De Waterschans nr. 1-2007 Afb. 4. De eerste, grootste oven achter de Swaen lage gedeelte. Tijdens de sanering zelf zijn wel regelmatig waarne mingen en opmetingen gedaan. Toen is ook gebleken dat de bouw en de sloop van de fabriek vrijwel alle oudere sporen had den vernietigd. Het onderzoek leverde allerlei archeologische resten op, zoals funderingen, kuilen en putten die gedateerd kunnen worden van de vijftiende tot de achttiende eeuw. Ze lagen vrij ondiep onder het oppervlak. Oven 1 Achter het pand 'De Swaen' kwam een grote, rechthoekige structuur van 3,50 x 5,25 meter aan het licht, bestaande uit verbrande klei en baksteenpuin. Hierin wa ren twee langwerpige taps toelo pende kanalen van baksteen ge metseld. Ook de bodems waren van steen. De zijkanten van de kanalen vertoonden duidelijk de sporen van verhitting. De kana len lagen vol met as en baksteen puin (afb. 4). Aan de zuidzijde lag een recht hoekige ruimte van 3,50 bij 6 me ter, met de restanten van een bakstenen vloer. Daarachter lag nog een ruimte. Helaas was het kantoor van het energiebedrijf in 1976 dwars door deze funderin gen gebouwd zodat we niet we ten hoever de bebouwing nog doorliep. Het raadselachtige bouwsel moet ooit een oven zijn geweest. Een Afb. 5. Stenen van het ovenrooster. aanwijzing voor de oorspronke lijke werking gaven de stenen die in de sleuven lagen. Die hadden een bijzondere u-vorm: als ze op hun kant stonden vormden ze een vloer met smalle spleten (afb. 5). Alle stenen waren aan één kant enorm verbrand. Er werd een hoge temperatuur bereikt, wat betekent dat het zeker een keramiekoven is geweest en niet een stookoven van bijvoorbeeld een brouwerij. Aangenomen wordt dat de ste nen ooit de vloer vormden van het stookgedeelte van de oven. Die vloer rustte waarschijnlijk op stenen boogjes, waar helaas geen resten van bewaard waren. De hele bovenbouw van de oven was immers verdwenen. De as kon door de spleten in de sleuven val len, die dienst deden als asladen. Toen de oven buiten werking ge steld en gesloopt werd, zijn gedeel ten van de vloeren in de asladen terecht gekomen. In tegenstelling tot het puin van de rest van de oven, waren die stenen niet meer geschikt voor hergebruik. Boven het stookgedeelte bevond zich oorspronkelijk de ovenka mer zelf. Naar alle waarschijnlijk heid had die net zo'n vloer als in de stookruimte. Sommige stenen hadden aan de niet-ingebrande zijde grote vlekken en spatten van loodglazuur en zijn waar schijnlijk van deze bovenste vloer geweest. Waarschijnlijk hebben we te ma ken met twee grote ovens naast 8 De Waterschans nr. 1-2007 Afb. 6. De tweede oven achter de Drie Haringen. elkaar, allebei met een drieledige opbouw: onderin de aslade, daar boven de stookruimte en daarbo ven weer de ovenkamers. De to tale hoogte wordt op meer dan twee meter geschat. Oven 2 Achter het huis 'De Drie Harin gen' kwamen de restanten van een andere oven tevoorschijn. Het was een rechthoekige con structie van gemetselde bakste nen met een inwendige lengte van 2,58 meter en een breedte van tenminste 1,10 meter. Het steenformaat bedroeg 47 x 9 x 187 centimeter. De vloer was flink ingebrand en verglaasd door con tact met het vuur. De witgeel ver brande ovenwanden waren maar 10 centimeter hoog bewaard, dus ook hier ontbrak de hele boven bouw. Jammer genoeg waren er aan de noordzijde twee moderne mantelbuizen doorheen gegraven zodat een flink deel van de oven verloren was gegaan. Er waren geen sporen van een bedrijfs ruimte bij de oven (afb. 6). De grens tussen deze oven en de andere, veel grotere, was tegelijk ook de grens tussen de beide per celen van De Swaen en De Drie Haringen. De oven van De Drie Haringen werd waarschijnlijk van uit de westelijke richting (aan de korte zijde) gestookt. Omdat de ze oven een ingebrande vloer had, zal de opbouw eerder twee ledig zijn geweest: een stook ruimte onder en een ovenkamer boven. Er was geen opvangka- naal voor de as. Oven 3 Vlak naast deze oven werd nog een deel van een derde oven of stookruimte gevonden. Het was een twee meter brede constructie van baksteen en leem, waarin twee smalle rechthoekige uitspa ringen waren gemaakt. De ran den ervan vertoonden sporen van verhitting. De bovenbouw ont brak, maar erger nog, vrijwel de hele oven was door de moderne mantelbuizen vernield. De oor spronkelijke lengte viel niet meer te achterhalen. Het baksteenfor maat bedroeg 47 x 9 x 18 centi meter (afb. 7 rechts). Op het eerste gezicht leek deze oven een verkleinde versie van de eerste, achter De Swaen. De beide verdiepte sleufjes hadden bodems van daktegels en bak steen en waren bedekt met as. De verhitting was niet zo intens als bij de tweede oven, waardoor het aannemelijk lijkt dat het ook hier om asladen gaat van een oven met een driedelige opbouw. Van deze laden resteerden alleen nog de uiteinden en de achterwand. Deze oven zou dan gestookt moeten zijn vanuit noordelijke richting, dus vanuit het pand De Drie Haringen. Oven twee en oven drie lagen beide op het erf van dat pand, maar hebben waarschijnlijk niet tegelijk gefunctioneerd. De der de oven bevond zich immers te gen de veronderstelde ingang van de tweede oven en bovendien was hij gebouwd op een afvalkuil die ook te maken had met het productieproces op dit erf. De techniek van de ovens Als we terugkeren naar de eerste oven, dan is duidelijk dat het een groots opgezette constructie is geweest. Tijdens het onderzoek werd ontdekt dat de hele oven (of misschien is het beter om te spreken van twee ovens naast el kaar) ooit een keer gerepareerd was. Onder de vloeren van de sleuven zaten nog oudere vloe ren. De 3 meter lange asladen waren in eerste instantie gemet seld van stenen met een formaat 4-5 x 87 x 18 centimeter. Een Afb. 7. De tweede en derde oven van de Drie Haringen.

De Waterschans | 2007 | | pagina 6