Boekbespreking 2007 De Waterschans nr. 3 2 00 7 Bas ter Stege ing. Ere wie ere toekom(s)t? Geschiedenis leeft vandaag en morgen! S Patrick van der Duin, Tegen de Geschiedenis, pleidooi voor een toekomstgerichte samen leving, Delft 2007, ISBN: 90-59721-68-3, 23,-. Weet u nog welk gebied in 1612 werd drooggelegd? En het jaar dat Michiel de Ruyter werd ge boren? Vooruit, nog één dan: wie was de maker van de Grondwet van 1848? In de 'Canon van Ne derland' laten deze en vele ande re belangrijke personen en ge beurtenissen zien hoe Nederland zich in de afgelopen eeuwen ont wikkeld heeft. Patrick van der Duin, auteur van de publicatie 'Tegen de Geschiedenis, pleidooi voor een toekomstgerichte sa menleving', stelt dat het belang van geschiedenis op dit moment flink overschat wordt. Tegenreactie Van der Duin vraagt zich af in welke mate we kunnen leren van de geschiedenis en wat de voor spellende waarde van historische ontwikkelingen kan zijn. De groeiende aandacht voor ge schiedenis in media -denk aan tv- programma's als Andere Tijden en Memories -, politiek en on derwijs kan volgens hem als te genreactie worden gezien op ontwikkelingen als globalisering en individualisering van de sa menleving: "hoe sneller de we reld verandert en hoe complexer die wordt, des te meer mensen verlangen naar de herkenbaar heid, kleinschaligheid en de een voud van vroeger". Waar ligt de basis? Patrick Van der Duin (1970) is als onderzoeker verbonden aan de faculteit Techniek, Bestuur en Management van de Technische Universiteit Delft. Dat Neder landers verslaafd lijken aan ge schiedenis, komt volgens Van der Duin doordat in de huidige tijd wordt verondersteld dat de ge schiedenis zichzelf kopieert en dat er -letterlijk- leerervaringen mee te verdienen zijn. Onte recht, zijn inziens. De geschiede nis wordt immers telkens her schreven door nieuwe feiten, andere perspectieven en wisse lende interpretaties. Bovendien bestaat er geen historisch ijkpunt voor de geschiedenis. Herhalen én verbeteren Zijn eigen nuances ten spijt - "Moslimterrorisme is wat anders dan het RAF-terrorisme uit de jaren '70"- lijkt Van der Duin de iteratieve (ofwel: wederkerende) 'betekenis' van geschiedschrij ving te onderschatten. In de con text van zijn onderzoek komt dit belang neer op het zich in func tionele zin herhalen van bepaal de ontwikkelingen en gebeurte nissen waarbij er op basis van het heersende tijdgewricht waarde toevoegingen worden gedaan (als het gaat om het vinden van effectieve oplossingen). Ergo: Van der Duin trapt wel erg tegen zijn eigen schenen aan. Juist doordat de wereld verandert -we blijven het menselijk bestaan continu optimaliseren en onszelf dagelijks 'doorontwikkelen'- zijn we in staat de dingen waar we te gen aan lopen op een slimmere manier de baas te worden. Of dat lukt, is uiteraard een tweede. Pu blicist Maarten van Rossem kraakt in zijn voorwoord op een zelfde wijze een kritische noot. Concrete problemen vragen om pragmatische oplossingen: "De toekomst komt dan vanzelf wel". Toetsen? De vijf aanbevelingen om de sa menleving (weer) toekomstge richt te maken zijn sympathiek maar hebben in het licht van de rest van de publicatie weinig meerwaarde. Het schoolvak 'Toekomst' moet kinderen leren een stap vooruit te denken; ma nagers en politici moeten hun beleidskeuzes toetsen aan toe komstige ontwikkelingen, opdat continuïteit van bedrijven en or ganisaties gewaarborgd is. Naast een dergelijke 'Toekomsttoets' moet er een 'Canon voor de Toe komst' komen. Door toekomsti ge verhalen van Nederland te verbeelden, krijgen mensen een idee wat hen mogelijk te wach ten staat. We mogen er van Van der Duin lustig op los filosofe ren. Ieder mens in 2050 een chip met Internet in zijn lijf? Neder land als nieuwe hoofdstad van de republiek Europa? Of misschien toch De Beemster weer onder water Jt Schans IN DEZE AFLEVERING: Blubber, scherven en goud 2 Wardtaal: Twee schilderijen vol historie Bergs Diep Een wapenschild in het wilhelmietenmuseum De Gilden van Sint Ambrosius en Sint Sebastiaan "Al moest ik er droog brood voor eten" Verslag jaarexcursie Patrick van der Duin E VvATERSCHANS - JKTKfe Pat RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL v RAPPORT V UI! L I I v I TE HUIJBERGEN

De Waterschans | 2007 | | pagina 22