Marco Vermunt Mededeling van de Werkgroep Genealogie DE GODEN TE BOVEN De Waterschans nr. 1-2007 Voordracht door Carool Popelier DE ONTDEKKING VAN EEN VROEG 1 ÓDE-EEUWSE De Waterschans nr. 1-2007 GASFABRIEK: leiding in en op Vliegveld Lely stad, dat in de nabijheid in het ruime polderland is gelegen. In het binnenmuseum zien we de geschiedenis van de luchtvaart. In het buitenmuseum staan on der andere beroemde oude vlieg tuigen opgesteld, zoals de beken de Uiver. Deelname is mogelijk voor maxi maal 100 personen. Details, zoals kosten van deelna me, aanmelding, enzovoort, zijn nog niet bekend. In Waterschans II kunnen we u meer vertellen. Noteer nu in uw agenda: Te land, ter zee en in de lucht, 15 septem ber 2007, Lelystad. Op uitnodiging van De Geschied kundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom komt voor drachtskunstenaar Carool Pope lier naar Bergen op Zoom. Wij no digen u van harte uit om op 10 mei a.s. te komen kijken naar deze wel zeer bijzondere voorstelling. De val van Icarus Popelier brengt de beroemde Griekse mythe van Icarus. Uit gaande van een beroemd schilderij van Breughel wordt stilaan het verhaal duidelijk van Icarus en zijn vader, die in hun gevangenschap verlangen naar de vrijheid. Samen bouwen zij vleugels, die hen naar de vrijheid zullen leiden: de eerste vliegende mens, nog nooit gezien in de natuur! Inmiddels staan wij er als buitenstaanders bij te kijken zonder in te grijpen, uit angst er al te zeer betrokken bij te raken... Vragen dringen zich aan ons op, zoals: wat verheft een mens en waar ontketent hij zijn eigen val? En mogen of moeten we juist ex perimenteren tot het uiterste óf omwille van respect voor de na tuur, medemens of veiligheid de gulden middenweg aanhouden? De doos van Pandora Vóór de pauze brengt Popelier een andere Griekse mythe met een vergelijkbare thematiek: go denzoon Prometheus steelt - te gen de zin van de goden in - het vuur uit de smidse der goden om In april bestaat de werkgroep ge nealogie van de Koninklijke Heemkunde Kring Essen 20 jaar. De werkgroep wil dit vieren met een tentoonstelling die geheel ge wijd is aan de familie Franken/Francken in West-Bra bant. In de tentoonstelling zullen de stambomen van een aantal stammen Fran(c)ken getoond worden alsmede foto's, bidprent jes en voorwerpen. Een wezenlijk deel van de tentoonstelling gaat over de Bergse hoveniersfamilie met deze naam. De nakomelin gen verspreiden zich, oorspronke- er de mensen mee te kunnen be zielen. Wat hij echter niet wist, was dat de mens niet in staat was met vuur om te gaan. Om de mensen te straffen lieten de go den de verleidelijke Pandora haar beruchte doos openen: krankzinnigheid, hongersnood, ouderdom werden ons deel... Theatrale voordracht met dia's en muziek Twee verhalen over de mens, die alles wil bereiken, soms verlangt naar het onmogelijke, alles wil we ten en soms God zelve denkt te zijn. Een theatrale voordracht, met tal van fraaie citaten uit de litera tuur en de beeldende kunst, en tal rijke klassieke muziekfragmenten op band; gepresenteerd door een voordrachtskunstenaar die de kunst van het vertalen van oude lijk afkomstig uit Oirschot, vanuit Zundert over de regio. Zwaarte punt ligt in Bergen op Zoom, Achterbroek (gemeente Kalmt- hout), Zundert en Ossendrecht. Daarnaast komt nog een kleinere tak aan de orde, die oorspronke lijk afkomstig was uit Tilburg en nu voornamelijk in en rond Essen leeft. Openingstijden: Zaterdag 14 april 2007 13.00 tot 17.00 uur en Zondag 15 april 2007 11.00 tot 16.00 uur. Plaats: Rietendakschuur, Kieken hoeve, Moerkantsebaan 52, Essen. verhalen naar het heden voortref felijk kan uitbeelden met zijn eigen interpretaties en speelse invallen! Popelier gebruikt geen moeilijke taal, men hoeft de Griekse mythen niet te kennen. Hij verhaalt van de goden en godinnen zo beeldend, alsof ze elk moment de zaal kun nen binnenkomen... Carool Popelier Carool Popelier is geboren in Rotterdam en heeft klassieke ta len gestudeerd aan de Universi teit van Leiden. Na jarenlang als classicus in Noord-Brabant werk zaam te zijn geweest, richt hij zich ook al weer jaren geheel op het vertellen van mythen en be roemde liefdesverhalen op tal van plaatsen. Daarnaast geeft hij rondleidingen met een mytholo gisch thema in een aantal musea. Eén keer per jaar leidt hij be langstellenden rond in Grieken land met zijn project 'Mythologie op locatie'. Thans woont Carool Popelier in 's-Hertogenbosch. Kaartverkoop Kaarten zijn vanaf 17 april te koop bij de balie van Het Markie zenhof, dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Leden van de Geschiedkundige Kring betalen slechts 5 euro (op vertoon van hun lidmaatschapskaart), niet-le- den betalen 7,50 euro. Een kopje koffie of thee wordt u bij aanvang aangeboden door de Kring. U bent op 10 mei vanaf 19.30 uur welkom in de Hofzaal van Het Markiezenhof. De voorstelling begint om 20.00 uur. 4 In het najaar van 2005 voerde de gemeente een archeolo gisch onderzoek uit op het terrein van de voormalige gasfa briek aan de Van Konijnenburg- weg. Aanleiding was de sanering van het terrein en de toekomstige nieuwbouw die het gebied een nieuwe uitstraling moet geven. De opgraving strekte zich niet uit over het hele terrein maar bleef beperkt tot de achtererven van de panden aan de Zuidzijde Ha ven. Hoewel de opgraving tame lijk kleinschalig was, waren de re sultaten opzienbarend: de resten van drie ovens, de funderingen van gebouwen en enkele afval- kuilen, die deel uitmaakten van een of meer bedrijven waar gedu rende de eerste helft van de zes tiende eeuw majolica werd ver vaardigd. Uit archiefbronnen was al bekend dat hier voor het eerst in ons land majolica werd ge maakt, maar nu kon het ook daadwerkelijk aan de hand van ovens en productieafval aange toond worden. Dat is niet alleen voor Bergen op Zoom een pri meur, maar ook belangrijk voor het onderzoek naar majolica in de rest van Europa. De Zuidzijde Haven De opgraving strekte zich uit van de voormalige achtererven van de huizen Zuidzijde Haven 27 tot en met 35, waar ooit de kantoren van de PNEM gevestigd waren (afb. 1). De geschiedenis van deze om geving is bijzonder boeiend. In de middeleeuwen maakte het huidi ge terrein deel uit van het haven gebied, waar een bonte menge ling van woningen en bedrijven te vinden was. In de vijftiende eeuw stonden hier de panden 'De Drie Coningen' (35), 'De Zwarte Arend' (33), 'De Drie Haringen' (31), 'De Swaen' (29) en 'De Tuin van Holland' (27). Naast nummer 35 liep het Drie Koningenstraatje, thans de Kabelstraat. Tussen De Zwarte Arend en De Drie Harin gen was ook een steegje, waaraan schuren en loodsen stonden. In de economische bloeitijd van de late vijftiende en de zestiende eeuw werden "Kameren" ge bouwd aan dergelijke stegen: kleine eenkamerwoningen voor arbeiders. Achter De Drie Conin gen, De Zwarte Arend en De Drie Haringen stonden ruim tien van dergelijke kameren. De percelen aan de haven strek ten zich een veertigtal meters zuidwaarts uit tot aan de voet van de stadswal. Deze 'vest' werd al genoemd in 1424. Hoewel er veel gegevens zijn over de eigenaren van de panden - velen waren schipper - is min der bekend over de bewoners en de bedrijvigheid die er zich in de late middeleeuwen afspeelde. Dat veranderde in de zeventien de eeuw. Omstreeks 1600 startte de familie Drabbe een brouwerij achter De Tuin van Holland. Ach ter De Zwarte Arend was in 1585 een smouterij in productie geno men, waarbij een conflict ont stond omdat de olieslager Jacob Jacobs het steegje afsloot, waar door de kameren niet meer be reikbaar waren vanuit de haven. In de zeventiende eeuw kwam De Zwarte Arend in bezit van burgemeester Francois Vroet- schap. Het steegje, dat met een poort afgesloten kon worden, werd al snel 'Poort van Vroet- schap' genoemd. Vroetschap ver kocht het achterhuis mét een pot- terij in 1639 aan Egbert Egberts, Afb. 1. De achterkant van de huizen aan de Zuidzijde Haven; rechts het PNEM kantoor van 1976.

De Waterschans | 2007 | | pagina 4