C Hoog bezoek aan Bergen op ^oom Een toernooi in de KteenbergSeStraat fS OTl&yié: 144 145 Toen koningin Beatrix in 1987 voor de opening van het gerestaureerde Markiezenhof naar Bergen op Zoom kwam, herhaalde zich de geschiedenis van enkele eeuwen geleden. In de zestiende eeuw was het namelijk gebruikelijk dat de heren en markiezen van Bergen op Zoom vereerd werden met een bezoek van de landsheer van de Nederlanden. Deze werd samen met zijn familie vorstelijk onthaald, zoals dat past bij hoog bezoek. De heren en markiezen van Ber gen op Zoom hadden een goe de verstandhouding met de landsheer van de Bourgondische en later Habsburgse Nederlan den. Door hun positie aan het Hof van de hertogen stonden ze dichtbij hun landsheer. Ook brachten de hertogen zo nu en dan een bezoek aan de heren van Bergen op Zoom, hetzij in hun huis te Brussel, hetzij op het kasteel van Wouw of het paleis te Bergen op Zoom. De persoon lijke relatie tussen de Bourgondi sche en Habsburgse landsheren en de heren en markiezen was doorgaans bijzonder hartelijk. De familiegeschiedenis geeft voor beelden van vriendelijkheden, zoals het dopen van kinderen, het optreden als getuigen of ge machtigden bij huwelijksplech tigheden en het vernoemen van kinderen naar de landsheer. De oudste zoon van heer Jan II bij voorbeeld heette Philips, naar zijn peetvader Philips de Goede. De vorsten maakten tijdens hun verblijf in Bergen op Zoom meer dere malen de feesten mee die de heren en markiezen in hun Hof organiseerden. Zij werden bij hun bezoeken door het stadsbe stuur op gepaste wijze onthaald in het stadhuis of de stedelijke teerkamer. Uiteraard behoorde het handhaven van een goede relatie met deze machtige heer sers tot de prioriteiten van de handeldrijvende stad. Over ver schillende bezoeken van de Bourgondiërs en de Habsburgers is veel bekend, Een van de be zoeken waarvan we veel archief materiaal hebben, is dat van Phi lips II op 19 september 1549, Hij bracht als kroonprins van de Habsburgse landen gedurende zijn inhuldigingsreis in de Neder landen ook een bezoek aan Ber gen op Zoom. Toen markies Antoon van Bergen in 1541 overleed was zijn zoon Jan IV nog minderjarig. Markie zin-weduwe Jacqueline de Croy nam vooralsnog het bestuur van het markiezaat op zich als vrou we van Bergen op Zoom. Jan kreeg een deel van zijn opvoe ding aan de hoven van keizer Karei V en regentes Maria van Hongarije. Ook Willem van Oran je behoorde tot deze hofstaat en beide mannen raakten goed be vriend met elkaar. Hoewel Jan IV al werd aangesproken met de ti tel van markies, volgde zijn offi ciële inhuldiging te Bergen op Zoom pas in 1550. Toen kroon prins Philips een bezoek bracht aan Bergen op Zoom werd hij dan ook ontvangen door de vrouwe van Bergen, Jacqueline de Croy, In maart 1549 arriveerde Philips in de Nederlanden. Jan IV had hem samen met zijn vroegere gouverneur, nu zijn vriend Frangois van Phallais, heer van Nieuwerve, opgehaald uit Ales sandria in Italië. Philips zou pas in 1555 zijn vader Karei V opvolgen als landsheer van de Nederlan- Op 27 mei 1987, twintig jaar geleden, opende koningin Beatrix onder toeziend oog van burgemeester Zevenbergen het gerestaureerde Markiezenhof, door de deurklopper op de grote poort te gebruiken. Foto collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum den; toch liet hij zich in 1549 al vast inhuldigen. Wellicht had dat te maken met de lichamelijke toestand van zijn vader, die hij in de Nederlanden kwam vervan gen, Karei V werd namelijk door jicht gekweld. In de verschillende gewesten werd Philips dan ook niet als landsheer ingehuldigd, maar als graaf of hertog, al naar gelang zijn officiële titel. Zo'n offi ciële inhuldiging werd ook wel een 'Blijde Inkomste' genoemd. Dit gebeurde alleen in de hoofd steden van de gewesten. Aan gezien Bergen op Zoom geen hoofdstad was werd Philips hier weliswaar feestelijk onthaald, maar was het geen officiële in huldiging. De inhuldigingsreis begon in de zuidelijke gewesten: op 5 juli werd Philips te Leuven beëdigd als hertog van Brabant, Allerlei plechtigheden volgden elkaar op, Ook keizer Karei V, regentes Maria van Hongarije en koningin Eleonora van Frankrijk, zusters van Karei V, reisden mee. Vanaf 22 augustus 1549 hield men even rust in het paleis van Maria van Hongarije te Binche, De ridders in het gevolg van de landsheer maakten van de gelegenheid gebruik om hun krijgskunst te oe fenen in een ridderlijk steekspel. Ook markies Jan IV nam hieraan deel. Zijn moeder Jacqueline de Croy bevond zich onder de toe schouwers. Jan maakte zich zeer verdienstelijk door een Spaanse kampioen uit het zadel te lichten. Hij maakte hiermee veel indruk, De inhuldigingstocht van Philips II ging verder en Jan IV reisde al vast vooruit naar Bergen op Zoom om het stadsbestuur na mens zijn moeder op de hoogte te stellen van het op handen zijn de hoge bezoek. Lang zou Philips niet in onze stad verblijven, want hij wilde ook nog Reimerswaal bezoeken als onderdeel van het graafschap Zeeland. Bergen op Zoom werd in het verleden wel vaker als springplank naar Zee land gebruikt door de landshe ren. Men kwam hier in ieder ge val graag. aaffW Niettemin stond het stadsbestuur voor een probleem. Het was een kostbare zaak om de landsheer en zijn gevolg met alle gebruike lijke plechtigheden te ontvan gen. De economische situatie was op dat moment niet best. Het bezoek aan de jaarmarkten was behoorlijk afgenomen, zo erg zelfs, dat sommige jaarmark ten geen doorgang vonden. Ook waren de stad en omgeving in de jaren hiervoor meerdere malen zwaar getroffen door stormvloeden. Daarom had het stadsbestuur een verzoek gericht aan de landsheer voor kwijt schelding van hun aandeel in de bede (een indirecte belasting). Er werd besloten om de straten te versieren met groen en bla zoenen op de route vanaf de Boschpoort over de Hoogstraat H L naar het Hof van de markiezin. Twee erepoorten zouden wor den opgericht en daarnaast werd uit Antwerpen de schilder Cornelis van Zuerendonck ge haald om de wapenschilden en blazoenen te beschilderen. De versieringen in de stad moesten vanwege de armoede "oncoste- lyck ende simpel" geschieden. De gilden werd opgedragen om hun kunsten te vertonen ter vie ring van de komst van Philips. Hiervoor werden zelfs prijzen in het vooruitzicht gesteld, Over het bezoek van Philips II aan Bergen op Zoom en Reimers waal kun je het ooggetuigenver slag van de Spanjaard Juan Cristobal Calvete de Estrella el ders in deze WARdTAAL lezen. In 1514 vond een bijzondere gebeurtenis plaats in de Steenbergsestraat voor het Markiezenhof: er werd een riddertoernooi georganiseerd! De straat was daarvoor bedekt met een dikke laag zand, waardoor er een heus toernooiveld ont stond. Over het verloop van het toernooi is ons niet veel bekend. De reden dat het toernooi ge houden werd is wel bekend: het huwelijk van Adriana (geboren op 9 maart 1495), dochter van Jan III van Bergen, op 24 augustus 1514. Overi gens is dit voor zover bekend de enige keer ge weest dat er een riddertoernooi georganiseerd is in Bergen op Zoom. De man van Adriana, Philips van Nassau-ldstein, was een rechtstreekse afstammeling van de Duit se koning Adolf van Nassau. De namen van de bruiloftsgasten maken duidelijk welke belangrijke (politieke) positie Jan lil destijds innam. Bij het feest waren aanwezig: de landvoogdes Marga- retha van Oostenrijk; de Paltsgraaf van de Rijn; don Juan van Aragon; de gezanten van Aragon en Engeland; de heren van IJsselstein, Zevenber gen, Beveren (Veere); de graven Willem van Nas sau Dillenburg (vader van Willem van Oranje) en van Solms en andere vrienden van de bruideg om. Verder de president van de Grote Raad (hoogste rechtsorgaan in de Nederlanden), De la Roche; de audiencier (deze hoge ambtenaar behandelde de verzoekschriften en verzorgde een belangrijk deel van de correspondentie van de landvoogdes); de raadsheren mr. Jan Jonglet en mr. Jan Guillet; mr. Dismas (bastaard van Jan II van Bergen); mr. Charles de la Verde Rue, secre taris van Jan III, en anderen. Op de bruiloftsdag zelf nam een aantal aanwezi ge edelen deel aan het steekspel in de Steen bergsestraat, Het zal een kleurrijk schouwspel zijn geweest, Rondom het toernooiveld wapperden de banieren van de deelnemende edelen. De vrouwen waren gekleed in hun mooiste gewa den. Heer Jan III met zijn tweede echtgenote An toinette van Rambures en zijn dochter Adriana stonden in het middelpunt van de belangstelling, gezeten op een tribune voor zijn stadspaleis. Ge zien zijn leeftijd zal Jan III (61 jaar) zelf niet meer meegedaan hebben, De oudste zoon van heer Jan III, Johannes (Jan), was eerder dat jaar over leden. Zoon Philips, heer van Walhain en beoogd opvolger, was op het moment van het toernooi 16 jaar en zoon Antoon was 14. Het is goed mo gelijk dat Philips tijdens dit toernooi in actie kwam en het opnam tegen zijn zwager Philips van Nas sau-ldstein: dat gevecht is afgebeeld op de voor grond van het schilderij dat in de Hofzaal te zien zal zijn. Hoewel dit het enige ons bekende ridder toernooi uit Bergen op Zoom is, vormt het in ieder geval een leuke illustratie van het adellijke leven. De heren en markiezen en hun zonen deden im mers elders ook regelmatig mee aan toernooien.

De Waterschans | 2007 | | pagina 10