Boekbespreking De Waterschans nr. l 2008 f A //m Piet Witlox Pieter van den Cruydenkoeck Het mysterie van de Wouwse tijdspoorten Tekst en tekeningen: Eric van der Heijden Uitgave van Heemkunde Kring de Yierschaer ISSN 0169-7129, 10,- 0. Ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van Heem kunde Kring de Vierschaer werd er een stripboek uitgegeven waarin aan de hand van het ver haal de geschiedenis van Wouw aan bod komt. De redactie van De Waterschans vroeg aan Piet Witlox (13 jaar) uit de brugklas van de Rijks Scholengemeen schap te Bergen op Zoom om het stripboek aan de hand van enke le vragen te bespreken. Hieron der volgt zijn verslag. In een woord: Wat vond je van dit stripboek? Vaag spannend. Waar gaat het boek precies over? Het gaat over heer Jan die op een dag in de kelder van zijn kasteel een demoon vindt. Die avond komt Pieter van den Cruyden- coeck langs. Dan gaat Pieter de demoon helpen met zijn pro bleem. Het is geen gevaarlijke demoon maar een beetje een ziek buitenaards monster omdat hij zijn eieren kwijt is. In de ei eren zitten zijn nakomelingen. Pieter gaat door een soort tijds- poort naar de tijd waar de de moon zijn eieren had en waar nog vele andere demonen leef den. Het lijkt wel in de vroegste middeleeuwen. Hij komt in het Wouwse bij het kasteel waar een vrouw veroordeeld wordt als heks. Ook ziet hij degene die de eieren van de demonen heeft af gepakt. Dit heeft hij gedaan om dat er in de eieren speciale krachten zouden zitten. Die da der heeft een pistool wat best raar is voor die tijd. Daarom den ken de mensen dat de dief ook een heks is. Hij wordt veroor deeld en waarschijnlijk op de brandstapel gelegd. Pieter neemt de veroordeelde vrouw, de zoge naamde heks, mee door de tijds- poort. Ineens zijn ze in het jaar 1583 beland. Daar is ook de eier- dief. Het komt erop neer dat hij door verschillende tijden heenreist om de eieren veilig te stellen. Hij heeft vrienden maar zijn vijand achtervolgt hem ook steeds. Hij reist door het dorp Wouw in 1900. Op het laatst komt hij in 2007. Hier kunnen de eieren vei lig zijn. Met de hulp van de de moon die zichzelf opgeofferd heeft, komt hij weer terug in zijn eigen tijd. Wat vond je van de illustraties? De tekeningen zijn heel mooi. Echt heel erg super super gaaf! De tekst is wel vaag. Heel veel tekst staat in een onleesbaar soort geschreven lettertype. Had je in de gaten dat sommige dingen die erin voorkomen echt gebeurd zijn? Ja, ik denk dat Pieter van den Cruydencoeck echt heeft be staan. Wist je dat het kasteel echt heeft bestaan? Nee, ik dacht dat ze zomaar iets hadden verzonnen. Er staat ook niet in dat sommige dingen echt zijn. In dat geval had ik wel beter opgelet. Misschien als het over Bergen op Zoom ging. Over Het Markie zenhof of zo. Dat had ik natuur lijk wel herkend. Welk deel van het boek maakte de meeste indruk? Het begin vond ik het spannend ste. Toen hij naar de kelder ging om te kijken wat er aan de hand was. Dan weet je nog niet wat er gaat gebeuren. Het eerste stuk is echt dodelijk! De gevechten vond ik niet zo spannend. Dat van die tijdspoorten vond ik wel grappig verzonnen. Als er van deze tekenaar nog een boek uitkwam zou je het dan gaan lezen? Ik weet het niet, maar ik zou wel even nieuwsgierig zijn. Ik zou dit boek toch niet aanraden aan mijn vrienden. Qua verhaal is het meer iets voor kinderen van tien of elf. Die dus jonger zijn dan ik. Maar de tekst is dan weer erg moeilijk voor een tienjarige. Mijn broertje van tien wilde het ook graag lezen omdat hij de tekenin gen zo 'cool' vond maar hij kwam niet door het verhaal heen. Om heel eerlijk te zijn vond ik het voor mijzelf niet spannend ge noeg. 19 6 2 OO EEkJ UflTEf?PuT ZoFkTN óp ioneï - ÏN/ï«3f -w nieuwe '«TijOSpRONG NAAi? EÉN VAN WF Puistede pasina's uït DE V)cuwS£ GCCHiEPEniS- vit/ 40

De Waterschans | 2008 | | pagina 23