MINI-EXCURSIE O.LV. JAN WEYÏS VOORAANKONDIGING CURSIE f/SE E voor de leden van de geschiedkundige kring EXTRA ADAN-LEZINGEN ;33 De Zuidzijde Haven met de nrs. 27 en 29 nog in de staat rond 1900. Ter plaatse van nr. 31 stond er toen een pakhuis met de poort van 's Lands Welvaren'. (Foto: Het Markiezenhof Historisch Centrum). Deze keer brengen we een be zoek aan de Zuidzijde Ha ven en aan de Goudenbloem- straat. Zuidzijde Haven 27-29-31 Na een lange periode van kan toorbestemming voor de gemeen telijke energiebedrijven, zijn deze panden leeggekomen. Wonings tichting Soomland heeft ze ver worven, samen met het achterlig gende terrein van de voormalige gasfabriek. We gaan een kijkje nemen in De Hollandsche Thuijn (nr. 27), De Swaen (nr. 29) en De Drie Haringen en 's Lands Wel varen (nr. 31). Goudenbloemstraat 11 t/m 17 Na een langjarig gebruik als ge meenschapshuis 'Ons Bergen' is dit complex recent aan aanne mersbedrijf De Kort verkocht De Waterschans nr. 1-2008 teneinde de huizen te restaureren en hier de woonbestemming te rug te brengen. De oorspronkelij ke huizen zijn gebouwd op een gedeelte van het perceel waar vroeger het Minderbroederkloos ter stond. Het complex werd ech ter spoedig uitgebreid en het lijkt zich uitgestrekt te hebben tot te gen de stadswallen. De gevels zijn grotendeels in de oorspronkelijke toestand bewaard gebleven. Er is veel te vertellen over de panden: over de geschiedenis, het exterieur en over de interieurs. De heer Jan Weyts zal zijn kennis van de genoemde panden deze ochtend met u delen. We verzamelen om 12.00 uur aan de Zuidzijde Haven 27. V bent allen van harte welkom! ZOND AC 25 MEI 2008, AANVANG 12.QOUUR De achter- en zijgevels van nr. 27 vóór de verbouwing in 1978. 6 1968 - 2 O O 8 De Waterschans nr. 1-2008 In het jubileumjaar van de Geschiedkundige Kring gaat de excursie naar Mechelen, een stad waarmee Bergen op Zoom op meerdere wijzen is verbonden. Deze jaarexcursie vindt plaats op zaterdag 6 september 2008. Mechelen is de stad van de steenhouwers- en bouw meestersfamilie Keldermans. De leden van deze oorspronkelijk Brusselse familie, waren ook werkzaam in Bergen op Zoom. Het Markiezenhof is beslist een parel aan hun kroon. In mei 1491 werd in Mechelen een luisterrijke bijeenkomst van de ridders van het Gulden Vlies gehouden, waaraan ook jonker Jan van Walhain deelnam, de la tere Heer van Bergen op Zoom Jan III van Glymes. In een van de zijkapellen van de Sint Rom- boutskathedraal hangt, samen met 31 andere, het wapenbord van Jan III. Een inmiddels meer dan 500 jaar oud bord. In diezelfde kapel liggen ook de relieken van de martelaren van Gorkum (1572). Mechelen was jarenlang het be stuurlijk centrum van de Neder landen en de woonplaats van landvoogdes Margaretha van Oostenrijk. Delegaties uit onze stad reisden regelmatig naar Me chelen om er te pleiten voor de belangen van Bergen op Zoom. Daarom ook hadden de heren van Bergen op Zoom een woning in Mechelen. De oude hoofdstad van de Ne derlanden is een Bourgondische stad met prachtige gebouwen. Er zijn dus veel redenen om dit jaar naar Mechelen te gaan. Deelname is mogelijk voor maxi maal 100 personen. Voor het pro gramma, de kosten van deelname en aanmelding: zie het juninum- mer van De Waterschans. Noteer nu in uw agenda. Zater dag 6 september 2008: Mechelen. "In de voetsporen van de familie Keldermans". IIJLA n' II I r%'fSK r-m 11 H i I il llfiT Mechelen: het Hof van Busleyden herbouwd na de Eerste Wereldoor log. Het oorspronkelijke hof dat tot dezelfde generatie stadspaleizen hoorde als het Markiezenhof, werd door de Duitsers met opzet vernield. Dit in het kader van een terreuractie. Tijdens de Hofzaallezingen was er een avond gewijd aan de landmetersfamilie Adan. Het Markiezenhof Historisch Centrum zal op zondag 13 april a.s. een extra middag organiseren rond de tentoonstelling 'West-Brabant a la carte. Drie generaties landmeters Adan', met twee lezingen en een bezoek aan de tentoonstelling in Het Markiezenhof waarvan de titel luidt "Meten voor de markies'. Drs. Joss Hopstaken zal spreken over de familie Adan (herhaling Hofzaallezing) en drs. Jan Peeters zal iets vertellen over de tentoonstelling. Na afloop van de lezingen kan men de tentoonstelling bezoeken en zullen beide sprekers hierbij aanwezig zijn om eventuele vragen te beantwoorden. Datum: zondag 13 april Plaats: Hofzaal van Het Markiezenhof Aanvang: 14.00 uur (zaal open 13.30 uur) Kosten: 5,- Q 1 9 6 8 - 2 OO 8 7 40 T T T T Tj Yll 11 a - i T 1 if - A "AV- II f t t T T T f t 40

De Waterschans | 2008 | | pagina 4