De Waterschans nr. 4-200 7 De Waterschans nr. 4-200 7 Afb.l Speelplaats van de St. Anthoniusschool (Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum) den en boeren gerekend werden. Voor de gegoede burgers ont wierp Thorbecke de drie- of vijf jarige hogere burgerschool: de hbs. Voor de meisjes werd de mms opgericht. De hbs bleek on middellijk aan te slaan. Lager en middelbaar onderwijs in Bergen op Zoom Lager onderwijs in Bergen op Zoom in de tweede helft van de negentiende eeuw12 De wet op het Lager Onderwijs van 1857 zorgde ook in Bergen op Zoom voor een aantal nieuwe ontwikkelingen in het lager on derwijs. De bestaande toestand voldeed niet aan de wet. Met de wet kwam er een onderscheid tussen openbare en bijzondere scholen, waarbij het bijzonder on derwijs niet gesubsidieerd werd. De gemeentelijke overheid kreeg een grote bevoegdheid bij de rege ling van het openbaar onderwijs en het toezicht op het lager onderwijs. Dit betekende ook een grote aan slag op de gemeentelijke financiën. In Bergen op Zoom was er halver wege de negentiende eeuw geen openbaar armenonderwijs. De on- vermogenden zaten op bijzondere scholen, die geen subsidie hadden. De gemeente vond dit blijkbaar geen probleem, want in 1850 gaf zij toestemming voor het oprichten van een armenschool van de (ka tholieke) Vincentiusvereniging. Deze was voor jongens. De meis jes zaten op een school van de re ligieuze zusters. In andere plaatsen in Noord-Brabant, bijvoorbeeld Breda, verzorgde het openbaar onderwijs de scholing van kinde ren van onvermogenden. Al snel werd het een probleem om de armenschool in stand te houden, waardoor de Vincentius vereniging probeerde het onder wijs uit te breiden met betalende leerlingen, zodat het onderwijs van de arme kinderen daarvan betaald kon worden. Later - in 1860 - werd het openbaar onder wijs uitgebreid met één school voor het Gewoon Lager Onder wijs (GLO), bedoeld voor kinde ren van min- en onvermogenden. De armenschool van de Vincen tiusvereniging werd daarbij weer opgeheven. Met het overplaatsen van jongens van min- en onvermo gende ouders naar een openbare school had niemand problemen want aan het hoofd stond "een braaf katholiek onderwijzer". Dat was niet zo verwonderlijk want in Bergen op Zoom was ruim drie kwart van de inwoners katholiek, 20% was Nederlands Hervormd. Kleine minderheden vormden de Christelijk Gereformeerden en de Evangelisch Luthersen. De katho lieken in Bergen op Zoom hadden zodoende geen bijzondere afkeer van openbare scholen. Vanaf 1863 zat het merendeel van de jongens op openbare scholen en in het begin bezochten ook zondere scholen voor een derde van de kosten gesubsidieerd. Het openbaar onderwijs kwam voor een groot deel voor rekening van de gemeenten. Het bijzonder on derwijs zou nog voor het grootste deel door de ouders bekostigd moeten worden. De schoolstrijd, die ruim een eeuw heeft geduurd, mondde uit eindelijk uit in een stelsel van onderwijsvoorzieningen, waarbij er onderscheid werd gemaakt tussen openbare en bijzondere scholen.10 De openbare scholen vielen onder verantwoordelijk heid van het openbare bestuur (gemeenten en rijk). De bijzon dere scholen vielen onder ver antwoordelijkheid van schoolbe sturen die door ouders werden bemand. Ouders waren vrij om bijzondere scholen naar eigen in zicht op te richten en deze scho len werden financieel met open bare scholen gelijkgesteld. Deze financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs kwam in 1917 tot stand en kreeg voor het basisonderwijs gestalte in de Wet op het Lageronderwijs van 1920 (de LO-wet van 1920). Het middelbaar onderwijs Vóór 1863 werd er in Nederland nauwelijks iets aan middelbaar onderwijs gedaan. De elite stuur de haar jeugd naar een Franse of Latijnse school. De volkse jeugd moest na de lagere school gaan werken. Vakgericht onderwijs was er niet in de eerste helft van de negentiende eeuw. Op 2 mei 1863 werd door Thor becke de wet, houdende regeling van het middelbaar onderwijs vastgesteld. Er waren openbare en bijzondere scholen voor middel baar onderwijs. Thorbecke ging bij zijn wetgeving uit van standenon- derwijs: er kwamen aparte scho len voor het volk, de burgerij en de hogere stand. Na de lagere school konden de kinderen van de laagste stand eventueel nog enkele jaren (m)ulo volgen. De exclusieve status van de Latijnse school en gymnasium11 bleef ge handhaafd en gereserveerd voor de "geleerde stand". De tweejari ge burgerscholen waren bestemd voor kinderen van de lagere bur gerij, waartoe ook ambachtslie- 156 meisjes in meerderheid de gesub sidieerde scholen. Later liep het aantal meisjes op de gesubsi dieerde scholen terug. In 1864 be gon voor de al bestaande zuster school een periode van bloei, waarbij aan dit instituut een Ar- menklas (voor niet-betalende leerlingen), een Hollandse klas en een Franse klas verbonden waren. De gemeentebestuurders moesten omschakelen van het passieve toezicht houden tot ac tief stimuleren van het openbaar onderwijs. Onder druk van de wet van 1857 gebeurde dit ook, maar zij waakten ervoor dat het standsverschil in het onderwijs bleef bestaan. We zullen zien dat hun dat langdurig gelukt is. Opmerkelijk is dat de rooms-ka- tholieke pastoor de oprichting verzocht van een openbare school. In de tweede helft van de jaren zestig van de negentiende eeuw was er ruimtegebrek ont staan bij het openbaar onderwijs. Blijkbaar had de katholieke gees telijke niet zo veel problemen met de openbare school. In Ber gen op Zoom zou nog lange tijd weinig te merken zijn van de pau selijke encycliek Quanta Cura (1864), die de openbare neutrale school als onaanvaardbaar van de hand wees. Auteurs over Ber gen op Zoom zijn het erover eens dat de Bergenaren neigen naar een liberaal katholicisme. Wat minder streng in de leer dus. Hun individualistische mentaliteit zou Afb.2 Schoolkaart Lagere School moeilijk te verenigen zijn met het dogmatisch karakter van het ge loof." Wegens gebrek aan financiën werd het verzoek van de pastoor niet beloond en werd het pro bleem ruimtegebrek opgelost door subsidie te geven aan een bijzon dere school, genaamd de school van Brogtrop. Wegens een aantal bepalingen van de nieuwe wet op het lager onderwijs van 187814 was het gemeentebestuur ver plicht tot aanpassing van het openbaar onderwijs. Dat hield on der meer in dat de subsidie aan de bijzondere school van Brogtrop in 1882 ophield en deze school zich ontwikkelde tot een bijzondere niet-gesubsidieerde school met kostschoolleerlingen. Na 1878 moest een allesomvattend open baar stelsel gepresenteerd worden, waarbij een van de uitgangspunten was en bleef: het handhaven van het systeem van standenscholen. De meeste raadsleden waren te gen de afschaffing van het sys teem van standenscholen, omdat dat een verhoging van de onder- wijslasten voor de gemeente zou betekenen. Tot dan toe was het zo dat vermogende burgers via het schoolgeld meebetaalden aan het volksonderwijs. In de loop van de jaren negentig werd het schoolverzuim minder. Wel was het schoolverzuim bij niet-betalende kinderen hoger dan bij betalende. Ook was het schoolverzuim van meisjes hoger dan van jongens. Naar de mening van de 'Commissie tot Wering van het Schoolverzuim' was ar moede de grootste factor van het verzuim. Het ging dan vooral om meisjes die werden thuisgehou den door de moeder uit gemak zucht (hulp in de huishouding) of wegens arbeid van de moeder buitenshuis. Ook waren oorzaken het spijbelen van kinderen door 'slappe tucht' en arbeid op het land. Ontstaan en ontwikkeling van bij zonder middelbaar onderwijs in Bergen op Zoom, 1916-195615 Al in de zestiende eeuw kende Bergen op Zoom een 'Hooghe Schole', de Latijnse School. Hier konden kinderen van voorname Bergenaren les krijgen. In die tijd kregen jongens en meisjes daar gezamenlijk les. De rijksoverheid had kort na Thorbeckes wet aan geboden om subsidie te verlenen voor de oprichting van een hbs. De gemeente aarzelde: de Latijn se school was goedkoper. Evenals bij de oprichting van de openbare lagere scholen speelden hier de fi nanciën ook weer een belangrijke rol voor het gemeentebestuur. De Latijnse school moest na het aan nemen van de hoger onderwijs wet van 1876 worden opgeheven, SI. ANTONIUSSCHOOL BERGEN-OP-ZOOM. Schoolkaart 1915 - 19.11 15 7 V. HASSELTSTRAAT 2 VOOR over het Schooljaar

De Waterschans | 2007 | | pagina 16