DROOG "Al mo BROOD Genealogie Truus Stevens Werkgroep De volgende generatie te Bergen op Zoom Slot Trefwoordenlijst Genealogie 2 4 1968- 2008 ventiende vanuit de Frederika- polder op Zuid-Beveland naar Bergen op Zoom. Evenals haar zusters ging zij daar in een dienstje zoals dat toen heette. Jan Trip en Wilhelmina kwamen elkaar tegen in Bergen op Zoom en trouwden in mei 1887. Nellie was de derde van de elf kinderen die zij kregen. Om in het onder houd van zijn gezin te kunnen voorzien maakte Jan manden in de kelder van het huis. Daarnaast verkocht moeder kruidenierswa ren. Het was maar een klein win keltje waar in kleine hoeveelhe den wat koffie, suiker en andere kruidenierswaren ingeslagen en verkocht werden. Nellie was een mooi meisje met pikzwart haar in vlechtjes met strikken erin. Zij groeide midden in de stad op. Tot haar twaalfde jaar ging zij naar de katholieke lagere school bij de nonnen. Nellies vader stierf in april 1900 toen haar moeder van het elfde kind in het kraambed lag. Nellie moest daarom onmiddellijk na de lagere school gaan werken om mee te zorgen voor het gezinsin komen.1 Dat zou een grote in vloed op haar leven en op de ge neraties na haar hebben. Haar eerste baantje was winkel juffrouw. In de keuken moest zij het overgeschoten eten van de rijke mensen opeten. Zij vertelt daarover: Nou en dat overgescho ten eten wat een ander nie lustte daar schepte ze dan een bietje bij en in m'n eige denk ik: is 't nou nie verschrikkelijk dat ik hier in die keuken mot zitten eten.1 Later was zij in een dienstje. Toen zij in de kelder wijn voor het diner moest halen, wilde meneer haar daar vastpakken. Op dat adres vertrok zij door bemiddeling van een geestelijke. Een tijd lang is Dit is het vervolg van het artikel 'Al moest ik er droog brood voor eten', waarvan het eerste deel verscheen in De Waterschans van december 2007. Dit deel is de casestudy, waarin de in het voorwoord vermelde vier generaties vrouwen zelf aan het woord komen. Zij vertellen over hun schoolopleiding. Afb. 1 Nellie met haar twee dochters, Mien en Lien, 1915. Casestudy Achtergrond Mijn oma, Nellie Trip, werd in augustus L890 in de Zuivelstraat te Bergen op Zoom geboren en zij werd bijna honderd jaar. Ze overleed in maart L990. Haar va der, Jan Trip. was in Bergen op Zoom geboren en getogen en hij was mandenmaker, evenals zijn vader, van wie hij het vak had ge leerd. Haar moeder, Wilhelmina van Puivelde, dochter van een veldarbeider, kwam op haar ze- 1968- 2008 2 5 Familienamen waren in die perio de niet verplicht en dus bestond de mogelijkheid zonder adminis tratieve procedure zijn familie naam te veranderen. De naam Van Dort kan mogelijk in de loop van de periode voor 1672 steeds gebruikt zijn. Dit is een mogelij ke verklaring voor het gebruik van de naam door notaris Stem pel. De notaris gebruikte in zijn akten immers die namen die hij kende of die door de comparan ten werden aangegeven. De naam Van Dort lijkt te duiden op een nauwe band met de stad Dordrecht. Was dit een stad waar sommige leden van de familie veel zaken deden of misschien als (beurt)schipper actief waren? Het huwelijk van Cornelis en Magdaleentje wordt gezegend met twaalf kinderen van wie er minstens acht volwassen worden. De dochters lijken de verschillen de familienamen goed verdeeld te hebben: Janneke wordt eenvou dig Janneke Cornelisdr genoemd, Maeijken noemt zich meestal Maeijken Cornelis van Dort en Godelief komt in de meeste do cumenten voor als Godelief Cor nelis Qaekees. Maar soms ook als Godelieve Cornelisse van Dort.5 De zonen uit dit huwelijk passen eenzelfde verdeling toe: Jan noemt zich evenals zijn broeder Cornelis, die in 1696 te Rotter dam woont, in de meeste geval len Quakaes.6 Hun broeder Wil lem gebruikt beide namen afwisselend, of gelijktijdig Wil lem Cornelissen van Dort geseijt Quaekaes).7 Hun kinderen kie zen echter definitief voor de naam Van Dort. Anders vergaat het de nakomelingen van de vierde zoon Claas. Hij noemt zich meestal Claes Cornelissen Quakaes en zijn kinderen blijven deze familienaam gebruiken (enige uitzondering is dat hij bij zijn huwelijk Claes Cornelisse van Dort genoemd wordt). De vijfde en laatste zoon Marijn Cornelisse van Dort noemt zich zelf evenals zijn nakomelingen zonder uitzondering Van Dort. Een zeer interessant dokument is de inventaris van de nagelaten goederen die opgemaakt wordt na het overlijden van Willem Cornelissen van Dort geseijt Quaekaes, straetwageman en ar beider in sijn leven ende poorter dese stadt ende weduwnaar lest van Cathelijne jans de Geep en de te voorens van Cuniertje Pie- ters, waervan hij behouden ende naergelaeten heeft eenen soone met naemen Cornelis Willems- sen, nu oudt sijnde omtrent on begrepen 14 ot't 15 jaeren, soo ende ghelijck deselve bij den overledene metter doodt sijn ont- ruijmpt op den vierde dag deser maendt van meije des jaere XVh een en seventigh in den manier hier naer volghende. Voogd over de minderjarige Cornelis Wil- lemsen wordt zijn oom Marinus Cornelisse van Dort en Anthonie de Vries wordt toeziend voogd. Tot de inventaris behoren twee zilveren lepels: een met de initia len WCVD (Willem Cornelissen van Dort) en een tweede met de initialen CIVD (Cornelis Jansse van Dort, zijn vader).8 In deze notariële akten is duide lijk te zien hoe de familie uitein delijk kiest voor de naam Van Dort, terwijl de naam Quakees of Quakaes nagenoeg volledig ver dwijnt. Opvallend is dat gedu rende vele generaties de familie haar kostwinning trouw blijft: de meeste leden van de familie ver dienen de kost als schipper en/of visser. Dit blijkt ook uit de zogenaamde Legger van de huizen in de bin nenstad van Bergen op Zoom. In dit register dat gebruikt werd om een voorloper van de over drachtsbelasting te innen, komen verschillende leden van de fami lie Van Dort voor. Zo bezit de eerder genoemde Magdalena Jans, weduwe van Cornelis Jans het pand genaamd De Swarte Monnick, later genaamd Grieks Vier aan de Noordzijde Haven (het huidige nummer 8). Dit pand is later in bezit van haar zoon Marinus Cornelisse van Dort. Het pand De Witte Eenhoorn, gele gen aan de Noordzijde Haven, omtrent het Spuij (het huidige nummer 2) was enige tijd in bezit van Cornelis Jansen Quakaes.9 Dit artikel laat zien dat de genea loog zich bij zijn of haar onder zoek niet blind mag staren op één enkele familienaam. Een gedegen onderzoek van bronnen, zoals het notarieel archief en het ar chiefvan de schepenbanken, kan bewijzen opleveren, dat een fa milie in het verleden een andere naam gevoerd heeft. Lang waren vooral de leden van de familie Quakees voor vele genealogen een raadsel. Dit artikel laat zien dat zij naadloos in de genealogie van de familie Van Dort ingepast kunnen worden. Noten: 1.E.G. Boeren en P.G.A.M. Peeters- Veraart, 'Tak van Domburg uit het Rucphense geslacht Commissaris', Brabantse Leeuw 42, (2) 111-119. 2. Het Markiezenhof Historisch Cen trum (MHC), Notarieel Archief Ber gen op Zoom (NA), inv.nr. 94, 3 fe bruari 1672 (notaris G. Stempel). 3. MHC, NA inv.nr. 76, 26 maart 1652 en inv.nr. 77, 10 juli 1653 (notaris G. Stempel). 4. MHC, NA inv.nr. 29, 20 mei 1634 (notaris j. van Wesel). 5. MHC, NA inv.nr. 248, 13 april 1678 (notaris A. Schippers) (Godelieve Corn, van Dort), terwijl zij bij haar huwelijk en overlijden Godelief Cornelis Quakees genoemd wordt. 6. MHC, NA inv.nr. 89, 21 september 1666 (notaris G. Stempel). 7. MHC, NA inv.nr. 89, 12 december 1666 en 93, 9 mei 1671 (notaris G. Stempel). 8. MHC, NA inv.nr. 93, 9 mei 1 671 (notaris G. Stempel). 9. MHC, Stedelijke Archieven, afde ling secretarie, inv.nr. 5115. André Dumont uit Oss heeft een Trefwoordenlijst Genealogie opgesteld met circa 20.000 trefwoorden en begrippen voorkomend in doop-, trouw- en begraafboeken, gerechts-, notarieel- en gemeenteakten en andere bronnen. De 4e editie hiervan is gratis te downloaden van zijn website http://www.dumont-andre.nl.

De Waterschans | 2008 | | pagina 13