BOEK LIEVEVROUWESTRAAT VAN JAN WEYTS AANKONDIGING MINI-EXCURSIE HOFZAALLEZINCEN 2008 8 6 O.L.V JAN WEYTS 8 7 De Waterschans nr. 3-200 7 30 jaar onderzoek naar de bouwhistorie en bewoners van de panden in de Lievevrouwestraat heeft zijn beslag gekre gen in een prachtig boek van Jan Weyts. Het boek is gewijd aan de ontwikkeling van de Lievevrouwestraat door de eeuwen heen. De oudste verkavelingen en de geschiedenis van de huizen en hun bewoners worden besproken, evenals de bouwactiviteiten als gevolg van economische bloei, oor logen, subsidies en ontploffingen. Hiermee krijgt men niet alleen een indruk van de bewoningsgeschiedenis van de Lievevrouwestraat, maar tegelijk ook een aardig overzicht van de geschiedenis van Bergen op Zoom aan de hand van deze straat. De bouwhistorie in relatie tot het gebruik en de eigen domssituaties worden per huis beschreven. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor boedelinventarissen, die een beeld geven van de bewoners, de indeling en het gebruik van de huizen. Het boek kan tevens als naslagwerk worden ge bruikt aangezien er lijsten van eigenaren, (onder)huurders en bewoners zijn opgenomen. Dit onderzoek naar eigena ren en boedelinventarissen is door Ria Weyts verricht. Hiermee heeft zij een substantiële en interessante bijdrage geleverd, immers, men krijgt een goed beeld van de mensen die hier gewoond hebben en vaak ook hun beroep aan huis uitoefenden. Leden van De Geschiedkundige Kring kunnen het boek met korting aanschaffen bij de receptie van Het Markie zenhof 21,50). De voorraad is echter beperkt, dus weest er snel bij. P l. h°r^nhar? geweykt aan de organisatie van een nieuwe lezingenreeks. De Stichting Brabantse Ge- JUschiedbeoefenmg heeft zich uit de organisatie teruggetrokken, maar de rest van de organisatie is n gJfA"' 5fe. beStaat Ult Het Markiezenhof Historisch Centrum, De Geschiedkundige Kring mfmS n ng Hal,ckterth en Bibliotheek Het Markiezaat. Hierbij heeft Stichting Bezichtiging Mo numenten zich inmiddels aangesloten.Op dit moment zijn de sprekers en onderwerpen al bekend In de volgende Waterschans zullen de onderwerpen van de lezingen nader beschreven worden. Eerder zal Sn fnlH°rmh le nm T T °nze website www-geschiedkundigekringboz.nl en door middel van folders bekend gemaakt worden. In dit stadium kunnen we u al de data doorgeven, dus reserveer een plekje in uw agenda van 2008: Dinsdag 12,19 en 26 februari en 4 maart 2008 (aanvang 20.00 uur) De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op ?lSelnTkOSten bfdragen 22'50 voor vier lezingen (incl. koffie/thee). Alleen aanmelding voor de gehele reeks van vier lezingen is mogelijk. s U kunt zich alvast opgeven via het e-mailadres lezingenreeks@bergenopzoom.nl onder vermelding van uw naam, adres, telefoonnummer, e-mailadres en het aantal personen. U kunt zich ook telefonisch aanmelden bij de receptie van Het Markiezenhof, tel. 0164-277077. 12 februari: De cartografenfamilie Adan door Joss Hopstaken en Martijn Storms 19 februari: De Brabantse Wal door Willem de Weert. 26 februari: Suiker in Bergen door Willem Heijbroek. 4 maart: De musealisenng van de gebouwde omgeving in en rond Bergen op Zoom door Aerlant De Waterschans nr. 3-200 7 Zondag 25 november 2007, aanvang 12.00 uur Met de mini-excursie brengen we deze keer een bezoek aan Mol straat 8-10, Kremerstraat 22 en Blauwehandstraat 34. MOLSTRAAT 8 EN 10 Het huis Molstraat 8 zal uit de eerste helft van de vijftiende eeuw dateren. Het is aan de ach terzijde vóór 1750 drastisch inge kort, doch het voorgedeelte om vat nog een gave kelder met tongewelf, balklagen van moer en kinderbalken met op de ver dieping zelfs nog de stijlen van een houtskelet, evenals de on derste schaargebinten en gordin gen van een eiken kap. Het huis Molstraat 10 lijkt, gelet op de sleutelstukprofilering iets jonger te zijn, doch zeker wèl vijftiende-eeuws. Van de oude constructies resteren een kelder met tongewelf, de moerbalken (met uitzondering van de zuide lijkste in de zolderbalklaag) en de bouwmuren. De oorspronke lijke muurplaathoogte van de kap is nog aanwezig op de schei ding tussen nr. 8 en 10. Het voor gedeelte van de zolderbalklaag is begin twintigste eeuw verhoogd, waarna daar een kap geplaatst is. KREMERSTRAAT 22 Het pand bestaat uit een histo risch voor- en achterhuis en 2 re centere bijgebouwen aan de oostzijde, waarvan het zuidelijke mogelijk nog niet zichtbare ou dere onderdelen bevat. De kel der heeft een tongewelf met as loodrecht op de straat. Het voor huis heeft twee balklagen van moer- en kinderbalken, daterend uit omstreeks 1475, waarvan de zolderbalklaag zichtbaar is. De kap heeft eiken schaargebinten, keperspanten, flieringen en gor ding en wellicht rondhouten den nen sporen. De balklagen in het achterhuis zijn niet bekend. De bovengevel dateert groten deels uit 1656. In oorsprong wa ren er twee vensters op de eerste verdieping met daaronder guir landes. De bestaande nis op de tweede verdieping bevatte tot circa 1960 een leeuwtje. Er bo ven stond een venster. De trap gevel werd bekroond met een timpaan, vaas en beeldhouwwerk In de achttiende of vroeg negen tiende eeuw is de topgevel ver vangen door een kroonlijst met daaronder twee vensters. De Swaen, BLAUWEHANDSTRAAT 34 In 1514 was er een brouwerij in bedrijf. Vóór 1788 was het brou- wersbedrijf hier beëindigd, maar in 1832 was het eigendom van brouwer Jan Vergroesen. In 1843 Links: Kremerstraat 22. Boven: Blauwehandstraat 34. werd het gekocht door de RK parochie die hier een pastorie vestigde. Nadat die in 1879 naar de Grote Markt verhuisd was werd hier een RK weeshuis inge richt. In 1885 is het verbouwd en uitgebreid. Na de Tweede We reldoorlog kreeg het bestemmin gen voor verenigings- en buurt werk. In 1965/66 is het hiervoor grondig verbouwd. Het pand zal nu door de stichting Stadsherstel aangekocht worden om er wo ningen in onder te brengen. Het pand lijkt na 1843 vrijwel ge heel vernieuwd te zijn. Van een oudere bouwfase resteren de ge welfde kelder en de secundair verwerkte eiken spantbenen en blokkeels, beide wellicht uit de zestiende eeuw stammen, dus mogelijk 1514. De opbouw in hoofdgebouw en zijvleugel vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in de wens het hoofdgebouw in de as van de Engelsestraat te plaat sen. Uit de herbouwtijd dateren de gevels en het dak. De kelder is gemetseld in baksteen en voor zien van een tongewelf. Opmer kelijk is, dat die onder de linker bouwmuur van het hoofdgebouw doorloopt. De hoofdstructuur is redelijk intact, zij het, dat op de begane grond meerdere bouw muren uitgebroken zijn. De gang op de begane grond bestaat nog deels. Er is nog één deurpartij aanwezig, de trapopgang en een blauw-wit geblokte natuurstenen vloer. Op de eerste verdieping is de middengang redelijk be waard. De dakconstructie da teert wellicht geheel uit de bouwtijd. Als spantbenen zijn ei ken onderdelen hergebruikt. De leiding van de excursie ligt natuurlijk weer in de vertrouwde handen van de heer Jan Weyts, die u heel wat interessants kan melden over de genoemde pan den. We verzamelen om 12.00 uur bij Molstraat 10. U bent al len van harte welkom.

De Waterschans | 2007 | | pagina 2