AANKONDIGING MINI'EXCURJ De Waterschans nr. 4-200 7 Geschiedenisquiz 2 OO 8 De Waterschans nr. 4-200 7 West-Brabantse Quiz 4 x Cultuurhistorie Bergen of Zoom 1 28 v f u 129 Met de mini-excursie brengen we deze keer een bezoek aan de in aanbouw zijnde moskee, adres: hoek Van Heelulaan Rigelstraat. Nog niet eerder werd er in onze stad een geheel nieuwe Moskee onder architectuur gebouwd. Wie thans over de Van Heelulaan rijdt kan het niet ontgaan dat vlakbij de kerk van de Goddelijke Voorzieningheid en recht tegen over de nieuwbouw op het ter rein van de voormalige Cort Hei ligers kazerne een gebouw wordt opgetrokken met een duidelijke religieuze bestemming. Op het moment van schrijven van deze bijdrage is het gebouw inmiddels "onder de pannen" en ook bijna glasdicht. Zoals overal is er maat schappelijke discussie aan voor afgegaan en zijn de meningen verdeeld over de vormgeving en wenselijkheid van een dergelijk gebouw in het Bergse stedelijke landschap. Hoog tijd dus voor een mini-excursie. De ontwerper van dit gebouw is de heer ir. Erdal Onder. De heer Onder is in Bergen op Zoom op gegroeid en heeft een klein bu reau. Hij was ook bij andere bouwprojecten betrokken elders in het land en heeft de opdracht gekregen om de moskee in zijn eigen woonplaats te mogen ont werpen en helpen bouwen. Hij zal ons zelf ontvangen en zijn ontwerp nader verklaren. Ook zal een vertegenwoordiging van het moskeebestuur aanwezig zijn om ons van de vorderingen op de hoogte te brengen. Natuurlijk mogen we in het gehele gebouw rondkijken en kan ons worden uitgelegd waar alle ruimtes voor zullen gaan dienen. Ook andere vragen die bij U leven kunnen aan de orde komen. Omdat het een redelijk groot ge bouw betreft met veel bijruimtes leek het ons verstandig om bij de ze mini-excursie alleen de mos kee in het programma op te ne men. We kunnen dan rustig rondkijken en hebben geen haast om de bouwplaats te verlaten. Deze keer dus een excursie bui ten het vertrouwde centrum. We verzamelen om 12.00 uur aan de Van Heelulaan. U bent allen van harte welkom. O Ook in 2008 organiseert de Ge schiedkundige Kring op veler verzoek weer de Geschiedenis- Quiz, de vierde in successie. De datum is vastgesteld op vrijdag avond 18 april 2008, aanvang 19.30 uur, in de theaterzaal van 't Rijks, Stulemeijerlaan, Bergen op Zoom. De teams zullen weer uit geva rieerde geledingen komen van de Bergse samenleving zoals scho len, verenigingen, gemeente, poli tiek, bedrijfsleven, pers. Elk team bestaat uit 6 quizzers. We ver wachten een twintigtal teams. Belangstellende leden kunnen zich met een team bij ondergete kende aanmelden, telefonisch of per e-mail. Voor een te formeren ledenteam van de Geschiedkun dige Kring kan men zich individu eel aanmelden. In onderling over leg wordt dan te zijner tijd een teamlid als aanspreekpunt aange wezen. Kosten per team: 24. Sluitings datum inschrijvingen, 21 maart 2008. De vragen zullen weer betrek king hebben op de Bergse ge schiedenis, heemkunde en nabije verleden. Men hoeft echt geen professioneel te zijn om succes vol mee te quizzen. Zo blijft het voor elke quizzer leuk om eens een avondje heel anders met lo kale geschiedenis bezig te kun nen zijn. In die opzet zijn we nog steeds geslaagd. Voor het winnende team is er de wisselbeker en voor elk lid van het winnend team een blijvend aandenken. Om een indruk te krijgen van aard en niveau van de vragen, ver wijzen we naar de vragen van dit jaar gepubliceerd op onze website www.geschiedkundigekringboz.nl, blz. Mededelingen of naar De Wa terschans 2-2007. Natuurlijk zijn de leden, (eventu eel met introducé), op de avond zelf ook welkom als toeschouwer. Maar, informeert u 's avonds te voren even telefonisch bij onder getekende of er nog plaats is. Voor meer informatie: Fons Evers, tel. 0164-210283, of e-mail fons.evers@wolmail.nl Met een team van 10 leden heeft de Geschiedkundige Kring op 16 november jongstle den succesvol deelgenomen aan een regionale quiz die de Wouwse Heemkundekring De Vierschaer organiseerde voor 15 heemkunde c.q. geschiedkundige kringen uit West-Brabant. De sfeer was hartelijk, de vragen en opdrachten creatief en de pre sentatie gastvrij. De strijdende kringen kwamen uit Breda, Nispen, Roosendaal, Oudenbosch, Zundert-Rijsbergen, Prinsenbeek, Fijnaart, Hoeven, Etten-Leur, Dinteloord, Steen- bergen-Nieuw-Vossemeer, Sprun- del, Oud Gastel, Zevenbergen en Bergen op Zoom. In totaal deden 150 quizzers mee. Ambitieus werd er gequizd om de wisselbeker die het team van de Heemkundekring uit Hoeven met 216 punten in een ware over winningsroes in ontvangst nam. De Geschiedkundige Kring ein digde met 210 punten als tweede. Bij het team zat de stemming er dus ook goed in. Het team van de Geschiedkundige Kring. Staand v.l.n.r. Arie Haasnoot, Piet Hoedelmans, Ad van den Bulck, Frank Wierckx, Sjaak de Vries en Eric Elich, zittend v.l.n.r. Fons Evers, Nic Grosfeld, Yolande Kortlever en Ton van den Boom. Foto Rien Voermans. In de maanden februari en maart 2008 organiseert Het Markiezen hof een viertal cultuurhistorische lezingen met de regio Bergen op Zoom als bindende factor. 12 februari 2008 De Landmeters- familie Adan; drs. Joss Hopstaken en drs. Martijn Storms In de achttiende en vroege ne gentiende eeuw, waren er drie opeenvolgende generaties uit de landmetersfamilie Adan actief in het westelijk deel van de tegen- woordige provincie Noord-Bra bant. De cartografische productie van deze drie generaties van landmeters geeft een goede in druk van de ontwikkeling van de cartografie in de achttiende en negentiende eeuw. Met name de verandering van het landmeters vak als een vrij beroep naar de instelling, onder Franse invloed, van een uniform kadaster laat zich uitstekend illustreren aan de hand van kaarten van deze land metersfamilie. De verschillende landmeters van de familie Adan vervaardigden samen meer dan 1000 kaarten. Daarmee hebben zij hun stempel op de kartering van West-Brabant gedrukt. In Het Markiezenhof kunnen van 16 december t/m 20 juni de mooi ste kaarten van deze bijzondere familie in levende lijve bewon derd worden. 19 februari 2008 De Brabantse Wal; Willem de Weert De Brabantse Wal is een bijzonder gebied. Deze lezing gaat vooral in op de ligging van het gebied, de geologie, de aardkundige waarde van de steilrand, de natuur en de cultuurhistorie. De mooie kanten van de Brabantse Wal als belvé dère, met prachtige zichtlijnen. Maar hij gaat ook in op de vele bedreigingen, ondersteund met vele foto's en kaarten. 26 februari 2008 Suiker in Bergen; drs. Willem Heijbroek De eerste omvangrijke productie van bietsuiker ontstond in de tweede helft van de 19e eeuw. Ber gen op Zoom speelde met drie fa brieken een belangrijke rol. Als eerste bouwde Felix Wittouck in 1863 een suikerfabriek aan de Zuidzijde Haven. Toen deze een maal goed draaide werden nog twee fabrieken opgericht. Na slui ting van deze drie fabrieken sticht te een Zeeuwse coöperatie de sui kerfabriek 'Zeeland' in 1919. Door forse uitbreiding werd deze een van de modernste suikerfabrieken van Nederland. Een deel van de gebouwen is nog aanwezig. 4 maart 2008 Musealiseriug van de gebouwde omgeving in en rond Bergen op Zoom Architect Aerlant Cloïn Niets is zo actueel als het verle den. Vooral ook in Bergen op Zoom is de (re-)constructie van de historische stad, of althans de len daarvan, aan de orde van de dag. De erfgoedcultus viert hoog tij. Parallel hieraan verliest de stad langzaam haar stedelijkheid in de zin van de ultieme combina tie van wonen, werken en recreë ren in alle vormen. Tegelijk verliest het omliggende land haar landelijkheid. Als we niet uitkijken wordt onze stad zo een uitgeholde onauthentieke pittoreske spookstad. Dorp, stad en land vermengen in hoge mate. En hoe erg is dat eigenlijk? Deze lezingenreeks is een samen werking van Het Markiezenhof Historisch Centrum met Biblio theek Het Markiezaat, Heemkun dige Studiekring Halchterth, Ge schiedkundige kring van Stad en Land van Bergen op Zoom en de Stichting Bezichtiging Monumen ten. Deelnamekosten 22,50 voor 4 lezingen (incl. koffie en thee). Aanmelden voor 29 januari 2008 via Het Markiezenhof, Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom of via lezingenreeks@bergenopzoom.nl i uuimenweg wouw i es/765 Te'.0165-303900 eneratics Adan

De Waterschans | 2007 | | pagina 2