Afb. 8. Diverse voorwerpen uit de oudste schervenkuil. Op de voorgrond een oliekruik, daarachter een kan met slibversiering. Datering ca. 1300. om 's avonds het haardvuur af te dekken zodat er geen vonken weg zouden springen. In de kuil bevonden zich ook kleine kannen van rood aarde werk, die versierd waren met ge le stippen. De pottenbakker had hiervoor een bakje met witbak- kende klei en drukte met zijn vinger of met een sponsje ronde vlekken rondom de schouder en rand van de kan. Onder het lood- glazuur kleurden de stippen geel. Deze slordige, snelle manier van decoreren is afgekeken van aar dewerk uit Vlaanderen, dat in de dertiende eeuw zorgvuldig werd voorzien van geboetseerde ver siersels zoals bloemen, bladran ken en gezichten. De Bergse pot tenbakkers hebben blijkbaar nooit de moeite genomen om hetzelfde niveau te bereiken en na circa 1325 zouden dergelijke kannen zelfs helemaal niet meer voorkomen. Een uitzondering betreft de schotels, die soms ver sierd zijn met gele strepen. Ze zijn zo primitief aangebracht, dat het wel eens het werk van kinde ren kan zijn. Deze schotels ko men ook in de hogere afvallagen van het Ribbensterrein voor (af beelding 10). Besluit De opgraving op het Ribbens terrein is heel anders verlopen dan eerst gedacht werd. De angst om veel sporen verloren te zien gaan tijdens het saneren, bleek ongegrond. Noch van de middeleeuwse panden, noch van het Harinckhof is iets terugge vonden. De zel-as en de pot scherven zijn onverwachte vond sten en fraaie voorbeelden van intensieve en belangrijke am bachten die in het havengebied in de veertiende eeuw werden uitgeoefend. Technisch was het mogelijk geweest om de comple te schervenstort van het Ribbensterrein te verzamelen en machinaal te zeven, maar waar schijnlijk had dit geen nieuwe informatie opgeleverd. Het schoonmaken en uitpuzzelen van 250 kuub scherven is onbe gonnen werk. De pottenbakkers creëerden grote schervenbergen bij hun bedrijven, laadden die op karren en stortten ze vervolgens uit over een groot oppervlak. Al les raakte daarbij vermengd. Het is bovendien goed mogelijk dat de schervenstort zich nog verder uitstrekt onder de Dubbelstraat, de Rijtuigweg en het Groot Ar senaal. Uit de opgraving blijkt dat al op het einde van de dertiende eeuw begonnen werd om aardewerk te dumpen aan de voet van de zan- drug ten noorden van de haven. Het is niet zeker dat de potma- kers aan de Weele hiervoor ver antwoordelijk waren. Het kan ook afkomstig zijn van een be drijf aan de Dubbelstraat of het stadscentrum. In de eerste helft van de veer tiende eeuw ging men grootscha liger te werk en werd een hele 94 De Waterschans nr. 3-200 7 Afb. 10. Fragment van een schotel met slibversiering. Datering 1300-1350. landtong opgeworpen met zel-as en potscherven. Dat lijkt goed georganiseerd en in een relatief korte tijd te zijn gebeurd en om streeks het midden van die eeuw voltooid te zijn geweest. Het ligt voor de hand dat deze potscher ven wel van de Weele aange voerd werden. De scherven dien den waarschijnlijk voor een stabielere ondergrond langs de Dubbelstraat, waarop gebouwd kon worden. Ook in de binnen stad, vooral in de lage terreinen, zijn er dikke ophogingslagen ge vonden die uit dezelfde tijd date ren. Vermoedelijk hangt dit weer samen met het bouwen van de eerste stenen omwalling. Men schrok er toen blijkbaar niet voor terug om letterlijk bergen grond te verzetten. Mogelijk zullen er bij toekomsti ge opgravingen op het Nedalco- terrein nog meer sporen van de Bergse zoutzieders en potmakers tevoorschijn komen. Afb. 9. De complete vuurstolp. Noten: 95 1. W.A. van Ham, "De voorsteden. Verken ningen in middeleeuws Bergen op Zoom 7", in: De Waterschans XVI-4 (1986), 65- 75 en Y.E. Kortlever, "Van houte ende ijsere inde havene ghebesicht ende des daer ane cleeft", in: J. Jacobs (red.), "Krabbegat, 'Avestad, da's m'n groote droom Het ontstaan, de geschiedenis en de toekomst van de Bergse havenBergen op Zoom 2005,16-46. 2. G. Groeneweg, Bergen op Zooms aarde werk, vormgeving en decoratie van ge- bruiksaardewerk gedurende 600 jaar pot tenbakkersnijverheid in Bergen op Zoom. Bijdragen tot de studies van het Brabantse Heem 35, Waalre 1992,18. 3. G. Groeneweg, Archeologisch onder zoek in Steenbergen. Voorlopig verslag van het onderzoek naar de historische ontwikkeling van het stadsdeel ten noor den van de Kaai- en Kerkstraat. Publica tie van de werkgroep stadsarcheologie Steenbergen, 1981. 4. Y.E. Kortlever, "Krabbegat, Avestad 27. 5. M. Vermunt, Het ontstaan van de haven van Bergen op Zoom, in: "Krabbegat, Avestad", 7-15.

De Waterschans | 2007 | | pagina 6