Kroonleden Deze Waterschans Veertig jaar WELKOM De Waterschans De Waterschans nr. 4-200 7 De Geschiedkundige Kring voor Stad en Land van Bergen op Zoom werd op 1 januari 1968 opgericht. De Kring verkeert dit jaar in zijn veer tigste levensjaar en bestaat volgend jaar dus veertig jaar. Een jubileum dat ook voor De Waterschans geldt. In april 1968 verscheen nummer 1 van het 'driemaandelijks mededelingenblad van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom'. Het eerste nummer bevatte bijdragen van E Gieles, "Notities over het gilde van St. Sebastiaan te Bergen op Zoom en Vondstmeldingen"; van W. van Ham, "Tussen Hospitaal en Bleekveld", "Bij de gravure van Franciscus Hoogenberg: "Straatgevecht te Bergen op Zoom op 5 de cember 1581" en een bespreking van recente publicaties over de stad; van C. van Es, "Uit de geschiedenis van de Bergse potmakers" en van K. van de Watering, "De hoeve Lindonk", "Was Reimerswaal een Ro meinse versterking?", "Oude bergnamen langs de Scheldeoever", "De Kreekrakpolder". En dit alles op achtentwintig pagina's! In het eerste nummer bovendien vier advertenties die een nostalgisch gevoel opwekken: K. Goosen kunstnijverheid, W. Jordans muziekhandel, modehuis Marly, Jacq Deley antiquair, Fa. A.J. de Kok en zoon aanne mingsbedrijf en Fa. C. van Merode zn. aannemingsbedrijf-restauratie. Trots vermeldde het bestuur de ledenlijst: 101 namen en adressen. Ge zien de wet op de privacy zou dit niet meer kunnen! Drie maanden later kwamen daar 33 leden bij, plus 20 abonnementen. Het bestuur onder lei ding van Fons Gieles heeft duidelijk een vliegende start gemaakt. Fons werd bijgestaan door A. van Rijckevorsel, A. Laane, Chr.J. van den Boom, W.J. Jordans en C.H.J. van Niftrik. Het huidige bestuur wil het veertigjarig jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan en zal in de periode tussen twee ledenvergaderingen, april 2008 en april 2009, met uiteenlopende jubileumactiviteiten stil staan bij dit heugelijke feit. In de volgende Waterschans, die eind maart 2008 verschijnt, zult u hierover meer lezen. Het bestuur, de redactie van de Waterschans en de leden van de werkgroepen lopen zich reeds warm. Trouwens, de huidige Kring heeft een voorganger. De Geschiedkun dige Kring "Het Markiezaat". Het bestuur hoopt dat een lezer van dit blad zich geroepen voelt om ter gelegenheid van het jubileum de ge schiedenis van "Het Markiezaat" uit te zoeken en daarover een artikel te schrijven. In de jaren dertig verzette het toenmalig bestuur zich met succes tegen de ontmanteling van de Gevangenpoort. Het spande zich ook in voor een museum met beeldentuin en expositiezaal in de huisjes en tuin ten noorden van die poort. Tevergeefs. Ad van den Bulck, voorzitter De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - Tapperij DE KROON - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel MERCURE DE DRAAK - GEBR. VOETS Weg en Waterbouw BV, Rosmalen - Woningstichting SOOMLAND - Stichting Wonen West-Brabant Inleveren kopij voor Waterschans I, 2008: VÓÓR 1 FEBRUARI 2008 De Waterschans nr. 4-200 7 IN MEMORIAM PIET FLIPSEN Op 19 oktober overleed toch nog plotseling Piet Flipsen. Piet scande vanaf eind 2005 de afbeeldingen voor De Wa terschans. Hij deed dit tot volle tevredenheid van de re dactie. Bij Piet heb ik het beeld van een betrouwbare en stille kracht. Geen man van grootspraak of haantje de voorste spelen. Niet dat hij zich onvoldoende bewust was van eigen kennen en kunnen, niet dat hij geen mening had over de dingen die hij om zich heen zag. Piet liep daar echter niet mee te koop. De Geschiedkundige Kring zal Piet, net als de andere organi saties waarvoor hij zich inzet te, missen. Ad van den Bulck, voorzitter Het decembernummer van De Waterschans geeft alvast wat aankondigingen van activiteiten voor 2008. Er staat heel wat te gebeuren. Zowel voor de Hof zaallezingen als de Geschiedenis- Quiz kunt u zich alvast opgeven. Het tweede deel van Blubber, scherven en goud vanaf pag. 130 is geschreven door Marco Ver munt en Jan Pelsdonk. Marco Vermunt beschrijft de vondsten daterend vanaf de vijftiende eeuw die gedaan zijn op het Rib- bensterrein. Daaronder was een heuze goud- en zilverschat. Jan Pelsdonk beschrijft in zijn deel de munten uit deze schat. Alexander van der Kallen zal in de volgende Waterschans een artikel wijden aan de gouden en zilveren sie raden. Jan Pelsdonk is als onder zoeker muntvondsten verbonden aan het Geldmuseum te Utrecht. Hij is secretaris van zowel het Koninklijk Nederlands Genoot schap voor Munt- en Penning kunde als de Stichting Neder landse Penningkabinetten en is als redacteur verbonden aan het tweemaandelijks tijdschrift De Beeldenaar. Dit keer heeft WARdTAAL twee auteurs, te weten Ward War- moeskerken en Yolande Kortle ver. Samen beschrijven zij vanaf pag. 138 de twee historiserende schilderijen die Kees Warmoes- kerken in opdracht van Het Mar kiezenhof Historisch Centrum heeft gemaakt. Beide schilderijen illustreren een gebeurtenis uit het adellijk leven van de familie Van Glymes. In 1514 werd er in de Steenbergsestraat vóór Het Markiezenhof van Jan III een riddertoernooi gehouden ter ere van het huwelijk van zijn dochter Adriana met Philips van Nassau- Idstein. Het andere schilderij laat het banket zien dat in de Hofzaal gehouden werd ter ere van het bezoek van keizer Karei V en zijn zoon Philips in 1549. Voordat de schilderijen konden worden ge maakt diende er grondig onder zoek plaats te vinden. In Bergs Diep op pag. 148 re ageert Jens Janssens op de WARdTAAL in het vorige num mer van De Waterschans. De heer A.M. Bosters schrijft vanaf pag. 149 over Een wapen schild in het Wilhelmietenmuse- um te Huijbergen. Dit zat ooit in het klankbord van de oude preekstoel in de kerk van Huij bergen en was een afbeelding van het wapen van de Halsterse schout Johan Bloncke. De heer Bosters beschrijft onder andere de relatie tussen Bloncke en het Wilhelmietenklooster. Frank Wierckx beschrijft namens de Werkgroep Genealogie vanaf pag. 152 De Gilden van Sint Am- brosius en Sint Sebastiaan. He laas zijn de archieven van deze Bergse schuttersgilden verloren gegaan, maar aan de hand van andere bronnen weet Frank Wierckx toch nog een en ander boven water te halen over deze gilden en hun leden. Truus Stevens begint op pag. 154 met een tweedelig artikel over het meisjesonderwijs tijdens de negentiende en twintigste eeuw getiteld "Al moest ik er droog brood voor eten". In het eerste deel beschrijft zij de algemene ontwikkelingen in het onderwijs. Hierbij ook aandacht voor de ontwikkelingen in Bergen op Zoom. Dit deel vormt een be langrijk onderdeel van het gehe le artikel. In deel 2 in de volgen de Waterschans zal Truus Stevens door middel van een casestudy vier generaties vrouwen aan het woord laten over hun schooltijd. Wat voor rol speelde leren en met name 'doorleren' in hun le ven? Truus Stevens schreef eer der het boek Over honderd jaar is alles voorbij'. Brieven uit de cri sistijd 1928-1936. U kreeg dat boek in 2005 ten geschenke van de Geschiedkundige Kring. Eugenie Daniels-Klep neemt op de achterpagina. Het verslag voor haar rekening van de jaarlijkse excursie van de Geschiedkundige Kring getiteld Vandaag van twee werelden, twee elementen, water en lucht, gesnoept. Yolande Kortlever Hoofdredacteur Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 15 november 2007 1 2 7 FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 37ste jaargang nr. 4, december 2007 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Mevr. M. Liefting: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid: Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris a.i.: Dhr. P. van den Ouden Zeekraal 35a 4617 JC Bergen op Zoom tel: 0164-251953 06-10301139 e-mail: pvandenouden@home.nl Penningmeester: Dhr. F. Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Postrekening 24 05 922 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Dhr. F. Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Overige bestuursleden: Mevr. M. Liefting Drs. K. Peijs Drs. W. Vermeulen Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx Drs. J. Dekker (redactiesecretaris) Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peelers Dhr. B. ter Stege, ing. Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie Dhr. F. Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp Dhr. J. van Meer, Oud Gastel Dhr. A.H.M. de Rooij, Bergen op Zoom Dhr. C.A. van Loon, Bergen op Zoom Dhr. C. Dietvorst, Bergen op Zoom Dhr. A. Denissen, Macharen Dhr. J.A. Verduit, Roosendaal Mevr. F. Meuleman, Bergen op Zoom Dhr. PPM. Liefting, Bergen op Zoom Dhr. M. AmbagtS, Bergen op Zoom Mevr. E. Dorrestein, Essen België Dhr. C. de Groot, Nieuw Vossemeer Mevr. V. de Weerd. Bergen op Zoom Mevr. J. Mouton, Bergen op Zoom Dhr. J.C. Borghardt, Hoogerheide Dhr. M.M. Breuker, Bergen op Zoom Mevr. C.L.J. de Wit, Bergen op Zoom

De Waterschans | 2007 | | pagina 1