zoveel mogelijk gelijke kan sen voor de teams. We hopen dat diverse geledingen van het Bergse verenigingsleven, scholen, instellingen van gemeente en bedrijfsleven zich weer met een team zullen aanmelden. Een le denteam van Geschiedkundige Kring doet ook weer mee. Bij het ter perse gaan van dit be richt kon men zich nog volop in schrijven zodat we hier niet kun nen melden hoeveel teams er zullen meedoen. Na 30 maart 2007 zullen we dat op onze website op de pagina Activiteiten publiceren. Leden van de Kring (eventueel met een introducé) die uit be langstelling tijdens de quiz eens willen komen kijken, zijn van harte welkom op vertoon van hun lidmaatschapskaart. Voor introducés is de Geschiede nisQuiz een geschikte gelegen heid om eens met de Geschied kundige Kring kennis te maken. Voor nadere informatie Fons Evers, tel. 0164-210 283 of e-mail webteam@geschiedkundi- gekringboz.nl Bergen op Zoom internationaal op de kaart zetten: dat is één keer gelukt. De wekenlange belege ring gevolgd door de inname van de onneembaar geachte vesting Bergen op Zoom in 1747 was we reldnieuws. Veel is over deze ge denkwaardige inname geschreven in de tijd zelf en in de eeuwen daarop volgend. Een belangrijke bron is het dagboek van Jacob Eggers. Hij tekende in het Frans de belegering én de daaropvol gende inname van de stad Bergen op Zoom en het fort de Roovere op. Hij achtte zijn verslag dusda nig belangrijk dat hij het in 1750 publiceerde. Nu is deze bron voor iedereen toegankelijk gemaakt door de vertaling van luitenant kolonel Wim van Riemsdijk, op verzoek van de Stichting Vrien den van de West-Brabantse Wa terlinie. Naast kroniekschrijver is Jacob Eggers ook op andere ter reinen actief geweest ondermeer als gouverneur van Danzig. Zijn persoon en werkzaamheden staan centraal in de herdenkingsrede die de koninklijk historicus en rijksheraldicus Anders Schönberg op 10 november 1773 houdt voor de Koninklijke Zweedse Acade mie van Wetenschappen waarvan hij, net als Eggers, lid was. Deze herdenkingsrede is eveneens in druk verschenen. John Kruis heeft deze toespraak uit het Zweeds vertaald waardoor deze belangrij ke bron van de inmiddels in adel stand verheven Jacob von Eggers is ontsloten. De Stichting Vrien den van de West Brabantse Wa terlinie en de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Ber gen op Zoom hebben de krachten gebundeld en geven deze publica tie uit. De publicatie die door Drukkerij Vis Offset wordt gere aliseerd, verschijnt op 25 april 2007. Het eerste exemplaar zal op 25 april om 15.00 uur in de Hof zaal van Het Markiezenhof wor den overhandigd aan de Zweedse ambassadeur. De leden van de Geschiedkundige Kring zijn van harte uitgenodigd voor dit bijzon dere festijn. Noteer dus 25 april in Uw agenda! VOORAANKONDIGING JAARLIJKSE EXCURSIE VOOR DE LEDEN VAN DE GESCHIEDKUNDIGE KRING Traditiegetrouw zal de Geschied kundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom ook in 2007 een dagexcursie organiseren, te weten op zaterdag 15 september. 400 jaar geleden werd Michiel de Ruyter, onze grote zeeheld, gebo ren die in de zeventiende eeuw de loop van gebeurtenissen in en om ons land voor een groot deel heeft bepaald. Hij neemt in de (wereld)geschiedenis een promi nente plaats in. Diverse herdenkin gen en tentoonstellingen worden in dit "Michiel de Ruyter-jaar" aan hem gewijd, verspreid over het hele land en het hele jaar. Onze excursie gaat naar Lely stad, waar De Ruyters admiraal schip "De Zeven Provinciën" le vensgroot wordt nagebouwd op de Bataviawerf. Indrukwekkend om te zien, zeker als we deskundig gegidst worden. Bovendien zullen we "De Batavia" bezoeken, het eerder afgebouwde schip, dat in de haven ligt afgemeerd. Op onze reis naar Lelystad kun nen we nog eens de weidsheid er varen van de IJsselmeerpolders, het nieuwe land dat in de jaren 1940-1970 werd gewonnen. Na de lunch krijgen we een rond- 3

De Waterschans | 2007 | | pagina 3