De Waterschans nr. 3-2007 J Afb. 9. Tekening gemaakt door de Koninklijke Maatschappij De Schelde van de stoomraderkorboot Felix. Bron: De Nederlandse RaderstoomvaartW.J.J. Boot, uitgeverij De Alk B.V. 1990. Halsteren (Sectie E nr. 101, 102 en 103). Wanneer deze firma is opgericht is nog onbekend. Cor- nelis Hartog doet al wel mee aan de verpachting in 1877 van oes terpercelen in de Oosterschelde. Deze firma komt met Bergen op Zoom in conflict vanwege de ka nalisatie van het riviertje De Zoom. In een brief aan de ge meente Bergen op Zoom van 10 februari 1885 verzoekt Firma Hartog Co. toestemming tot het maken van een nieuwe ste nen duiker in de noordwestelijke dijk voor het inlaten van zout water en een nieuwe daarbij be horende geul.16 Deze brief is gete kend per order P.H. de Rijke, di recteur van deze oesterkwekerij. Wat is het probleem: door het verbeteren van het riviertje De Zoom stroomt er teveel zoet wa ter langs de inlaat van de oester put zodat bij eb en ongunstige windrichting het zoete water in de haven en bij de inlaatduiker blijft staan. Na bijna twee jaar bakkeleien en brieven aan de ge meente en provincie over en weer worden de werken uitge voerd. Cornelis Hartog krijgt eind 1886 van de gemeente Ber gen op Zoom een vergoeding tuur van mosselen, sedert eenigen tijd ook die der oesters uitoefent; dat hij met 't oog hierop na het eindigen en vóór het begin van het aanstaand badsaisoen gaarne gebruik wenscht te maken van de beide kommen der Bad en Zwem inrichting; dat die kommen gedurende de bo ven aangegeven tijd geheel doel loos zijn en dat hij die wenscht te gebruiken tot het bewaren van af te leveren oesters, waardoor die kommen en taluds niets zullen lij den; dat hij zich gaarne wil verbinden om, indien er schade aan de kom- Afb. 8. De BZ 18, stoomraderkorboot Felix aan de kade bij de Waterschans in de buitenhaven van Bergen op Zoom. Op deze foto is duidelijk te zien dat in die tijd de oesterbedrijven langs de gehele Havendijk eigen losplaatsen hadden. HCM Bergen op Zoom, topografische atlas, foto SKOQ017. van ƒ5.000,- in de kosten van een door hem te maken inlaatduiker met bijbehorende werken. Wouters De meest originele aanvraag om een oesterkwekerij te beginnen komt van Johannes Wouters. Jo hannes Wouters, geboren te Phi lippine 14 februari 1835, doet op 23 augustus 1888 het volgende verzoek uitgaan: Aan Heeren Burgemeester en Wet houders van Bergen op Zoom, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Johannes Wouters te Bergen op Zoom; dat hij bij zijnen bestaanden cul- 106 De Waterschans nr. 3-200 7 les bij het einde van de huur in goede staat moet worden opgele verd. Door de Gemeenteraad wordt het verzoek echter van de hand gewezen omdat het onmo gelijk is voor aanvang van het badseizoen alle voor de badgas ten gevaarlijke bestanddelen op te ruimen. Dr. de Meulemeester, lid van deze Raad, stemt blanco. Waarschijnlijk wil hij niet in con flict komen met zijn belang in Firma De Meulemeester en Co. Teloorgang van de oesterkweke rijen te Bergen op Zoom Te Bergen op Zoom ligt nabij de haven een reeks binnendijkse oes terputten, waarvan de aanlegkos- ten een aanzienlijk kapitaal verte genwoordigen. Uit topografisch, zowel als bacteriologisch/che misch onderzoek blijkt, dat de ligging van de meeste van deze oesterputten zeer ongunstig is. De ondergang van de oesterkwe kerijen in Bergen op Zoom is dan ook te wijten aan de onhy giënische toestanden in de stad en in de haven. De ondiepe, door slikken en zandplaten omringde en bij laagwater geducht stinken de haven, is niet geschikt om zui ver water op te nemen. Daarom is met name de oesterput van De Hartog Co. dicht bij de haven mond, zeer slecht gelegen. De bin nenhaven van Bergen op Zoom moet, om deze op diepte te hou den, regelmatig worden uitgebag gerd. Deze modder wordt in bak ken weggebracht en uitgestort op perceel 404 aan de zuidzijde van de haven tegen de dijk bij de Wa terschans (afbeelding 11). In een brief van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid aan de Burgemeester van Bergen op Zoom van 8 juli 1905 doet de in specteur zijn beklag: Bij een bezoek, dat ik onlangs aan Uwe gemeente bracht, bleek mij, dat de bagger uit de haven in de nabijheid van de oesterputten van de Meulemeester wordt ge loosd. Dit levert een ernstig ge vaar op voor besmetting van deze putten.19 De opzichter van Gemeentewer ken reageert met een brief aan het college van B W als volgt: Er is geen andere plaats te vinden waar men met de baggerspecie kan komen. Er zou op het Noord- land of beter nog op het Zuidland men of taluds mocht onstaan, die voor zijne rekening te laten her stellen en bovendien bereid is ee- ne billijke vergoeding voor het gebruik te willen betalen; dat hij zich overtuigd houdt, dat Uw Collegie steeds genegen is al les te doen, wat in haar vermogen is, waar het geldt het bevorderen der industrie. Redenen waarom hij zich tot Uw Collegie wendt met het beleefd verzoek hem te willen vergunnen, gedurende den tijd als boven is aangegeven, de beide kommen der Bad en Zweminrichting te ge bruiken.11 Zijn verzoek wordt behandeld in de vergadering van 5 oktober 1888.18 Het advies van de ge meentelijke opzichter luidt posi tief en hij adviseert tot verhuring tegen 60,- voor een half jaar, met de bepaling, dat op het te ge bruiken gedeelte een houten vloer moet worden gelegd en al- Afb. 10. Overzichtskaart van de situatie der Oesterputten te Bergen op Zoom 1900. HCM Bergen op Zoom, topografische atlas, foto KG 108. Afb. 11. Detail van een kaart van de visserijen in de Oosterschelde. Bron: HCM Bergen op Zoom Notariële Archieven Bergen op Zoom, notaris M. Bax, akte 539, inv. nr. 1328. 107 Orxlor ft tl rn to ita i:.\ or /.oom S/tH.r A

De Waterschans | 2007 | | pagina 12