40 141 RClHRL ...een banket Het andere schilderij van Kees Warmoeskerken toont ons een banket in de Hofzaal van Het Markiezenhof. Jacqueline de Op de rand van het schilderij, naast de toren van de Sint-Gertrudiskerk, staat het torentje van het Belfort, dat op de hoek van de Grote Markt bij de Hoogstraat gestaan heeft. (Detail van het onvoltooide schilderij van het toernooi) Croy, weduwe van Antoon, de eerste markies van Bergen op Zoom, organiseerde dat in 1549 samen met haar zoon markies Jan IV, ter gelegenheid van het bezoek van keizer Karei V en zijn zoon Philips. Daarbij waren ook de zusters van Karei V aanwezig, koningin Eleonara van Frankrijk en de landvoogdes, Maria van Hongarije. Zij verbleven enkele dagen in Het Markiezenhof tij- Op de helm van Philips van Nassau-Idstein is een hart te zien tussen twee olifantstrompen. Op het dekkleed van zijn paard is de initiaal van zijn echtgenote Adriana zichtbaar. (Detail van het onvoltooide schilderij van het toernooi) toont het wapen van zijn familie. Datzelfde wapen komt terug in de doeken van de tribune, de dekkleden van de ruiters uit zijn gevolg en in hun schilden, elk nog voorzien van een persoonlijk element. De familiewapens van de beide Philipsen zijn op de vaandels uit de toren van Het Markiezenhof en boven de tribune nogmaals afgebeeld. Dat het hier om een vriendschappelijk toernooi gaat, heeft de schilder willen uitdruk ken door middel van de dekkle den van de paarden. De op- wapperende flappen van die kleden laten namelijk de voering ervan zien. De voering van het paardendek van Philips van Nas sau heeft de groene kleur uit het wapen van Van Glymes, terwijl het kleed van Philips van Glymes de blauwe kleur uit het wapen van Van Nassau heeft. Op de achtergrond van het schil derij zijn het pas voltooide Mar kiezenhof en de toren van de Sint-Gertrudiskerk te zien. Het perspectief van deze gebouwen klopt niet, zoals dat ook op het voorbeeld uit 1512 niet klopt. De klok van de Sint-Gertrudiskerk staat op kwart voor twee. Rechts naast de toren van de kerk is nog net een ander torentje zichtbaar: het torentje van het Belfort. De helm van Philips van Glymes heeft een ezelskop tussen twee beenkappen. Het wapen Van Glymes is te zien op het schild van Philips en op vele andere plaatsen in het schilderij. (Detail van het onvol tooide schilderij van het toernooi) De leeuw uit het wapen Nassau is afgebeeld op het dekkleed van de paarden van de volgelingen van Philips van Nassau-Idstein. (Detail van het onvoltooide schilderij van het toernooi) MHrCi rrl dens de inhuldigingsreis van Phi lips, de toekomstige Philips II. Dit schilderij (40 x 50 cm) is geba seerd op verschillende laatmid deleeuwse- en zestiende-eeuw- se miniaturen van maaltijden en feesten. De afbeeldingen zijn vertaald naar de Hofzaal en naar de mode in de periode van 1549. De hoofdpersonages Eleo- nora van Frankrijk, Karei V, Maria van Hongarije en Philips II zijn on der de Christoffelschouw van links naar rechts afgebeeld, Hun gezichten zijn gebaseerd op por tretten uit de zestiende eeuw. Van de Bergse personages we ten we alleen hoe Jan IV eruit gezien heeft. Helaas zijn er geen portretten bewaard gebleven van Jacqueline de Croy. Zij is overigens uiterst links aan de lan ge tafel rechts op het schilderij Veertiende-eeuws miniatuur, waarop een feestmaal is afgebeeld in een zaal vergelijkbaar met de Hofzaal. Het diende als voorbeeld voor het schilderij dat Kees Warmoeskerken maakte van het banket dat in 1549 in de Hofzaal werd gehouden. Bibliothècjue de VArsenal, Parijs. MS Arsenal 5073, fol. 148. Het schilderij dat Kees Warmoeskerken maakte van het banket uit 1549 in onvoltooide staat. Benieuwd naar het eindresultaat? Na de herinrichting van Het Markiezenhof is het te bezichtigen in de Hofzaal. De foto's van dit schilden] in deze WARdTAAL zijn gemaakt door Kees Warmoeskerken zelf.

De Waterschans | 2007 | | pagina 8