0 De Waterschans nr. 3-2007 De Waterschans nr. 3-2007 Bezoek ook eens onze website! Private/Le soldat Charles Joseph Beaudry Private/Le soidat George Robert Barritt 124 De Geschiedkundige Kring, Het Markiezenhof Boekhandel Quist WOENSDAG 1 7 OKTOBER, 2 O.OO UUR, IN HET MARKIEZENHOF 125 Dijk verbetering Na de gevaarlijke en extreem ho ge waterstand in de Maas in 1999 werd er een dijkversterkingsplan opgesteld en ten uitvoer ge bracht. Ook de dijk bij Kapel- sche Veer viel daaronder. Bij de ze werkzaamheden werden er in 2000 onder andere drie stoffelij ke resten van Canadezen gevon den. Deze drie bleken te behoren tot de vermisten van het Lincoln en Welland Regiment. De eerste die vrij snel geïdentificeerd werd was soldaat Victor Garton Ho- wey. Hij is op 10 november 2000 op het Canadese kerkhof in Ber gen op Zoom bij zijn kameraden met militaire eer begraven. De andere twee werden pas later geïdentificeerd als de soldaten Charles Joseph Beaudry en George Robert Barritt. Ook zij zijn op 2 november 2001 op voornoemd kerkhof eveneens met militaire eer begraven. Herdenking Elk jaar wordt eind januari de slag om het Kapelsche Veer bij het monument aldaar herdacht. Het monument is 'geadopteerd' door de basisschool De Bron. De Bergenaar Leon Roosen boom is met enkele getrouwen steeds weer bij de herdenking aanwezig. Bij het monument aan de voet van de dijk leggen zij bloemen. Daarna bezoeken zij het Canadese kerkhof te Bergen op Zoom om daar op de graven van de genoemde Canadese sol daten eveneens bloemen te leg gen. Zo vertegenwoordigen zij als het ware de familie in het ver re vaderland. Op deze wijze hou den zij op een bijzondere manier de herinnering aan onze bevrij ders levend. Noot: Afb. 4 en 5. De portretten met tekst zijn afkomstig van de begrafenisannonces. D/122680 Régiment Lincoln et Welland Lincoln and Welland Regiment Dalhousie, NB (N.-B.), Canada L/2611 Régiment Lincoln et Welland Lincoln and Welland Regiment Runciman, Saskatchewan, Canada PRESENTEREN IN DE WEEK VAN DE GESCHIEDENIS: Dit voorjaar verscheen een bio grafie van Hugo de Groot ge schreven door Henk Nellen. De recensies waren zonder uitzon dering zeer lovend. Op uitnodi ging van De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Ber gen op Zoom en Het Markiezen hof komt de heer Nellen, zelf oud-Bergenaar, naar Bergen op Zoom voor een lezing. Wij nodi gen u van harte uit om op 17 ok tober aanstaande te komen luis teren naar deze interessante en bijzondere lezing. Met zijn onafscheidelijke boe kenkist, symbool van een specta culaire ontsnapping uit Slot Loe- vestein, werd Hugo de Groot onlangs opgenomen in de canon van de vaderlandse geschiedenis. Die keuze was terecht, want De Groot, of Grotius, zoals hij zich in zijn Latijnse boeken noemde, is de belangrijkste Nederlandse geleerde uit onze Gouden Eeuw. Hij schreef invloedrijke werken over het (zee)recht, de vader landse geschiedenis en de kerke lijke eenheid. Hij onderscheidde zich als dichter van Latijnse poë zie, werkte aan een omvangrijk Bijbelcommentaar en schreef tussen de bedrijven door ook nog eens duizenden brieven. De ze correspondentie is de belang rijkste bron voor de kennis van Grotius' leven en werken. Henk Nellen (1949) studeerde van 1968 tot 1974 Geschiedenis aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, met als hoofdvak Nieuwe Geschiedenis vóór 1870 en de bijvakken Economie en Geschiedenis van de intellectu ele betrekkingen tussen de West- Europese landen in de zeven tiende eeuw. In de periode augustus 1974 - november 1980 werkte hij als docent geschiede nis in het middelbaar onderwijs. Vanaf 1 november 1980 leidde hij het Grotius-Instituut van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen. In 1992 ging het Grotius-Instituut op in het (Constantijn) Huygens Insti tuut. Sindsdien is hij als senior onderzoeker aan de laatstge noemde instelling verbonden. Als medewerker van het Grotius- Instituut en het Constantijn Huy gens Instituut werkte Nellen aan de uitgave van de Briefwisseling van Hugo Grotius, de delen XIII- XVII. Daarnaast verrichtte hij onderzoek naar andere aspecten van de zeventiende-eeuwse ge leerde wereld. Onlangs voltooi de hij een biografie over De Groot: Hugo de Groot. Een leven in strijd om de vrede 1583-1645 (april 2007). Informatie Kaartverkoop Toegangskaarten zijn vanaf dins dag 2 oktober te koop aan de ba lie van Het Markiezenhof (dins- Ilenk Nellen. dag t/m zaterdag, 11.00 - 17.00 uur). De kaarten kosten 5 euro. Ook niet-leden van de Ge schiedkundige Kring zijn van harte welkom. Zaal open om 19.30 uur. Een kopje koffie of thee wordt u aangeboden door de organisatoren. www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Afb. 6. Canadese soldaten dragen de kist van Charles Beaudry. Bron: Canadese krant National Post van 03-11-2001. 1. - www.ashofc.ca/ashistkapeI.htm (kapelsche veer). - The Lines, A history of the Lincoln and Welland Regiment at War, Geoffrey William Hayest, Alma-Ontario 1986 - Chapter five, Kapelsche Veer pg. 77-95. Lezing over Hugo de Groot, door Henk Nellen

De Waterschans | 2007 | | pagina 21