c c i -O Deze Waterschans Kroonleden De Waterschans nr. 1-2008 De Waterschans nr. 1-2008 De Waterschans 1 yk yL i Beste leden, EEN BOEKENPLANK VOL De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom heeft dit jaar een jubileumjaar. Opgericht op 1 januari 1968 bestaat de Kring dit jaar veertig jaar. Vele jaarvergaderingen, tien tallen lezingen, een indrukwekkende stapel Waterschansen, vele grote en kleine excursies, een boekenplank vol boeiende publicaties en een geschiedenisquiz waar de meest bonte gezelschappen nu al weer enkele jaren voor in de rij staan, zijn het resultaat. Dit dankzij de ontelbaar vele vrijwilligers die als lid van een werkgroep, redactielid, auteur of bestuurslid zorg droegen voor die magnifieke rij producten. Veertig jaar levert de Geschiedkundige Kring een niet meer weg te denken bijdrage aan de bestudering en verspreiding van de geschiedenis van stad en streek, en aan het behoud van waardevol cultureel erfgoed. Zij doet dit mede met de belangeloze hulp van professionals, van archeologen, archivarissen, (kunst)historici en restauratiearchitecten. De Kring doet dit ook, in een nog pril samenwerkingsverband, met cultuurhistorische organisaties. Het betreft de Stichting In den Scher- minckel, Stichting Bezichtiging Monumenten, Stichting Jeugdmonu- mentendag, Heemkundekring Halchterth, Gilde Sint Sebastiaan, Vrienden van het Markiezenhof, de Borgerij, Vereniging Binnenstad, Vrienden van de West Brabantse Waterlinie en het Dialectgenoot schap De Bergse Kamer. Gezamenlijk werkt men aan een vernieuwde opzet van Open Monumentendag 2008. De inwoners van de gemeente Bergen op Zoom kunnen trots zijn op zoveel bloeiende erfgoed organisaties. JUBILEUM PROGRAMMA Samen met de werkgroepen excursie, genealogie en quiz, en met de redactie van De Waterschans werkt het bestuur hard aan een jubileumprogramma. Wij presenteren dit programma tijdens de leden vergadering op woensdag 23 april (zie elders in dit blad). Dit in combinatie met een publiciteitscampagne. Het programma bevat uit eenlopende activiteiten. Wij lichten een tipje van de sluier op: een jubileumexcursie, de uitgave van een dubbel themanummer van De Waterschans, een blijvend jubileumgeschenk aan de stad, twee bijzon dere publicaties, een grootse jubileumbijeenkomst, een quiz 'Anders dan anders' en een studiebijeenkomst voor collega-organisaties in stad en land. Wij zetten ook een hebbedingetje op de 'markt'. Voor wie wil weten wat we concreet doen en wanneer, kom naar de ledenverga dering! CADEAU De Geschiedkundige Kring kan dit alles ondernemen dankzij het grote aantal leden en dankzij enkele donateurs. Leden en donateurs hebben we echter nooit genoeg, want onze grootse plannen vragen om een financieel gezonde Kring. Geef eens een lidmaatschap cadeau in plaats van een fles wijn of een boek, of wordt donateur. Ad van den Bulck, voorzitter Het eerste nummer van de achtendertigste jaargang van De Waterschans heeft weer voor ieder wat te bieden. Alexan der van der Kallen besluit op pag. 8 de reeks artikelen getiteld Blubber, scherven en goud. Zijn artikel krijgt de passende onder titel Opgravingen op het Rib- bensterrein: goud en zilver in overvloed. De gouden sieraden en zilveren voorwerpen zaten verborgen in een textiele tas waarvan enkel de zilveren beu gel bewaard is gebleven. Deze zijn allereerst gereinigd en daar na gedetermineerd. Alexander bespreekt de voorwerpen uitvoe rig in zijn artikel en laat er ook nog prachtige foto's van zien. Op pag. 13 beschrijft Wil Schack- mann de lotgevallen van de fami lie Uhl en andere Bergenaren in Bergen op Zoom en de Drentse landbouwkoloniën. Vanaf 1818 werden arme gezinnen door de Maatschappij van Weldadigheid overgebracht naar het nog on ontgonnen Drenthe om in zoge naamde landbouwkoloniën een nieuw bestaan op te bouwen. De kolonisten werden in kleine huis jes ondergebracht en moesten hard werken. Ook bedelaars en weeskinderen werden overge bracht en op het land te werk ge steld. Hoe het hen verging kunt u in dit boeiende artikel lezen. Ward Warmoeskerken behandelt in zijn WARdTAAL op pag. 18 het Colosseumtapijt uit Het Markiezenhof, een groot wand kleed uit omstreeks 1575. Het ta pijt geldt als goed voorbeeld van de vele wandtapijten die ooit in het stadspaleis hebben gehan gen. In 1570 liet Alva er zo'n 68 weghalen. Ward vertelt wat er zoal is afgebeeld op het Colosse umtapijt. zodat we weg kunnen dromen naar tijden van weleer. Sjaak de Vries en Frank Wierckx staan weer garant voor een bij drage van de Werkgroep gene alogie. Op pag. 23 leggen zij uit hoe het in het verleden mogelijk was dat verschillende leden uit hetzelfde gezin een andere ach ternaam konden hebben. Pas met de invoering van de Burger lijke Stand in 1811 werden ach ternamen definitief vastgelegd. Als voorbeeld wordt genomen Van Dort alias Truus Stevens vervolgt op pag. 25 haar artikel 'Al moest ik er droog brood voor eten', waarvan het eerste deel verscheen in Water schans 2007-4. Het tweede deel is de casestudy, waarin de in het voorwoord vermelde vier gene raties vrouwen zelf aan het woord komen. Doorleren voor meisjes was een eeuw geleden geen vanzelfsprekendheid. In de ze casestudy wordt aan de hand van de verhalen over hun school opleiding beschreven hoe dit in de loop der tijd veranderde. Momenteel is in het Tongerlohuys te Roosendaal en in Het Markie zenhof te Bergen op Zoom de tentoonstelling te zien getiteld 'West-Brabant a la carte. Drie ge neraties landmeters Adan'. Naar aanleiding hiervan is er een les brief samengesteld voor scholie ren door het Gemeentearchief Roosendaal en Het Markiezen hof Historisch Centrum. De les brief is echter ook voor niet- scholieren interessant. Claartje Rijkers vertelt hierover op pag. 41 en legt de Kaarten op tafel in een nieuwe rubriek van De Wa terschans Doen Leren. De boekbespreking op de achter pagina is geschreven door Piet Witlox, wellicht de jongste auteur die De Waterschans ooit gehad heeft. Hij bespreekt het strip boek Pieter van den Cruyden- koeck. Het mysterie van de Wouwse tijdspoorten met tekst en tekeningen van Eric van der Heijden. Dit stripboek is een uit gave van Heemkunde Kring de Vierschaer in Wouw ter gelegen heid van hun vijfentwintigjarig bestaan. Proficiat! Yolande Kortlever Hoofdredacteur De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic - HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders - Stichting Wonen West-Brabant De Geschiedkundige Kring op Internet www.geschiedkundigekringboz.nl Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2008: vóór 1 MEI 2008 9 6 8 2 OO 8 FAUSTO NUMirJE BERG A VICTRIX 38ste jaargang nr. 1, maart 2008 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zooin www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Mevr. M. Liefting: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid: Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris a.i.: Dhr. P. van den Ouden Zeekraal 35a 4617 JC Bergen op Zoom tel: 0164-251953 06-10301139 e-mail: pvandenouden@home.nl Penningmeester: Dhr. F. Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Postrekening 24 05 922 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Dhr. F. Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Overige bestuursleden: Mevr. M. Liefting Drs. K. Peijs Drs. W. Vermeulen Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx Drs. J. Dekker (redactiesecretaris) Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peeters Dhr. B. ter Stege, ing. Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie: Dhr. F. Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp ■40 Bezoek eens de fraaie website van de Kring: Als webmaster functioneert mevrouw M. Liefting. Zie colofon hoe u haar kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl

De Waterschans | 2008 | | pagina 2